Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSAD varovala Ústecký kraj. Bez nové smlouvy nevyjede

  12:32aktualizováno  13:23
Smlouvy mezi Ústeckým krajem a ČSAD Česká Lípa mají právní vady, tvrdí dopravce. ČSAD měla od 9. září převzít dopravu v kraji, teď ale požaduje uzavření nových smluv. V opačném případě autobusy nevyjedou, varoval ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal.
ČSAD Česká Lípa má převzít autobusovou dopravu v kraji od 9. září.

ČSAD Česká Lípa má převzít autobusovou dopravu v kraji od 9. září. | foto: iDNES.cz

„Odbor dozoru a kontroly ministerstva vnitra informoval naše právní zastoupení o významných právních vadách v Rámcových smlouvách s krajem. Z dokumentu ministerstva vnitra máme podezření, že nás kraj uvedl v omyl,“ řekl ředitel ČSAD David Mahdal.

Z rozboru například údajně vyplývá, že „uzavřené Rámcové smlouvy nelze považovat za smlouvy o závazku veřejné služby ve veřejné linkové dopravě“.

Uzavřené rámcové smlouvy mají pouze charakter smluv o budoucích smlouvách, dodal Mahdal. Objednávky, které kraj podle těchto smluv předal, nemají veřejnoprávní charakter a nelze podle nich poskytovat veřejnou linkovou autobusovou dopravu, vyvozuje ČSAD Česká Lípa.

Podle ředitele firmy tak hrozí, že by společnost nemusela za své služby dostat vůbec zaplaceno. ČSAD Česká Lípa chce proto znovu jednat se všemi zainteresovanými stranami.

Zástupci podniku proto svolali na úterý 5. září jednání, kde se za účasti zástupců kraje, ministerstev i odborů chtějí dohodnout na změnách smluv. Za stávající situace vyjet nechtějí.

Ústecký kraj ale namítá, že spor o povahu smluv - zda jsou veřejnoprávní či soukromoprávní - nic nemění na tom, že jsou pro ČSAD závazné. „A povinností dopravce je tedy tyto smlouvy plnit,“ říká mluvčí kraje Šárka Roudnická.

„Považujeme to za účelové vystoupení. Když smlouvy podepisovali a před tím několik hodin studovali, připomínky neměli,“ dodala.

Pokud by ČSAD skutečně na trasy nevyjela, neměl by kraj podle své mluvčí jinou možnost, než smlouvy ukončit a zajistit dopravu u jiných firem. Svou účast na úterním jednání zatím zástupci kraje nepotvrdili.

ČSAD Česká Lípa přebírá autobusovou dopravu v regionu pro Dopravním podniku Ústeckého kraje. Ten kvůli sporům s krajem o finance na počátku srpna na několik dní dopravu přerušil. - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Bude pršet, zdražíme deštníky. O cenách zboží v e-shopech rozhodují roboti

Digitální cenovky v obchodě Tchibo na Zličíně.

Do Česka míří západní trend automatizace cenotvorby. O zboží v obchodech rozhodují počítače. Výsledná cena může být...

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Najdete na iDNES.cz