Concorde převezl poslední pasažéry

  • 22
Letům s concordy je konec. Poslední komerční cesta jediného typu nadzvukového dopravního letounu na světě skončila v 17:05 SELČ na londýnském letišti Heathrow. Stroj přivezl z New Yorku prominentní pasažéry letecké společnosti British Airways, která jako poslední concordy provozovala.

Od plochy newyorského letiště JFK se letadlo "odlepilo" v mrazivém slunečném ránu ve 13:40 SELČ a vyrazilo na poslední let na pravidelné lince.

Při loučení s letadlem na newyorském letišti mnozí jen s obtížemi potlačovali dojetí. "Byl jsem na palubě prvního letu do Bahrajnu, budu i u toho posledního. Až budeme přistávat, budu mít v očích slzy," řekl Kenneth Warren, inženýr, který pracoval na vývoji letounu.

Warren je jednou z 97 celebrit, které jsou na palubě posledního letu. Spolu s nimi letí ještě lékař David Best s manželkou - ti si letenky vydražili v aukci.

Tři poslední mohykáni
Přistáním na londýnském Heathrow skončil po sedmnácté hodině SELČ definitivně rychlé lety přes Atlantik. Letoun v barvách British Airways cestu urazil za 3,5 hodiny.

Nad mořem ve výšce 18 kilometrů překročil rychlost zvuku a dosáhl maxima 2200 kilometrů za hodinu.

Kromě transatlantického letu přistály v londýně také dva concordy, které v pátek proletěly jen "výletní kolečko" v evropském vzdušném prostoru. Po dosednutí na zem piloti vysunuli britské vlajky a dveře za concordem se zavřely.

Za 27 let komerčního provozu concorde přistál ve více než 250 destinacích včetně Prahy. Z Paříže a Londýna nejčastěji létal do New Yorku, Rio de Janeira, Bahrajnu a na Barbados.

Na "poslední" přistání concordu v Londýně mělo čekat čtvrt milionu lidí, zbytek světa ho viděl v přímém přenosu na internetových stránkách www.ba.com.

K rozhodnutí ukončit provoz letounu přispělo několik vzájemně propojených faktorů. Klesající zájem cestujících vyvolaný celkovou atmosférou v letecké dopravě po 11. září 2001, tragická nehoda concordu v roce 2000 u Paříže, kdy zahynulo 113 lidí, a silně nerentabilní provoz stárnoucích strojů.

CONCORDE V ČÍSLECH

Délka

62,1 metru

Rozpětí

25,55 metru
Kapacita 100 cestujících,
2,5 tuny nákladu
Dolet 6880 kilometrů
Cestovní rychlost 2150 km/h (Mach 2)
Cestovní výška 18 181 metrů
Spotřeba paliva 25 629 litrů za hodinu

První let

2. března 1969,
pravidelné lety od 1976
Právě oznámení, že concordy končí, však vyvolalo o lety znovu obrovský zájem. Všechny říjnové lety sedmi concordů British Airways (Air France skončila v květnu - více zde) byly vyprodány už od léta. Prakticky všechna letadla skončí v muzeích po světě.

Další komerční provoz je prakticky vyloučen, protože se už nevyrábějí náhradní díly, a concorde tak přijde o licenci.

Jak uvedli v Praze zástupci BA, nejbohatší klienti dostanou náhražkou za rychlé lety ještě vyšší luxus a komfort.

HVĚZDY A CONCORDE

Pro světové celebrity se Concorde stal jedinečným symbolem. Šampaňského na palubě nadzvukového letounu si hodně užívaly hvězdy pop music.

- Sting se přiznal, že letěl s concordem přes oceán už tolikrát, že to dávno přestal počítat

- Paul McCartney jednou vytáhl kytaru a začal s partičkou byznysmenů zpívat staré hity Beatles

- Rod Stewart si s sebou do letadla bral i svého kadeřníka, aby před velkými koncerty mohl ještě na poslední chvíli vylepšovat jeho zevnějšek

- Phil Collins hrál v roce 1985 na charitativním koncertě Live Aid v Londýně, pak skočil do letadla a za pár hodin hrál znovu ve Philadelphii

- Jay Kay, zpěvák skupiny Jamiroquai shrnul nádheru letů s concordem slovy: "Je to fantastická věc, vidět (během pár hodin) slunce zapadnout, pak znovu vyjít a zase zapadat."

- Luciano Pavarotti si nikdy nestěžoval, že by do úzkých sedadel nevměstnal své úctyhodné rozměry. "Rozhodně se mi bude stýskat," řekl.

Poslední z komerčních letů stroje Concorde jde na přistání v Londýně. (24. října 2003)

Poslední pravidelný let nadzvukového concordu startuje v mrazivém ránu 24. října 2003 z New Yorku.

Concorde v barvách British Airways startuje z londýnského letiště Heathrow. (24. října 2003)

Concorde v barvách British Airways startuje z londýnského letiště Heathrow. (24. října 2003)

Concorde přistává po svém posledním letu na lince Londýn-New York na letišti JFK. (23. října 2003)

Divíci přihlížejí startu concordu z letiště JFK v New Yorku. (24. října 2003)

, ,