Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cruise, DiCaprio, Murphy. Magazín Forbes spočítal, kteří herci se nevyplácí

  1:12aktualizováno  1:12
Ne vždy je obsazení zvučné a drahé filmové hvězdy zárukou úspěchu. Magazín Forbes zveřejnil žebříček nejpřeplácenějších herců. Vyhrál komik Will Ferrell; film Země ztracených vydělal jen 65 milionů dolarů, zatímco jeho výroba stála kolem sta milionů. Mezi předražené celebrity patří ale také třeba Ewan McGregor nebo Tom Cruise.

Mezi předražené hvězdy, které se už studiím tolik nevyplácejí, patří i Tom Cruise. | foto: Reuters

Za každý dolar, který byl Ferrellovi za jeho filmy vyplacen, včetně Země ztracených, snímky vydělaly pouhých 3,29 dolaru.

Pro srovnání: opačný žebříček Forbesu, který sleduje nejpřínosnější herce, vyhrála teprve třiadvacetiletá vycházející hvězda, Shia LeBeouf, který si zahrál třeba v hitu Transformers. V jeho případě za každý dolar filmové mzdy snímky vydělaly 160 dolarů. Forbes porovnával sto největších hollywoodských hvězd, které měly za posledních pět let alespoň tři celovečerní filmy, jež se promítaly nejméně v pěti stech kinech.

Samotný výpočet zohledňoval odhady příjmů hvězd za každý film, celkové rozpočty filmů a následné tržby snímků z kin, prodeje DVD a televizních práv.

Podle tohoto klíče se mezi další hollywoodské "odpadlíky" zařadila i taková jména, jako je skotský herec Ewan McGregor známý například z generačního filmu Trainspotting nebo z hvězdné ságy StarWars, či americký herec Billy Bob Thornton.

Oba sice nepatří k nejdražším jménům na filmovém nebi, do čela tohoto žebříčku je však dostaly neobyčejně divácky slabé snímky z poslední doby.

Kdo je přeplácený

1. Will Ferrell (42)
2. Ewan McGregor (38)
3. Billy Bob Thornton (54)
4. Eddie Murphy (48)
5. Ice Cube (40)
6. Tom Cruise (47)
7. Drew Barrymorová (34)
8. Leonardo DiCaprio (35)
9. Samuel L. Jackson (60)
10. Jim Carrey (48)

Pramen: Forbes

Zároveň do žebříčku proniklo množství hvězd, jejichž filmy sice většinou nejsou úplnými diváckými propadáky, ale jen s obtížemi vydělají na jejich astronomické mzdy.

Mezi předražené hvězdy, které se už studiím tolik nevyplácejí, tak podle Forbesu zapadli například Eddie Murphy, Tom Cruise, Drew Barrymorová, Leonardo DiCaprio či raper Ice Cube.

V Česku se na hvězdy nesází

U nás lze podobný žebříček sestavit stěží, herci své příjmy tají a sdílnější nejsou ani producenti. Největší herecká esa, mezi něž v současnosti patří herci jako Ivan Trojan, Jiří Macháček či Pavel Liška, si řeknou odhadem o 15 až 30 tisíc korun za každý natáčecí den. Při výrobě celovečerního filmu pracují zpravidla okolo čtyřiceti dnů. Jejich příjmy se tak mohou blížit milionu korun za jeden film.

"Český filmový byznys funguje úplně na jiných principech než Hollywood. Herci v Česku určitě nejsou přepláceni, zde ani neplatí, že dražší herec se musí rovnat většímu úspěchu," tvrdí Pavel Strnad z produkční společnosti Negativ. Ta stojí například za filmy Štěstí, Venkovský učitel nebo Protektor.

Náklady na herce podle něj netvoří v Česku zdaleka takovou část filmového rozpočtu jako v USA.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Pstruh je nový losos, posvětily čínské úřady švindl prodejců ryb

Mladý geneticky modifikovaný losos „AquAdvantage“ firmy Aquabounty Technologies...

Pstruh lososový (dobarvený pstruh duhový) a losos jsou odteď podle čínských zákonů jedno a to samé. Pstruh se tak může...

Americký McDonald’s plánuje obří rekonstrukci za šest miliard dolarů

McDonald’s

Síť restaurací McDonald‘s v úterý oznámila plán na největší renovaci fastfoodů za poslední desetiletí. Za rekonstrukci...

Najdete na iDNES.cz