ČSOB: Pozor na falešné směnky IPB

P r a h a - Československá obchodní banka varovala před objemnou sérií falešných směnek. Vyskytují se volně v oběhu a představují velké riziko pro ty, kdo s nimi přijdou do styku. "Jedná se zhruba o půldruhé miliardy a jde zřejmě o dílo padělatelské dílny," řekl člen představenstva ČSOB Jan Lamser.
Případ prošetřuje policie a jeden z aktérů podezřelých z údajného podvodu, Miroslav Polák, se už ocitl ve vazbě.

Směnky mají vzbudit dojem, že jsou kryté stamilionovými částkami na účtech bývalé Investiční a Poštovní banky, která nyní spadá pod ČSOB. Šéfové ČSOB varují, že žádné takové účty neexistují a lidé, kteří by směnky koupili, se vystavují ztrátám.

Na směnkách figurují podpisy bývalých šéfů IPB, podle Lamsera však tito muži popírají, že by je podepsali.

Ti, kdo si směnky se slevou kupují, věří, že je s bankou vymění za své dluhy. "Pokud má směnka falešné podpisy, banka pochopitelně nemůže takový závazek nijak uznat," řekl Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB.

Na směnkách se objevují podpisy bývalých manažerů IPB Jana Klacka, Libora Procházky či Alfréda Šebka a některé jsou staré tři roky. Vyjádření bývalých manažerů banky se včera nepodařilo získat.

"Uvedená falza mají buď padělané podpisy statutárních orgánů IPB, anebo jde o celkové padělky. Objevil se dokonce 'unikát' s podpisy manažerů bývalé IPB v azbuce," dodal Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB.

Obchody s těmito směnkami fungují podle dobře informovaného zdroje asi následujícím způsobem: "Na nějakého neplatícího dlužníka IPB se obrátí například rakouská zprostředkovatelka s nabídkou, že má řešení jeho problému. A nabídne mu k prodeji směnky za osm či patnáct procent hodnoty na nich uvedené, aby si je proti svým dluhům započítal v plné výši," uvedl.

Proto ČSOB varuje, aby nikdo nekupoval a neobchodoval se směnkami IPB dříve, než si ověří jejich pravost na pobočkách ČSOB.

"Zaznamenali jsme pokusy o předložení falešných směnek k proplacení, ať už na směnárnách banky anebo zápočtem proti úvěrům. Všechny zjištěné případy jsou průběžně oznamovány orgánům činným v trestním řízení," uvedl Hejzlar.

Směnky, které se nyní objevily, nejsou prvním podobným případem. Falešnými směnkami se například pokoušeli vyrovnat své dluhy vůči bývalé IPB jednatelé společnosti Pyrr, která ovládá několik velkých českých textilek. ČSOB, která tyto případy zdědila po převzetí IPB, podala na jednatele firem Pyrr a Comoros trestní oznámení.

Pyrr nakoupil loni na jaře podíly v několika tuzemských textilních firmách od společnosti Centrotex za 1,3 miliardy korun.

Úvěr na nákup přitom poskytla několik měsíců před svým pádem IPB. Pyrr však neměl peníze na splácení a jeho potíže se zvýšily, co byla IPB v létě převzata ČSOB. Viktor Malát, jednatel Pyrru, na nějž byl podán již konkursní návrh, se pokusil bankrot odvrátit tím, že ČSOB předložil k úhradě dluhu směnky IPB. Ty ČSOB rovněž označila za falešné a odmítla je započíst.

Záhy poté Pyrr skončil v bankrotu. Problémy s falešnými směnkami provázejí prakticky každý krach tuzemské banky.

IPB se dostala do potíží loni v červnu a centrální banka na ni uvalila nucenou správu. ČSOB odkoupila podnik od nuceného správce po třech dnech nucené správy a stát se zaručil za veškeré ztrátové obchody. Ztráta státu z IPB se odhaduje na 100 miliard.