Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSOB udělá z obchodů bankomaty

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku by se mohla otevřít nová jednoduchá cesta, jak se dostat k penězům na svém bankovním účtu. Jestli půjde vše podle plánů ČSOB, už nebude třeba chodit na pobočku nebo k bankomatu. Hotové peníze půjde vybrat u kasy v obchodě, na pumpě nebo kdekoli jinde, kde se dá zaplatit kartou.
Kreditní karta

Kreditní karta - Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

V USA nebo v Británii této službě říkají "cash back" a už delší dobu o ní mluví i čeští bankéři. Američané nebo Britové mohou přijít do obchodu, zaplatit nákup kartou a ještě pokladní požádat, aby jim z pokladny přidali pár bankovek a strhli si je ze zákazníkova účtu společně s cenou nákupu.

České banky diskutovaly o tom, zda společnými silami takovou službu zavést i v českých obchodech. Ze společného plánu sice sešlo, ale ČSOB a pod ní spadající Poštovní spořitelna nyní plánují službu do Česka přivést na vlastní pěst. Banka ve čtvrtek navíc podepsala s Českou poštou smlouvu o poskytování bankovních služeb až do roku 2017.

ČSOB: Zkusíme to sami
"Máme zhruba rozmyšleno, jak to technicky realizovat, jednáme za jakých podmínek," uvedl ve čtvrtek Jan Lamser, člen představenstva ČSOB, odpovědný mimo jiné právě za Poštovní spořitelnu.

Lamser ve čtvrtek podepsal s Českou poštou novou smlouvu o tom, jak bude Poštovní spořitelna příštích dvanáct let na poště fungovat. Při té příležitosti ČSOB vymýšlí pro svou spořitelnu novou strategii, jak změnit image, upravit služby a utrhnout větší tržní podíl v bankovních službách pro drobné klienty.

"Cash back" by podle Lamsera mohl být jedním z mnoha příkladů nové taktiky, a sice rozšířit paletu služeb Poštovní spořitelny o nové, technicky náročnější služby, které širší masy dokážou ocenit. "Koupit si v trafice noviny a přitom si vybrat 500 korun je služba, kterou by asi spousta lidí ocenila," míní Lamser.

Zatímco za normální platby kartami banka obchodníkům strhává poplatek, nyní by jim naopak mohla platit. Kdyby "cash back" fungoval jako v USA, pro klienta by byl výběr zadarmo.

Pumpařům se tento nápad docela zamlouvá. "Čerpací stanice jsou poměrně ideální místo pro tuto službu," řekl Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic. "Je tu jednak velký obrat, ale jsou též otevřeny relativně dlouho, což je pro zákazníky výhodné," dodal. Důležité však podle něj bude, jaké podmínky banky nabídnou. "Za tuto službu by měly určitě zaplatit," říká Indráček.

Další z vizí bankéřů je nabídnout klientům terénní bankovní poradce, kteří by přijeli domů vyřídit komplikovanější služby, dále postavit víc poboček Poštovní spořitelny a Českou poštu víc zainteresovat pro práci pro spořitelnu.

Ta má dnes kolem dvou milionů klientů, tedy asi o polovinu méně než Česká spořitelna. "Časem by to mělo být spíš naopak, jako je tomu třeba v Holandsku," uvádí Lamser.

Zatímco se ČSOB chystá v Česku k takřka revolučnímu kroku, v České spořitelně podle jejich zástupců není zavedení služby "cash back" na pořadu dne. "O ničem takovém neuvažujeme," uvedl ředitel kartového centra České spořitelny Miloslav Křečan. "Aby k tomumohlo dojít, bylo by potřeba nejprve komplexní dohody všech bank, jak by tato služba vypadala," doplnil.

Banka se podle Křečanových slov spíš soustředí na poskytování služeb klientům prostřednictvím sítě více než dvou a půl tisíc bankomatů.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz