Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

V Česku se podniká nejlépe v historii. Díky daním i dostupnosti elektřiny

  • 49
Nejlépe se podle hodnocení Světové banky podniká na Novém Zélandu. V čele každoročního žebříčku Doing Business vystřídal Singapur a ukončil tak jeho desetiletou vládu. Česká republika si polepšila o devět příček a její 27. místo je historicky nejlepší výsledek.

Světová banka (SB) sleduje ve 190 zemích, jak regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Z loňského druhého místa na příčku nejvyšší posunulo Nový Zéland především snížení daňového zatížení práce a opatření usnadňující odvod daní.

Zpráva SB také uvádí, že rekordních 137 států za uplynulý rok přijalo opatření, která usnadňují založení a provozovaní podniků. Více než tři čtvrtiny těchto změn nastaly v rozvojových zemích.

Česká republika si v hodnocení polepšila o devět míst, čímž o mnoho nezaostala za největším „skokanem“ Brunejí, která se zlepšila o dvanáct příček. „Jsem velmi potěšen znatelným zlepšením hodnocení českého podnikatelského prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Žebříček SB

Země s nejlepšími podmínkami pro podnikání

1. Nový Zéland
2. Singapur
3. Dánsko
4. Hongkong
5. Jižní Korea
6. Norsko
7. Velká Británie
8. USA
9. Švédsko
10. Makedonie

Nejvíce spokojený může být s výsledky v kategoriích „zahraniční obchod“, „zavedení elektřiny“ a „placení daní“. V první zmíněné kategorii dostala ČR nejvyšší možné hodnocení, v dalších dvou přišlo zlepšení o několik desítek míst. O dvanáct příček si pak Česko polepšilo v bodě „vstup do podnikání“, zůstává zde však na 81. místě ve světě.

„Ke spaní na vavřínech není důvod. Meziroční propad o tři příčky na 130. místo v indikátoru „vyřízení stavebního povolení“ je vážnou brzdou ekonomického růstu a nejvyšší prioritou k řešení,“ uvedl Mládek.

Kromě České republiky si letos výrazně polepšily také například Kazachstán, Spojené arabské emiráty nebo Makedonie, která se dokonce dostala do nejlepší desítky. Podle Světové banky je dobré umístění v žebříčku Doing Business zpravidla ukazatelem nižší míry mzdové nerovnosti a chudoby.

Hodnocení bere v potaz všechna opatření, která ovlivňují podniky napříc jejich životním cyklem, ať už jde o jejich zakládání, vyřizování úvěrů nebo vlastnické právo. „Jednoduchá a srozumitelná pravidla jsou známkou toho, že vláda respektuje své občany,“ řekl v prohlášení vedoucí ekonom Světové banky Paul Romer.