Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čokoládu nahradí kanceláře a byty

  10:56aktualizováno  10:56
Plány na přestavbu areálu modřanské čokoládovny na centrum s kancelářemi a později i domy s několika sty byty a dalšími obchodními prostory se v těchto dnech stávají skutečností. Už v příštím roce má být dokončena v areálu modřanské Orionky první, pětipodlažní prosklená administrativní budova.

Místo více než padesát let spojené s výrobou čokolády však s výrobou cukrovinek bude mít hodně společného i nadále.

V části budovy, která svým půdorysem kopíruje písmeno U otevřené směrem k Vltavě, totiž bude mít svou centrálu společnost Nestlé. Firma počítá s tím, že zde najde práci na čtyři stovky jejích pracovníků.

"Už na začátku roku zde dělníci společnosti Metrostav začali demolovat staré objekty, nyní se zde betonují základy této budovy," přiblížil průběh stavby Leoš Anderle, zástupce developerské společnosti Sekyra Group. "Koncem července by již budova měla stát," dodal Anderle.

Vzniknou i bytové domy
Celá stavba areálu za přibližně dvě miliardy korun však má pokračovat i po tomto datu. Společnost Sekyra Group chce v linii mezi tramvajovou a vlakovou tratí směrem ke Komořanům postavit bytové domy.

"Na stavbu rezidenční zóny jsme podali žádost o změnu územního plánu. Zatím je toto území určené pro hlučnou výrobu," řekl Anderle.

Helena Chudomelová, místostarostka Prahy 12, však upřesnila, že teprve nyní se scházejí podněty ke změnám územního plánu.

"Následná jednání budou otázkou příštích měsíců," řekla Chudomelová.

Přesto developer věří, že žádost o změnu územního plánu bude vyřízená tak, aby se územní a stavební řízení stihlo zahájit do poloviny roku 2007. V tu dobu by zde měl vyrůst pás domů, ve kterých má být více než 350 bytů.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Stavba bytů vlastně bude druhou etapou výstavby v této lokalitě. Objekty by měly být přibližně pětipodlažní jako administrativní budova," řekl Anderle. Dodal, že domy by však neměly vzniknout v přímé linii. "Bude to jakási lomená čára, aby domy byly živé a hravé," podotkl Anderle.

Začne přibývat také zeleň
Plány investora však počítají i se stavbou další, tentokrát znovu komerční části. Tak by měla vzniknout menší administrativní budova v místech, kde jsou dnes staré administrativní prostory čokoládovny i skladové plochy a kanceláře. "Provoz zde však musí být kultivovaný a tichý," poznamenal Anderle.

Už v průběhu výstavby areálu však potěší obyvatele Modřan, že zde začne přibývat zeleně. Developer slibuje, že dodnes nevzhledné plochy, kterých se výstavba dotkne, budou následně upraveny.

Snahu o stavbu rekreační zóny v blízkosti tohoto areálu měla ještě před nedávnem i Praha 12.

"Na to byla určena částka sedm milionů korun. Mezitím však byly tyto peníze použity jinak. Úpravu těchto ploch nakonec necháme na investorovi," řekla místostarostka Chudomelová. Doplnila, že městská část by mohla přispět spíše jen novými lavičkami a podobným zařízením.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz