Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Credosoll propouští, skoro stovka lidí přijde o práci

  10:17aktualizováno  10:17
Devadesát zaměstnanců propouští firma Credosoll v Horním Slavkově. Dostala se do potíží, když přišla o strategického zahraničního partnera, pro kterého na zakázku vyráběla příslušenství do automobilů.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ze sto dvaceti lidí si Credosoll nechá třicet a počítá s nimi pro rozjezd nového výrobního programu. Uvedla to majitelka a jednatelka firmy Eva Šollová. Credosoll patřil mezi dvacet největších zaměstnavatelů na Sokolovsku.

"Náš stávající zahraniční partner stěhuje výrobu do oblasti s nižšími výrobními náklady. Výroba příslušenství pro automobily jde tím pádem u nás do útlumu a procházíme restrukturalizací. Ale dál počítám se třiceti zaměstnanci, se kterými rozběhneme nový výrobní program nezávislý na jakékoliv jiné firmě," řekla Eva Šollová.

Postupný útlum výroby pro zahraniční automobilku skončí v Horním Slavkově v únoru. Už v prosinci by Credosoll měl vyrábět něco jiného. Co to bude, nechce Eva Šollová z taktických důvodů říci. Zaměstnance chce propouštět průběžně. Skončili už ti, kteří byli ve zkušební době.

Credosoll hledá náhradního zaměstnavatele
Lidé zaměstnaní na dobu určitou se už nové smlouvy nedočkají. Ostatní odejdou s odstupným. Masivní propouštění je pro Horní Slavkov těžkou ranou. Mezi vyhozené patří i Jaroslav Pinc. V Credosollu pracoval skoro dva roky. "Jsem z toho na mrtvici. Musím si hledat práci jinde. A nepůjde to hladce, i když jsem vyučený truhlář. Povídá se, že někteří propuštění si chtějí vzít i život. Spousta jich má půjčky, a teď přišli o práci," řekl.

Bez práce bylo na Hornoslavkovsku na konci srpna 380 lidí, což znamená nezaměstnanost 10,43 procenta. Vedoucí poradenství na Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš si netroufá odhadnout, o kolik se procento zvýší. "Záleží, kolik lidí z Credosollu se k nám přijde zaevidovat a kolik z nich vyřeší svízelnou situaci bez naší pomoci. Podle jejich kvalifikace se je budeme snažit nabízet jiným zaměstnavatelům," řekl.

Jednatelka Credosollu tvrdí, že jí osud propuštěných není lhostejný. "Pomáháme jim s nalezením nového pracovního místa. Mluvila jsem kvůli tomu s několika zástupci firem v okolí a lidé mají u nás ve firmě k dispozici seznam volných míst v regionu," uvedla Eva Šollová.

Podle starosty Horního Slavkova Petra Hanzíka není na obzoru žádná jiná firma, která by výpadek necelé stovky pracovních míst nahradila. "Kapacity firem jsou tu plné. Pokud vím, tak se Credosoll dohodl se společností Sitform na předání části propuštěných. Každopádně se nezaměstnanost zvýší a ta situace bude mít dopad na životní úroveň postižených rodin," poznamenal Hanzík.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz