Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČOI kontrolovala internetové obchody, tři ze čtyř klamaly

  3:45aktualizováno  3:45
Pouze každý čtvrtý internetový obchod prošel bez nejmenších výhrad kontrolou České obchodní inspekce. Ta se v předchozích měsících zaměřila zejména na menší firmy, které přes síť prodávají autodoplňky.
Inspektoři mají na letošní rok naplánováno na internetové obchody ještě několik dalších speciálních akcí.

Inspektoři mají na letošní rok naplánováno na internetové obchody ještě několik dalších speciálních akcí. | foto: Profimedia.cz

Kontrolovala u nich, zda na webu dostane zákazník všechny potřebné informace, zda firma dodrží dodací lhůty či zda ke zboží obdržíte také český návod.

"Ze 76 kontrolovaných obchodů jsme nějaké pochybení zjistili v 56 případech," shrnula výsledky šéfka inspektorů Jana Příhodová. Nejčastěji se jednalo o nedostatky v informování zákazníků: prodejci například neuvedli to, že kupující má právo zboží do čtrnácti dnů od obdržení vrátit nebo poskytovali kratší záruku, než je zákonných 24 měsíců.

"V současnosti probíhají správní řízení, obchodníkům budou uděleny sankce," dodala Příhodová. Pokuty se mohou pohybovat i v řádech statisíců, přísnější chtějí být inspektoři na obchodníky, kteří prodávali padělky značkových výrobků.

"Zatím jsme udělili čtyři pokuty, jejichž výše se pohybovala kolem deseti tisíc korun. Předpokládám, že u případů, které zatím nejsou dořešené, budou sankce i vyšší," řekla ředitelka ostravské pobočky ČOI Danuše Kotalová.

Té vadí hlavně přístup některých obchodníků k reklamacím. "Spousta z nich zjistila, jak snadné je reklamaci zamítnout, a tím považovat celou věc za vyřízenou. Následně spoléhají na to, že spotřebitel nebude mít tolik trpělivosti, aby šel s celou záležitostí k soudu," přibližuje Kotalová.

Inspektoři mají na letošní rok naplánováno na internetové obchody ještě několik dalších speciálních akcí. Nyní kontrolují prodejce mobilních telefonů, dále se zaměří na uvádění plných cen u letenek a také na výskyt padělaného zboží.

Řadu podnětů zasílají kontrolorům také napálení zákazníci. "Měli jsme tu třeba případ, kdy si člověk koupil v obchodě pixmania.cz foťák, avšak nedostal k němu český návod. Mylně se totiž domníval, že koncovka cz v internetové adrese musí nutně znamenat, že se jedná o český obchod," popisuje šéf východočeských inspektorů Karel Nohejl.

Právě obchody na "českých" internetových adresách, které však ve skutečnosti sídlí v cizině, mohou být pro zákazníky zrádné. "Firmy se řídí třeba německými nebo francouzskými zákony. Domoci se svých práv pak může být značně složité," upozorňuje Nohejl.

Pokud mají takové společnosti uveden na webu nějaký český kontakt, často jde pouze o korespondenční adresu. "To je třeba případ obchodu nosimcocky.cz, jehož kontaktní adresa vede do litomyšlského paneláku, skutečné sídlo je však v Německu," dodal Nohejl.

Ani opakované kontroly nezabrání nepoctivcům, aby ve svém byznysu dále pokračovali. S takovým případem se setkali inspektoři třeba v Pardubicích – poté, co prodejce mobilních telefonů přišel o živnostenský list, rozjel své podnikání znovu – tentokrát jako společnost s ručením omezeným, jejímž byl jednatelem.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Salmonela v dětské výživě. Francouzi stahují 720 šarží výrobků z oběhu

Kojenec pije instantní dětské mléko.

Největší francouzská mlékárenská společnost Lactalis stahuje ve Francii a ve světě další výrobky dětské výživy. Podle...

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

Lepší se to, ale Češi na experimenty pořád nejsou, říká gastromág Maurer

Pavel Maurer

Češi jsou v jídle stále konzervativní a málo experimentují, ale pomalu se to zlepšuje, řekl zakladatel a vydavatel...

Najdete na iDNES.cz