Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSA začaly lidem rozdávat výpovědi

  12:23aktualizováno  14:10
České aerolinie začaly propouštět. Firma splnila svoji hrozbu a kvůli úsporám začala tento týden rozdávat lidem výpovědi. Podle mluvčí firmy Hany Hejskové se vyhazov zatím týká řádově desítek lidí.

ČSA | foto: ČSA

Propouštění je součástí restrukturalizačního balíčku, který schválila předchozí dozorčí rada. Nová dozorčí rada ho zatím ještě neschvalovala.

"Nemáme zatím dostatečné množství informací. Každý den, který se ušetří, je ale pro firmu dobrý. Je možné, že kroky budou razantnější, než byl původní plán," řekl nový předseda dozorčí rady Václav Novák.

"V technickém úseku o výpovědi ví asi padesát lidí, někteří ji už mají v ruce. Někteří ji mají s platností od října, jiní od ledna. Ale už o tom vědí," řekl prezident odborového úseku leteckých techniků Petr Voldán.

Zaměstnanci o snižování stavů vědí už delší dobu, většina z nich je proto s odchodem smířena. "Bereme to tak, že jdeme ve správný čas pryč. Někteří nepropuštění kolegové si dokonce přáli, aby výpověď dostali také už teď. Většina kolegů předpovídá krach," řekl jeden ze zaměstnanců, jenž je mezi prvními, které firma propouští.

Podle původního plánu má firmu opustit celkem 860 lidí, tedy zhruba pětina všech zaměstnanců. Odborářům se nelíbí například to, že větší řez firma dělá mezi piloty či stevardkami než mezi lidmi v kanceláři. Pilotů má odejít čtvrtina, administrativních pracovníků ale jen patnáct procent.

Úspory se promítnou se zpožděním

Firma ale propuštěním neušetří okamžitě. Zaměstnanci dostanou různě vysoké odstupné, většina ale odejde s více platy. Odborové organizace mají výšku odstupného stanovenou různě, piloti mají nárok dokonce na dvanáct měsíčních platů. Firma celkové náklady na odstupné vyčíslila na více než tři sta milionů korun.

O přezaměstnanosti v ČSA se mluví už dlouho. Příliš vysoký počet lidí dokazují i některá srovnání s jinými aerolinkami. Například v irském Aer Lingusu, který bojuje rovněž s velkými ztrátami jako ČSA, je počet lidí na nabízené "sedačkokilometry" zhruba poloviční.

Podobně špatně vychází ČSA i ve srovnání s Brussels Airlines

Podobně špatně vychází ČSA i ve srovnání s Brussels Airlines. Ty měly na konci loňského roku takřka identický počet sedačkových kilometrů, belgická společnost ale měla jen 3 000 zaměstnanců, zatímco ČSA 4 800.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Krach cestovní kanceláře: klienti RS Tour do Bulharska a Řecka neodletí

Logo cestovní kanceláře CS tour

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek, na dovolenou do Bulharska a Řecka tak neodletělo 200 klientů. Všichni...

Důležitý a přísně střežený. Bezpečí Zuckerberga stojí miliony dolarů

Mark Zuckerberg mluví o novém vyhledávání jako o dlouhodobém projektu, který se...

Společnost Facebook v loňském roce utratila za ochranu svého šéfa Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů (přes 160...

Najdete na iDNES.cz