Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Coca-Cola slaví 130 let. Poprvé ji namíchal lékárník závislý na morfiu

  15:00aktualizováno  15:00
Lékárník v americké Atlantě John Pemberton rád experimentoval. Když vařil lektvar proti bolesti hlavy, podrážděnému žaludku a nervovému vyčerpání, jak základ využil lístky koky a kofein z ořechů kola. První sklenici speciálního sirupu prodal před 130 lety, 8. května 1886. Od toho dnes Coca-Cola svlažila nespočet hrdel.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O deset let později se už nápoj prodával v celých Spojených státech a během druhé světové války získal pevné základy pro světovou dominanci mezi nealkoholickými nápoji.

Dnes se Coca-Cola prodává ve více než dvě stě zemích světa a podle globálního žebříčku nejcennějších světových značek, který sestavuje společnost Interbrand, se loni ocitla na třetím místě.

Vynálezce Coca-Coly John Pemberton

John Pemberton

„Dáme tam dvě C, bude to dobře vypadat na plakátech,“ přispěl Pembertonův společník Frank Robinson k názvu slavného nápoje, za jehož vznikem stála lékárníkova závislost na morfiu, jímž si ulevoval od bolesti po zranění v občanské válce. Proto v roce 1865 vymyslel „francouzské víno Coca“, jehož nealkoholickou verzí se posléze stala Coca-Cola.

Úspěchu svého vynálezu se ale Pemberton nedožil. Ještě před smrtí v roce 1888 rozprodal podíly svého podniku. Část získal prozíravý obchodník Asa Candler, který v roce 1892 založil firmu Coca-Cola Company. Za rok už si zaregistroval ochrannou známku, již propagoval i na řadě užitkových předmětů, například hodinkách.

V roce 1895 otevřel Candler první výrobnu mimo Atlantu (Dallas) a ještě ten samý rok se v jeho výroční zprávě psalo, že Coca-Cola je konzumována již v celých USA.

Světovému věhlasu Coca-Cole dopomohla druhá světová válka

Světový věhlas ale Coca-Cole přinesl Robert Woodruff, jenž řídil společnost od roku 1923. Do marketingu zavedl řadu ve své době revolučních prvků. Například počátkem 20. let začala firma prodávat kartony se šesti lahvemi, aby spotřebitel colu „snadněji odnesl domů“, a roce 1933 na veletrhu v Chicagu představila automat na colu, který nápoj sám namíchal zalitím sirupu perlivou vodou.

Fotogalerie

Za Woodruffova vedení také vznikla v roce 1926 zahraniční sekce podniku. Díky ní se už cola rozšířila do celého světa. Tomu hodně pomohli také američtí vojáci za druhé světové války, kvůli nimž bylo vybudováno několik desítek výroben Coca-Coly ve světě, aby si osvěžující nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě. Nedostatek surovin pro výrobu coly v nacistickém Německu pak firma vyřešila novým nápojem Fanta.

V roce 1961 obohatila nabídku o limonádu Sprite a v polovině 80. let přišla s ochucenou variantou coly Cherry Coke a hitem Coca-Cola light (též Diet Coke). Dnes zahrnuje sortiment firmy na 400 značek nealkoholických nápojů, například ledový čaj Nestea, ovocné šťávy Cappy, ledovou kávu Illy, vodu Bonaqua, energetický nápoj Burn nebo sportovní Powerade.

Láhev ve tvaru kakaového bobu

Svou historii má i láhev Coca-Coly. Asa Candler byl sice zdatný obchodník, ale v lahvové cole perspektivu neviděl. A tak v roce 1899 práva na plnění tohoto nápoje do lahví prodal za pouhý jeden dolar. Dnes zajišťuje plnění coly do lahví na 300 smluvních partnerů firmy.

Vědci radí lidem, jak hubnout a přitom pít limonády. Platí je Coca-Cola

První lahve byly jednoduché z hladkého skla a napodobit je nebylo těžké. Proto se v roce 1915 zrodil nynější charakteristický obal. Autorem byl Earl Dean, který se inspiroval tvarem kakaového bobu. Ten byl kuželovitě ztenčen, aby se do přepravek vešel větší počet lahví.

Zhruba od 30. let začala Coca-Cole konkurovat společnost Pepsi-Cola (dnes Pepsi), založená v roce 1902. Na přelomu tisíciletí se jí podařilo Coca-Colu v několika ukazatelích dočasně předběhnout. Podíl na tom měl i odklon spotřebitelů v tradičních odbytištích Coca-Coly Severní Americe a západní Evropě od nápojů s vysokým obsahem cukru.

V roce 2005 přišla Coca-Cola s trhákem - nízkokalorickou Coca-Cola Zero a v roce 2007 převzala výrobce čajů a vitamínových nápojů Fuze Beverages a Glaceau.

Podívejte se, jak se balí šumivé nápoje:

Autoři: ,Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Nupharo Park, vybudovaný za stamiliony z evropských fondů, je v úpadku

Jedna z budov areálu Nupharo Park v Libouchci.

Pražský městský soud poslal do úpadku vědecko-technický Nupharo Park v Libouchci na Ústecku, na jehož vznik dalo...

Konec pití na prodejně, nabádal Kaufland zaměstnance. Nařízení popřel

(Ilustrační snímek)

Pro doušek vody a na svačinu už jen do kuřárny a společenské místnosti. Nebo s potvrzením od lékaře, které prodavačku...

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Najdete na iDNES.cz