Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co všechno se přidává do potravin

Kdo peče doma bábovku, potřebuje k tomu .
Kdo peče doma bábovku, potřebuje k tomu .mouku, vejce, máslo, cukr, sůl a nanejvýš trochu kypřícího prášku... Rozhodně si do špajzu nepůjde pro mono- a diglyceridy mastných kyselin nebo pro xanthanovou gumu. Ani pro E 471 nebo E 41 S. Všechny tyto látky však potřebují průmysloví výrobci. První dvě proto, aby spojili suroviny, které se bez vydatného míchání smísit nechtějí, třetí proto, aby se zase nerozpojily a bábovka tak vydržela i několik týdnů. Ani kuchařka se však bez chemie neobejde. Pokud přidává do těsta kypřící prášek, používá vlastně totéž, co velkovýrobci - difosforečnan nebo uhličitan Bodný (nebo také E 450 či E 500).

Na rozdíl od domácí kuchařky výrobci potravin mají k dispozici asi 300 aditiv a 3000 aromat, vonných a chuťových sloučenin. Všechno to jsou látky, které nejsou normálně v potravinách zastoupeny, přidávají se do nich kvůli nějakému pozitivnímu účinku. Aby výrobek déle vydržel, měl hezčí barvu, lépe chutnal, voněl a vypadal. Některé jsou nezbytné, protože bez nich by se potraviny kazily (například dusitany přidávané do uzenin chrání před bakterií Clostridium botulinium, která je původcem smrtelného klobásového jedu). Bez jiných (například barviv) by se potraviny obešly, ale hůře by se prodávaly. Kdo by se chtěl aditivům vyhnout, musel by se živit jen základními potravinami, jako je mléko, med, máslo, chléb, maso, cukr, smetana. Ty nesmějí obsahovat žádné přídavné látky. Nesmějí se přidávat ani do kojenecké výživy, těstovin, minerálních vod, kávy a čaje (s výjimkou aromatizovaných). Než se určitá látka dostane na seznam povolených přísad, prochází dlouhodobým testováním na zvířatech, aby se prokázalo, že je neškodná. Některé látky se smějí používat jen v omezeném množství a u některých druhů potravin.

HLAVNÍ TYPY

Barviva dodávají potravinám přitažlivou barvu, kterou ztratily během zpracování (např. ke konzervovaným jahodám přidá červené barvivo) nebo kterou nikdy neměly (např. když se zelená barva přidá do ovocného dezertu, aby budil zdání, že je vyroben z kiwi).

Konzervační látky zabraňují zkažení potravin tím, že hlídají růst bakterií a zárodků. Antioxidanty zastavují žluknutí tuků a olejů a brání změnám barvy a příchutě.

Emulgátory, stabilizátory, zahušťovala, želírující látky mají řadu funkcí. Emulgátory pomáhají mísit složky, které by se normálně oddělovaly, jako je olej a voda, a stabilizátory brání, aby se opět rozdělily. Zahušťovadla a želírující látky mění konzistenci a strukturu potravin, třeba tak, aby byly hladší nebo krémovitější.

Zvýrazňovače chuti dodávají pikantním potravinám, zákuskům, omáčkám nebo masným výrobkům chuť a aroma. Nejznámější je pravděpodobně glutamát sodný.

Náhradní sladidla, jako je sacharin, aspartam a acesulfam-K, jsou mnohem sladší než cukr. Často se používají v dietních nebo light potravinách.

Aromata se používají k dodání nových příchutí, nahrazení ztracené příchuti. Neuvádějí se kódem E, ale pouze názvem, např. vanilkové aroma

Kromě těchto základních skupin existuje ještě mnoho dalších látek - kypřící, protispékavé, leštidla, látky zlepšující mouku, odpěňovače... Jejich úplný výčet i způsob použití je ve vyhlášce č. 298/1997 Sb. k zákonu o potravinách. Seznam přídatných látek včetně těch, které jsou u nás zakázány, najdete na internetu, například na stránkách České zemědělské a potravinářské inspekce na adrese: www.czpi.cz.

ZDRAVÍ A BEZPEČNOST

Všechny přídavné látky (nikoli však aromata) jsou před schválením posuzovány z hlediska bezpečnosti nezávislými experty. Ti však nehledají dlouhodobé účinky požívání směsi různých přísad na zdraví. Proto se objevují obavy o zdraví, znásobené často různými varovnými seznamy nebezpečných přísad uveřejňovanými v různých médiích. Nejčastěji se na nich objevují obavy z reakce na žluté barvivo tartrazin a na některé konzervační přípravky, které mohou vyvolávat vyrážky a astma u lidí, kteří jsou na ně náchylní. Některá barviva a konzervační látky jsou také spojovány s hyperaktivitou u dětí, i když takové případy jsou vzácné. Jisté je, že některá aditiva mohou vyvolat alergické reakce. "Nepopírám, že některé látky mohou být alergeny. Jenže alergenem jsou i některé potraviny bez aditiv, třeba vejce nebo mléko," vysvětluje Daniela Winklerová, která se ve Státním zdravotním ústavu aditivy zabývá. "Proto dbáme na to, aby na obalech byly uvedeny všechny látky, které ve výrobku skutečně jsou, aby si člověk mohl sám zjistit, která látka na něj negativně působí, a sám se ochránit." Některé látky jsou samozřejmě rizikovější, proto je jejich použití omezené. Barviva se smějí použít jen pro určité druhy potravin a jen v určitém množství. "Například obávaný amarant E 123, který je třeba v Americe zakázán, se smí používat jen do likérů, rybích jiker a mlíčí. To jsou speciální výrobky, které lidé konzumují velmi málo. Navíc je jejich množství omezeno," říká Daniela Winklerová. Červené barvivo erythrosin E 127 se zase může přidávat jen do koktejlových třešní.

K ČEMU MOHOU TAKÉ PŘÍDAVNÉ LÁTKY SLOUŽIT

Aromata mohou nahradit suroviny, kterými se výrobek chlubí v názvu, ale které v něm vůbec nejsou. Nenechte se mýlit, slaninové chipsy skutečnou slaninu nikdy neviděly, stejně tak sýrová příchuť nahradí ve slaných tyčinkách pravý sýr.

Aditiva mohou také úspěšně zastřít méně hodnotné ingredience. Například červené barvivo ve slaném koláči může způsobit, že tuk vypadá jako maso. Zahušťovače a želírovací látky se postarají o to, aby ovocné náplně vypadaly "ovocněji".

Pozor na slova "příchuť" a "ochucený" v názvech potravin. Zmrzlina s jahodovou "příchutí" neznamená, že jsou v ní skutečně jahody, když je však "ochucena jahodami" nebo "s jahodami", musí být vyrobena ze skutečného ovoce.

POZOR NA NESERIOZNÍ INFORMACE

Látka E 330, před kterou varuje například seznam uveřejněný v letošním diáři nakladatelství Krásná paní, že způsobuje rakovinu, je obyčejná kyselina citronová. "V žádných jiných materiálech než těchto varovných letácích jsem nečetla, že by byla rakovinotvorná. Žádná seriózní dokumentace to neuvádí," říká Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

Mezi nejčastější alergeny patří:

* konzervační látky: siřičitany (E220-227) jsou ve víně, pivu, nealkoholických nápojích, výrobcích z brambor, hořčicích, korýších; dusitany a dusičnany (E249-252) v uzeninách, šunce; kyselina benzoová a její deriváty a soli (E210-219) v nealkoholických i alkoholických nápojích, krevetách, marmeládách, cukrovinkách

* antioxidanty: BHA a BHT (E320 a E321) - v olejích, želatinových cukrovinkách, instantních polévkách, omáčkách, koření, žvýkačkách...

* barviva: tartrazin (E102), žluť SY (E110), azorubin (E122), amaran (E123), erytrosin (E127), čerň BN (E151) nejčastěji v cukrovinkách, limonádách, pudincích, zmrzlině

* umělá sladidla: sacharin (E954), cyclamát (E951), aspartam (E951), acesulfam K (E950)

* emulgátor lecitin (E 322) nebezpečný pro osoby alergické na sóju

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Česká pošta testuje nové stejnokroje. Dodá je do tří set poboček v Česku

19. dubna 2024  17:11

Zaměstnanci třech stovek z 2 900 poboček České pošty budou mít nové stejnokroje. Testování...

Investoři vyhlížejí půlení bitcoinu. Změnu jeho ceny teď odhadují jen stěží

19. dubna 2024  16:26

Investoři do kryptoměn s napětím očekávají sobotní tzv. půlení bitcoinu, takzvaný halving. Při něm...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...