Co společná měna znamená pro majitele devizových účtů?

Většina měn Evropské unie se má od příštího roku přeměnit na euro. Majitelé devizových účtů si s tím ale ve většině případů nemusí dělat velké starosti. Banky jim totiž převedou konta automaticky, klienti je o to nemusí zvlášť žádat.

Celá operace by měla být ve stanoveném období zdarma. Přitom se nemusí změnit ani číslo účtu. Takže nedočkaví majitelé devizových kont, kteří by si sami chtěli převést účet už teď, mohou na vlastní iniciativě dokonce prodělat.

Zatímco v určený čas si banky nic nenaúčtují, dnes mohou někde za přeměnu zaplatit konverzní poplatky. Ten, kdo má doma cizí hotovost, může ji vyměnit již nyní za koruny - do konce února příštího roku by mělo být možné je vyměnit v bankách normálním způsobem. Po tomto datu musí jejich majitel počítat se zvláštními srážkami.

Horší je to s drobnými mincemi v národních měnách eurozóny. Kdo má jen pár marek či franků, neměl by spoléhat na to, že je bude moci v bance vyměnit. Finanční ústavy totiž mince obyčejně nesměňují. Co s nimi? Nejlépe utratit je v zemi původu.

Národními měnami mohou platit lidé v obchodech, případně je měnit v bankách příslušných zemí i v příštím roce - většinou do 28. února. Výjimkou je Nizozemsko, kde budou guldeny platit do 28. ledna, Irsko s platností irské libry do 9. února, a Francie tam mají franky platit do 17. února příštího roku.