Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řetězec COOP tlačil na dvě stě dodavatelů. Vztahy narovná, slíbil

  16:34aktualizováno  16:34
Společnost COOP Centrum družstvo, která zajišťuje nákup pro tisíce družstevních prodejen v Česku, tlačila na více než dvě stě dodavatelů, aby plošně snížili ceny. V případě, že to neudělají, hrozila vyřazením velké části položek z regálů. Písemný důkaz se však dostal do rukou antimonopolního úřadu. COOP slíbil, že vztahy narovná.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dopis vypovídající o nekalém jednání rozeslal COOP Centrum družstvo v prosinci 2016 více než dvěma stovkám výrobců a distributorů potravin a spotřebního zboží. Žádal plošné snížení základních nákupních cen pod pohrůžkou vylistování (vyškrtnutí) 30 procent odebíraného sortimentu. Část dodavatelů na podmínky kývla.

„Úřad tuto nekalou obchodní praktiku zachytil bezprostředně poté, kdy došlo k odeslání předmětného dopisu. V krátké době po předběžném prošetření věci zahájil správní řízení, které bylo možné v řádech několika týdnů ukončit přijetím závazků,“ uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pokutě se řetězec vyhnul. COOP Centrum družstvo, které zajišťuje nákup pro zhruba 1 800 družstevních prodejen v Česku, slíbilo, že vztahy s dodavateli napraví. „COOP Centrum se od zmiňovaného dopisu zdrželo jakýchkoliv jednání vůči dodavatelům, která mu byla ÚOHS vytýkána,“ řekl iDNES.cz generální ředitel Josef Plesník. Firma je připravena s dodavateli jednat o kompenzacích, pokud do 31. 12. 2018 prokáží, že došlo ke změně jejich hospodářských výsledků (ztrátě) za letošní rok kvůli přijetí návrhu na snížení prodejních cen.

Běžná praxe

Podle anonymního zdroje z trhu jsou podobné podmínky běžnou praxí, ale většinou se obchodní partneři nedohadují písemně. „Je to normální praktika, ostatní obchodní řetězce vytvářejí ještě větší tlak. COOP udělal tu chybu, že požadavek poslal písemně. My máme zkušenost, že je s ním snazší domluva než s těmi, které nejsou v českých rukou,“ řekl mimo záznam obchodní zástupce jedné z významných potravinářských firem, která do řetězce dodává a dopis rovněž obdržela.

Obchody za hranou

Vydírání, arogance. Nejvíce na nás tlačí Lidl a Kaufland, naříkají výrobci

„Určitě nebudeme žádat žádné kompenzace,“ dodal zdroj. Podle něj se obecně situace v jednání s obchodními řetězci přiostřila v souvislosti se zákonem o významné tržní síle, který řetězce přiměl, aby do smluv nezahrnovaly nejrůznější přirážky nebo bonusy za obrat. „Své úsilí ale přesouvají do základní ceny a nutí řetězce zlevňovat,“ dodal s tím, že v těchto praktikách patří mezi nejaktivnější hráče především diskontní sítě.

Podle jiného zdroje z firmy, která dodává do prodejen COOP nápoje, šlo o standardní jednání a žádné bolestné si firma nárokovat nebude.

Ředitel Josef Plesník iDNES.cz vysvětlil, že si COOP dopisem chtěl zajistit takovou výši nákupních cen, které by alespoň částečně přispěly ke konkurenceschopnosti a provozuschopnosti prodejen, často situovaných do těch nejmenších vesnic České republiky. Zhruba třetinu prodejen musí členská družstva dotovat, protože jsou ztrátová.

„Obchodním partnerům jsme zároveň navrhli, že bychom v roce 2017 společně rádi optimalizovali obchodovaný sortiment výrobků s ohledem na velikost prodejních ploch našich prodejen,“ uvedl Plesník. Nejmenší prodejny mohou reálně nabízet maximálně dva tisíce položek zboží, přitom družstvo obchoduje s 90 tisíci položkami.

Milionové hříchy

Nejde o první rozhodnutí ÚOHS podle zákona o významné tržní síle. Po novelizaci se v srpnu zavázal narovnat vztahy s dodavateli také řetězec regionálních prodejen Hruška. Tomu úřad vyčítal méně závažná pochybení. Síť například v některých případech neuzavírala písemné smlouvy a měla smluvně ukotveno, že dodavatel nemůže s pohledávkami operovat bez souhlasu obchodního řetězce.

Zřejmě nejvíce v souvislosti s kontrolami dodržování zákona rezonovala pokuta přes 22 milionů korun pro řetězec Kaufland, kterou úřad udělil v roce 2013. Později ji však zamítl krajský soud v Brně. Kaufland sjednával podle úřadu s většinou dodavatelů smlouvy o splatnosti nad 30 dní včetně „slev“ při dřívějších platbách. Dále si nezákonně smluvně ukotvil s 95 procenty dodavatelů poplatky při postoupení pohledávek.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Najdete na iDNES.cz