Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČS: Zpomalující ekonomiku rozjede až Hyundai

  15:36aktualizováno  15:36
Česká ekonomika zpomaluje. Podle analýzy České spořitelny růst přibrzdí ve čtvrtém kvartálu tohoto roku na 4,5 procenta a v příštím roce čeká ekonomiku další pokles výkonnosti na 4,1 procenta. Nepříznivý vývoj se zvrátí až v roce 2008.
Průměrná mzda bude v příštím roce činit 21 750 Kč, odhaduje banka

Průměrná mzda bude v příštím roce činit 21 750 Kč, odhaduje banka | foto: Profimedia.cz

"Nejde o dlouhodobé zpomalení, ale v roce 2008 se s nájezdem výroby automobilky Hyundai růst opět zrychlí," řekl analytik ČS David Navrátil. Automobilová výroba obvykle přidává k růstu jeden až dva procentní body.

Spotřeba českých domácností naopak zrychluje. Růst ale přináší poptávkovou inflaci a zvyšuje i objem dováženého zboží. Příčinou rostoucí spotřeby je štědrá sociální politika státu, vyšší reálné mzdy a klesající nezaměstnanost. Nezanedbatelným faktorem je i daňové zatížení.

Průměrná nominální mzda bude v příštím roce činit 21 750 korun, odhaduje Česká spořitelna. To by bylo o 1 350 více než letos. Přestože porostou ceny, vzroste i reálná mzda. Zvyšování mezd ovšem zůstane pod úrovní růstu produktivity, podniky budou tím pádem ochotny přijmout více zaměstnanců a klesne nezaměstnanost.

David Navrátil ale upozornil, že 30 až 50 procent nově vytvořených míst obsadí lidé ze států převážně východní Evropy. "Nabídka české pracovní síly je relativně nepružná, Češi odmítají ty mzdy, které jim investoři nabízejí," dodal. Hlavní příčinu vidí v demotivačním systému sociálních dávek.

Na zpomalování ekonomiky má vliv i rostoucí deficit státního rozpočtu. Příští rok se vyšplhá ke 130 miliardám korun a Česká republika tak opět nesplní maastrichtská kritéria pro přijetí eura. Podle těchto kritérií nesmí deficit překročit tři procenta HDP a státní dluh musí být menší než 60 procent HDP. Důsledkem může být posunutí termínu přijetí eura až na rok 2013.

"Reforma veřejných financí formou zvyšování daní se v mnoha státech ukázala jako neúspěšná. Deficity se za pár let vrátí," řekl Navrátil. Jako jednu z cest snížení deficitu zvažuje vláda i prodej ČEZ (případně České pošty nebo letiště). Ve své podstatě jde ale pouze o změnu formy majetku. 

Českou republiku čeká v příštím roce inflace 3,4 procenta. Na všeobecném růstu cen se podílí zdražení potravin způsobené špatnou úrodou brambor a obilí, dražší cukr, na který se vztahují kvóty EU a také ohlášený růst ceny piva. Podíl na inflaci bude mít také zdražení cigaret kvůli růstu spotřební daně. Naopak pokles ceny pohonných hmot inflaci brzdí.

Česká republika si i v dalším období udrží silný růst exportu, ale zároveň bude více dovážet díky velké domácí poptávce a silné koruně především vůči americkému dolaru. Z analýzy vyplývá, že koruna bude i nadále posilovat.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz