Aby nádobí bylo krásně čisté, je nutné dodržovat určité zásady.

Aby nádobí bylo krásně čisté, je nutné dodržovat určité zásady. | foto: Profimedia.cz

Co všechno může překvapit při používání myčky

  • 10
Přestože jste si koupili nejmodernější myčku a používáte ji přesně podle návodu, může vás spousta věcí při provozu překvapit. Jaké problémy vás mohou potkat a jak jim předejít?

1. Proč se na povrchu nádobí po umytí objevují skvrny?
Pravděpodobně v myčce došel oplachovací prostředek (leštidlo). Ten nejen nádobí vyleští, ale brání i vzniku zaschlých skvrn od kapek.

2. Nádobí má bílé okraje, které lze snadno setřít.
Je možné, že je ve vodě příliš soli, která se přidává do myčky pro změkčení vody. Zkontrolujte kryt na dávkovači, jestli není poškozený. Pokud máte vícestupňový volič na dávkování, nastavte jej podle tvrdosti vody. Tu zjistíte na zákaznické lince vodárny ve vašem bydlišti.

3. Na nádobí zůstávají barevné skvrny od kávy, čaje a šťáv.
Přidejte množství mycího prostředku a zkuste nastavit vyšší teplotu mytí. Čajový kámen se odstraní při teplotě vyšší než 65 °C. Bělicí účinek je při vyšší teplotě optimální.

4. Sklo se při mytí poškodilo, barevné dekory vybledly...
Dbejte na to, aby byly sklenice v koši pevně uloženy, aby se nedotýkaly jiného nádobí. Předměty z těžkého skla (například vázy a popelníky) raději myjte ručně. Přestože jsou do myčky vhodné skoro všechny druhy skla, je nutné pamatovat na to, že se častým mytím opotřebuje, ztratí průhlednost a zmatní.

Některé dekory nevydrží velkou teplotu a vymývají se, proto v myčce myjte jen nádobí, u kterého to výrobce doporučuje.

5. Někdy zůstane na sklenicích a šálcích viditelný film.
Dávejte pozor na to, aby se nádobí v koši navzájem nedotýkalo, aby se rozstřikovaná voda mohla dostat volně ke všem částem nádobí. Také překontrolujte filtr, pokud je zanesený, vyčistěte ho.

6. Nádobí zrezivělo, může za to myčka?
I na nádobí z nerezu, které je podle výrobce vhodné k mytí v myčce, se může objevit rez. Dostanou se na ně částečky rzi pocházející z jiných rezivějících kusů (například z kuchyňských nožů, ocelových hrnců nebo ze smaltovaného nádobí s rezavějícími šrouby z rukojetí).

Také kuchyňská sůl ve zbytcích jídla může způsobit korozi, proto by se mělo při mytí velmi špinavého nádobí používat více prášku. Špinavé nádobí z nerezu by nemělo zůstat v myčce dlouho neumyté.

7. Proč se na talířích objeví matný povlak?
Může jít o škrobový povlak z brambor, těstovin nebo rýže, zahuštěných omáček či o zbytky denaturovaných bílkovin. Povlak se podaří odstranit použitím programu s minimální teplotou mytí 65 stupňů Celsia, přitom postačí dávkování prášku 45 mililitrů či jedna tableta.

8. Proč jsou někdy na umytém nádobí zaschlé zbytky špenátu?
I když byl původně od špenátu jen jeden talíř, může se stát, že po umytí najdete jeho zbytky i na ostatním nádobí. Je to způsobeno tím, že voda odplavené zbytky roznese po celé myčce, lehké bylinky pak dobře ulpívají na hladkém povrchu. V takovém případě je dobré tyto zbytky odstranit předem ručním opláchnutím.

9. Na nádobí se objevil vápenitý povlak.
Voda není dostatečně zbavená tvrdosti, možná došla sůl či jste použili málo čisticího prostředku. Sůl doplňujte do myčky bezprostředně před mytím, protože rozsypaná může způsobit korozi nejen kovových částí myčky, ale i nádobí.

10. Mohou se dávat mycí tablety i do koše na příbory?
Ne, tablety se při styku s vodou rozpouštějí a aktivují se všechny látky. Aby se tablety nerozpustily už při procesu prvotního oplachování, je nutné umístit je do dávkovací komory.

11. Myčka někdy zapáchá.
V uzavřeném prostoru se vzduch vždy zhorší, a když tam leží delší dobu špinavé nádobí, rozkládající se zbytky jídla zrovna nevoní. Proti nepříjemnému zápachu je možné také použít speciální prostředky, které se zavěšují na koš myčky. Zpravidla vydrží několik týdnů.

12. Někdy zůstává i po usušení v záhybech nádobí voda.
Tomu zabráníme správným rozmístěním nádobí. Nikdy bychom neměli nechat třeba misku otočenou dnem dolů, protože z ní neodteče voda a tak velké množství se nestačí při procesu sušení odpařit.