Coly a džusy: Až příliš sladké pití

  • 109
Kolik cukru vypijeme v jednom litru džusu nebo coly? Sotva by někdo z rodičů dal dítěti ke svačině schroupat hromádku kostek cukru, ale lahev jahodového Kubíka, energetického přeborníka testu, mu nabídnou bez problémů. Vyjde to nastejno.

Kubík duhový s chutí jahod a banánu má 2330 kilojoulů na litr, což představuje 33 kostek cukru.

Populární dětský nápoj se tak stal energetickým přeborníkem testu, který pro MF DNES zpracovali ve Státním veterinárním ústavu v Praze.

Zjišťovali při něm, jakou mají nápoje energetickou hodnotu, a pro jednoduché porovnání ji pak převedli na počet kostek cukru. A těch byla v některých případech řádná kupka.

Bonbony zakazujeme, limonády ne
Ze všech nápojů, které jsme podrobili analýzám, jsou nejsladší ovocné šťávy a nektary. Mají vyšší energetický přínos než limonády nebo coly. "Džusy zcela jistě patří mezi zdravé nápoje, obsahují značné množství vitaminu C, karotenu, vitaminu E a kyseliny listové. Z minerálních látek je zajímavý obsah vápníku, železa, hořčíku a draslíku," vysvětluje lékařka Václava Kunová, kterou jsme požádali o zhodnocení výsledků.

"Stejně jako ovoce, i džusy jsou bohaté na látky s antioxidačním efektem, což platí zejména pro džusy výrazných barev, například z černého rybízu. Nevýhodou je vysoká energetická hodnota." Tu u nápojů ovlivňuje obsah cukru, který může pocházet buď z ovocné složky, nebo je přidán ve formě řepného cukru, sacharózy.

Výsledky testu
najdete zde
džusy a šťávy
coly a limonády
čaje a minerálky
"Přijímat cukr v nápojích nepotřebuje prakticky nikdo z nás včetně dětí. Naopak vzhledem k epidemickému výskytu obezity a nárůstu obézních dětí je cukr jednou z těch nejméně žádoucích složek výživy," uvádí odbornice na výživu Kunová.

A přitom nápoje řada rodičů z tohoto pohledu podceňuje. Zatímco bonbony dětem zakážou snadno, nad pitím fanty nebo spritu mávnou rukou." Podstatně škodlivější jsou pro děti ovocné nápoje a limonády.

"Hlavně u malých dětí se sklonem k nadváze by rodiče měli být opatrní na pseudodžusové nápoje, které se ,tváří' jako džus, ale přitom mají vysoký obsah přidaného cukru a nízký obsah ovocné složky," radí Kunová. Na rozdíl od ovocných šťáv a nektarů mohou obsahovat nepříliš žádoucí konzervační látky a umělá barviva.

Škodí sladké zubům?
Sladké nápoje nelze přímo obviňovat ze vzniku zubních kazů. Ten má na svědomí především konzumace sladkých produktů, které zůstávají dlouho v ústech. Příklad? Měkké karamely. Z tohoto pohledu jsou sladké nápoje mimo podezření, ústy v podstatě jen projdou.

"Na nevyčištěném chrupu však mohou zanechat pořádné následky. Naruší zubní sklovinu a riziko zubního kazu je na světě," říká pražská zubní lékařka Věra Svobodová. "Sladké nápoje by měly být tabu hlavně na noc. Platí to jak pro děti, tak pro dospělé."

Zatímco se výrobci snaží, abychom svou žízeň hasili sladkými nápoji, odborníci říkají: Pijte vodu, jediný nápoj, který je pro organismus nezbytný. A sem tam si dopřejte pro radost něco jiného.

,