ČSA mění věrnostní program. Lety na západ podraží, na východ zlevní

  10:48aktualizováno  10:48
České aerolinie po roce znovu mění podmínky svého programu OK Plus, který umožňuje desítkám tisíc Čechů za věrnost vybírat si například bonusové letenky zdarma. Dopravce zdraží především poplatek za vydání takových letenek a zvýší u řady destinací objem mil, jenž je k vystavení bonusové letenky potřeba.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Změny pocítí hlavně ti, kteří za odměnu chtějí letět někam s aliančním partnerem ČSA ze SkyTeamu. Do některých destinací směrem na východ naopak letenky zlevní. Změny vstoupí v platnost 31. března.

Například dosud stačilo pro zpáteční letenku po většině evropských zemí nasbírat 20 tisíc mil. Od konce března bude možné například do Francie letět dokonce jen za 15 tisíc mil, ale pouze prostřednictvím letu ČSA. Pokud cestující bude chtít letět například do Paříže s Air France, zaplatí 22 tisíc mil. Pro cestující, kteří si nechtějí připlatit, to znamená menší výběr spojů i menší šanci, že v letadle bude na letenku zdarma místo.

Zdražení mílí se týká i Havajských ostrovů, kam čeští členové OK Plus začali houfně létat poté, co loni ČSA výrazně zpřísnily trvanlivost mílí a lidé začali míle utrácet. Dosud na letenku stačilo 50 tisíc mil, teď už bude nutných 120 tisíc mil. Nová tabulka však počítá u některých destinací i se zlevněním: například na letenku do Moskvy s ČSA už nebude potřeba 30 tisíc mil, ale jen 25 tisíc.

Podle mluvčího ČSA Dana Šabíka souvisí změny v OK Plus s restrukturalizací firmy. "Nová podoba věrnostních programů má přinášet užitek jak často létajícím klientům, tak samotnému provozovateli," řekl Šabík.

Za vystavení letenky zaplatíte

Nový sazebník ukazuje, že ČSA se budou snažit více umisťovat své věrné zákazníky na své vlastní lety, ne už tak často na lety aliančních partnerů, u kterých musí za letenky platit. "Jedním z dalších důvodů je motivace klientů, aby své nasbírané míle využívali, využívali je průběžně a jejich první volbou, jako klientů Českých aerolinií, byly právě lety Českých aerolinií. Ze stejného důvodu došlo k úpravě mil potřebných na bonusové letenky na lety partnerů. Je naprosto logické a legitimní, že chceme podporovat především vlastní lety," řekl Šabík.

Zdraží navíc i poplatky za vystavení letenek. Až dosud u většiny bonusových letenek ČSA za vystavení nic neúčtovaly. Od konce března se zpoplatní vystavení letenek i případné storno. Vystavení letenky na lety ČSA bude stát 300 korun, na jiné lety trojnásobek. Změna letenky vyjde nově na 1 550 korun, pokud si ji nepořizuje majitel platinových karet.

"Poplatky za vystavení bonusové letenky na lety partnerů byly účtovány i před změnou pravidel, v současnosti dochází k jejich sjednocení," řekl Šabík. Podle něj je poplatek naprosto standardní u naprosté většiny síťových leteckých společností. "Navíc tím očekáváme snížení administrativní zátěže související s opakovanými a řetězícími se žádostmi o změny u vystavených bonusových letenek," dodal Šabík.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Na koleje se vrací legendární Vindobona. České dráhy upravují názvy spojů

Vindobona, motorový vůz řady 854

V roce 2019 přibude v jízdním řádu více jednotných názvů vlakových linek. Ty nahradí doposud odlišná pojmenování...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

GE zabrušuje do letectví pro miliardáře. Vyrobilo nadzvukový motor

Nadzvukový letoun Aerion AS2 v simulaci na New Yorkem.

Společnost General Electric, u nás známá především díky své bankovní divizi, v pondělí oznámila dokončení vývoje motoru...Najdete na iDNES.cz