Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co zvolit - masáže, či kosmodisk?

  11:30aktualizováno  11:30
Kosmodisk je stálicí teleshoppingu. Lze jej koupit nejen přes telefon při sledování reklamního spotu v televizi, ale i po internetu či v řadě kamenných prodejen po celé České republice. MF DNES proto tento přístroj, jenž slibuje pomoc při bolestech zad, zakoupila a nechala posoudit odborníky.

Pomůcku hodnotili v průběhu několika týdnů vedoucí pracovníci dvou renomovaných fakultních klinik v Česku spolu se svými týmy. Zaměřili se na skutečný účinek kosmodisku, na jeho výkon ve srovnání s deklarovanými vlastnostmi v příbalovém letáku, reklamě na internetu i v televizi.

ČTĚTE TAKÉ:
Zázrační pomocníci z webu
Konec bolavých zad?

Co říká reklama
Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a jsou lidé, kteří nosí kosmodisk. Kosmodisk je zahraniční klinicky testovaná pomůcka: podle výsledků těchto testů zaznamenalo zlepšení stavu až 80 procent testovaných osob.

"Po několikahodinovém používání bolesti odezněly. Jediné, co mi vadí, je to, že jsem na něm závislá," říká plavkyně Yveta Hlaváčová v televizním spotu na kosmodisk. Vaše záda vám budou vděčná.

JAK TO VIDÍ ODBORNÍCI - PLNÉ ZNĚNÍ POSUDKŮ

MUDr. Olga Švestková Ph.D.
přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1.LF UK a VFN v Praze
V poslední době se na televizních obrazovkách velmi často setkáváme s reklamou na Kosmodisk. Je to příklad toho, jak nekorektní reklama může ovlivnit širokou veřejnost a nabídnout jednoduché řešení problému, který je však nutno řešit komplexně. Bolesti zad jsou častým civilizačním onemocněním, kterým trpí značná část populace, ale mohou být i jedním z příznaků závažné nemoci.

Bolesti zad mohou být různého charakteru, mohou mít různou příčinu i následky. Při silných, nebo déle trvajících bolestech, je nezbytná návštěva u lékaře, aby se  zjistila jejich příčina.  Důležité je vyloučit zejména onemocnění vnitřních orgánů, např. infarkt myokardu, onemocnění ledvin, primární onkologická onemocnění nebo metastázy, poškození nervového systému, revmatická onemocnění apod.

Nejčastější příčinou bolesti je však špatné držení těla, nesprávné provádění základních pohybových stereotypů, anebo jednorázové či dlouhodobé přetěžování pohybové soustavy.  Dlouhodobé funkční poruchy pohybové soustavy mohou vést k organickým změnám jednotlivých částí pohybového aparátu, např. svalů, vazů, obratlů, meziobratlových plotének a kloubů.

Bolesti páteře mohou být také jedním z příznaků těžkých organických změn páteře. V některých případech způsobují útlak nervových struktur a tím poruchu hybnosti, citlivosti a poruchu vyměšování, které se musí řešit chirurgicky. Diagnostika a léčba bolesti zad je vždy individuální a vyžaduje kombinaci různých léčebných postupů.

Základem léčby bolesti zad, jejíž původ je v pohybovém systému, je fyzioterapie, zejména individuálně zaměřené cvičení. V určitých případech je vhodné používat  též pasivní podporu trupu, např. trupové ortézy, při jejichž nošení je nutné dodržovat určité zásady, a které nejsou vhodné pro všechny klienty. Klient musí být instruován kdy, jak často a kde je má nosit a je nezbytné je kombinovat s dalšími prostředky fyzioterapie.

V celkové péči nesmí chybět zhodnocení a úprava životního stylu, zatížení pohybového systému v zaměstnání i ve volném čase. Např. u klienta, který sedí několik hodin denně u počítače, je nezbytné ergonomicky vyhodnotit jeho pracoviště a individuálně navrhnout změnu pracovního prostředí. Je nutné naučit klienta zásadám školy zad, správně sedět, nosit a zvedat břemena.

Člověk s bolestmi zad tedy musí změnit návyky i životosprávu. Na Klinice rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze jsme Kosmodisk na žádost redakce Mladé fronty Dnes  zkoušeli u  pacientů s bolestmi zad způsobených různými příčinami (mírná skoliosa, mírná hypekyfosa, svalové dysbalance apod.). Zhodnocení účinku Kosmodisku se zúčastnili lékaři a fyzioterapeuti kliniky.

Při hodnocení jsme vycházeli nejenom z praktických zkušeností, ale i z dostupných informací o výrobku na internetu, ze zdroje SÚKLu  a Studia Moderna. V odborné literatuře jsme nenašli žádné odkazy na tuto pomůcku a nenašli jsme ani žádné závěry klinických zhodnocení.  Ve světových registrech a po zadání rešerše jsme nenalezli ani jedinou odbornou práci, která by pojednávala o zmiňované pomůcce (zdroj Medline, Embase, Proquest aj.).

Do září 2004 byl Kosmodisk prodáván jako masážní pomůcka, poté byl schválen Ministerstvem zdravotnictví a nyní spadá do kategorie prostředků zdravotní techniky. Distributor měl k Ministerstvu zdravotnictví pouze ohlašovací povinnost, má doklady o zdravotní nezávadnosti a doklad o tom, že výrobek splňuje hygienické normy (vydány na hygienických oborech ve Zlíně).

Distributor má rovněž prohlášení o shodě EHS 93/42/EEC, na základě kterého nemusí být dále výrobek posuzován a podléhá pouze ohlašovací povinnosti. Kosmodisk je na www prezentován jako mezinárodně oceněný výrobek (cca 5x), ale není uvedeno jakých kategorií se ocenění týká.

Všichni klienti si stěžovali na technické provedení Kosmodisku, který má řadu nedostatků: celá svislá část plně nepřiléhá  k páteři, fixační gumičky škrtí (špatná dostředivá informace pro mozek a spouštění nesprávného napětí svalů), dobře nefixují, jsou příliš tenké a trhají se. Senioři měli problémy se zapínáním, se kterým se obtížně manipuluje, vzhledem k jejich horšímu zraku a omezení jemných pohybů prstů. Při sedu se vertikální část posunuje směrem vzhůru, vyklenuje se v hrudní či krční oblasti.

Na základě našeho posouzení se domníváme, že Kosmodisk není vhodný  jako léčebná pomůcka pro občany s bolestmi zad,  lze ho použít jako doplňující domácí prostředek lidí s lehkými funkčními poruchami. Vertikální část 90% pacientů shledalo nevhodnou vzhledem k výše uvedeným skutečnostem. Za přijatelnou lze považovat taktilní stimulaci zad, která při nesprávném sezení může vést k tomu, že si člověk uvědomí, že sedí špatně a zkoriguje sed.

Považujeme za vhodné zmínit se také o efektu psychologickém.U některých lidí fakt, že si pomůcku zakoupili a že tudíž pro sebe něco udělali, může mít pozitivní efekt.

Závěr: Reklama je velmi zavádějící a nevhodná. Kosmodisk není vhodný pro všechny osoby s bolestmi zad a může se používat jen jako domácí terapeutická pomůcka doplňující komplexní terapii.

Doc. MUDr. Tomáš Trč, CSc
přednosta Ortopedické kliniky dětí a dospělých FN Motol
Pomůcka, uváděná jako léčebná ortéza pro bolesti zad, se skládá ze dvou segmentovaných pruhů z plastické hmoty, které jsou přiloženy a přifixovány jemnými gumovými tahy k tělu, jeden podél páteře, druhý napříč buď v oblasti bederní či krční pateře.

Kosmodisk je určen k léčbě bolestí v oblasti páteře a jeho efekt je  v přiloženém letáku dokumentován tvrzeními o až zázračném efektu. Pomůcka nevyzařuje žádná elektrická ani magnetická pole a jedná se o plast uváděn je „medicinský plast“ bez specifikovaného složení.  Léčebný účinek je pravděpodobně založen na dráždění kůže segmentovaným tvarem, jak je uváděno jemnou masáží..

Toto dráždění kůže a podkožních tkání může vyvolat reflexní odpověď v paravertebrálním svalstvu a tím změnit napětí svalů a pravděpodobně odstranit tzv. svalové kontraktury. Působí tedy pravděpodobně  obdobně jako  masáž, přikládání baněk, prohřívání,  tzv. pupeny či další metodiky fysikální léčby.

Je nutné si především uvědomit , že bolest v oblasti zad je příznak, který může způsobovat celá řada patologických stavů velmi odlišných a různého původu. Odstranění bolestí musí být  nutně spojeno s odstraněním příčiny těchto obtíží. Odstranění je možné na základě precisní diagnosy, která v případě bolestí zad není vždy jednoduchá. Volba jakékoliv léčebné procedury bez správné diagnosy může být nebezpečná.

Pravděpodobně by použití této jednoduché pomůcky nezpůsobilo přímé poškození zdravotního stavu, ale prodlení v správné a cílené léčbě by  toto poškození způsobit mohlo, například v případě  narušení vodivosti nervů nebo  nádorového procesu a jiných.  Domnívám se, že pomůcka  Kosmodisk je ve srovnání s jinými podobnými  velmi šetrná a efekt vychází z permanentní aplikace delší dobu.  Ideální aplikace je dle výše uvedeného stav,  kdy dochází k nervosvalové nevyváženosti (neuromuskulární dysbalance) v oblasti páteře.

Na základě žádosti redakce o posouzení,  byla pomůcka Kosmodisk  vyzkoušena na třech dobrovolnících s výše uvedeným postižením, většinou na základě degenerativního postižení bederní a krční páteře (pravděpodobně nejčastější příčina bolesti v zádech). Aplikace 10 dnů nepřinesla, bohužel, žádnou úlevu,  popisovaný efekt dráždění v oblasti páteře popisovala jedna pacientka, avšak bez vlivu na bolest.

Tím samozřejmě nechci zatracovat možný a v prospektu popisovaný efekt pomůcky . Aby bylo možné objektivně posoudit efekt pomůcky a nakonec jakéhokoliv léčebného prostředku, je nutná hodnověrná studie na větším počtu dobrovolníků s jasně stanovenou diagnosou a objektivním sledováním efektu v průběhu terapie.

Vzhledem k ceně pomůcky, která je téměř shodná jako 10 celkových masáží , je s podivem že výrobce nebo dovozce podobnou studii, která by podepřela jeho tvrzení neinicioval.  Každopádně je možné gratulovat těm, co jim Kosmodisk pomohl  a jejich příběh je presentován. Očekávat, že příběhy těch, kterým nepomohl,  budou presentovány, je jistě  naivní.

Je však slušné, že do 30 dnů je možné Kosmodisk bez udání důvodu vrátit a cena  bude vrácena. Takto je možné každému potenciálnímu zájemci o koupi doporučit navštívit lékaře a poradit se s ním. Pokud lékař vyloučí závažnější příčinu bolestí v zádech, je možné  pomůcku zakoupit  a aplikovat na  29 dní.  Pokud bude bez efektu, pak ji vrátit. K ničemu jinému se totiž použít nedá a její cena je, pokud nebude fungovat, příliš vysoká.


Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Najdete na iDNES.cz