Coca-Cola, Pepsi a Nestlé zanášejí oceány plasty nejvíce, zjistila analýza

  16:34aktualizováno  16:34
Nejvíc plastového odpadu pochází z továren potravinářských obrů Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé. Vyplývá to z analýzy roztřídění téměř 200 tisíc obalů, které dobrovolníci nasbírali po celém světě při čistění oceánů a moří. Podle celosvětového hnutí Break Free From Plastic v Evropě od těchto tří značek polovina nalezeného odpadu.

NAPLAVENÉ ODPADKY. Žena odklízí kusy plastů ze stromů u pláže ve vietnamské provincii Thanh Hoa. | foto: KhamReuters

„Roztřídění odpadu podle značek nám dává nezpochybnitelný důkaz, jakou roli hrají korporace v globální krizi znečišťování plastem,“ řekl webu The Independent Von Hernandez, koordinátor Break Free From Plastic, organizace, která zastřešovala sbírání plastového odpadu v mořích a oceánech.

„Když budou dál balit své produkty do problematického plastu na jedno použití, ponesou zodpovědnost za masivní pokrytí planety odpadky. Je čas, aby se doznali a přestali přesouvat vinu za své nehospodárné a znečišťující produkty na lidi,“ doplnil.

Ze všech identifikovaných značek se „nejvýš“ umístila Coca-Cola. Její obaly se našly ve 40 ze 42 zúčastněných zemí. Za výrobky od Coca-Coly se umístily obaly od společnosti PepsiCo a Nestlé.

Mluvčí Coca-Coly v reakci na zjištění řekl, že společnost má stejný cíl jako hnutí, tedy omezit objem plastového odpadu v oceánu, a že je připravená sehrát svou roli ve snaze postavit se této důležité výzvě.

Fotogalerie

Firma chce za každou prodanou lahev nebo plechovku jednu vybrat zpět a recyklovat. Cíl pro rok 2030 zní padesát procent recyklovaných obalů.  

„Sami to neuděláme a bude nějakou dobu trvat, než cíl naplníme. Ale uvědomujeme si, že je čas jednat a že je důležité vytvořit svět bez odpadů,“ prohlašuje Coca-Cola.

Nestlé má zase podle jejího mluvčího vizi, aby žádný obal na jejích produktech (včetně plastových) neskončil na skládce nebo jako odpad, včetně moří a vodních cest. V roce 2025 by měly být všechny její obaly znovu použitelné nebo recyklovatelné.

ARCHIVNÍ VIDEO: Písek na Bali je zaplaven odpadky, které vyplavuje Indický oceán (2. ledna 2018):

Podobně se vyjádřila i společnost PepsiCo, která slíbila, že v roce 2025 bude sto procent jejích obalů recyklovatelných, kompostovatelných nebo biologicky rozložitelných.

Hnutí Break Free From Plastic žádá, aby nezůstalo jen u slibů. Nabádá proto politiky, aby příslušnou legislativu tlačili na odpovědnost výrobců.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Vstup Uberu na burzu budí velká očekávání, může stát 120 miliard dolarů

Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto

Pokud společnost Uber vstoupí příští rok na burzu, jak slibuje, mohla by investorům nabídnout hodnotu okolo 120 miliard...

Česku ujíždí západní vlak. Nestíhá tempo inovací, kulhá na trhu práce

Ilustrační snímek

V konkurenceschopnosti Česká republika drtí Visegrád, ale selhává v pokusu dohánět země západní Evropy. Největší...Najdete na iDNES.cz