Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSOB vyhrála arbitráž s Chvalovským

  13:03aktualizováno  13:03
ČSOB uspěla krátce za sebou už v druhé arbitráži. Tentokrát vyhrála nad podnikatelem Františkem Chvalovským. Ten od banky chtěl nejméně miliardu kvůli sporům při pokusu o převzetí Jihočeských pivovarů. V prosinci banka získala 24,7 miliardy slovenských korun nad Slovenskem.

Spor s Chvalovským se točil kolem šest let starého pokusu o ovládnutí Jihočeských pivovarů, dnešního Budějovického měšťanského pivovaru.

Podnikatel se tehdy dohodl s bývalým náměstkem IPB Liborem Procházkou a tehdejším ředitelem Plzeňských pivovarů Vladimírem Peřinou na převzetí jihočeské společnosti.

Trojlístek ovšem nakonec vyšel naprázdno. Akcie pivovaru si nakonec stáhla samotná IPB s posvěcením svého majitele - japonské Nomury, a nekonal se tím pádem ani slíbený úvěr, který měla trojice od IPB na akvizici získat.

Proto počátkem roku 2001 Chvalovský podal žalobu.

Arbitráž ve švýcarském Luganu ale žalobu panamské společnosti Niamares, která vystupovala jako zástěrka za Chvalovského, zamítla, uvedl tiskový mluvčí banky Milan Tománek. Podle arbitrů totiž žádná dohoda nebyla.

"Pokud dohoda neexistuje, nemůže ani být porušena a nemůže logicky existovat žádná škoda z toho vzniklá," doplnil ředitel právních služeb ČSOB Ján Lučan.

"Nad výsledkem z právně obtížného prostředí Lugana snad už všem pseudopodnikatelům konečně dojde, že ČSOB nehodlá připustit vymáhání smyšlených nároků jen proto, že některé tunely nestačily být před pádem IPB dokončeny," dodal Lučan.

František Chvalovský figuruje i v dalších kauzách. Spolu s dalšími pěti spolupracovníky je podezřelý ze stamilionových podvodů. - více zde

Historie neúspěšného pokusu

Zhruba v srpnu 1998 se Chvalovský, Peřina a  Procházka dohodli na ovládnutí Jihočeských pivovarů a na britských Panenských ostrovech založili společnosti Wonder Limited a Newco. Klíčové je ujednání, podle kterého se veškeré možné spory mají řešit podle práva švýcarského kantonu Tessin se sídelním městem Luganem.
Akcie Jihočeských pivovarů měla koupit skupina firem z Panenských ostrovů od Chvalovského společnosti ČAS-FIN. Tato firma získala majoritu v Jihočeských pivovarech počátkem roku 1998 za úvěr ve výši 422 milionů korun od Procházkovy IPB. Zástavou byly samotné akcie pivovarů.
Když se ale měl trojlístek k akciím dostat, zasáhla Nomura jako hlavní akcionář IPB. Namísto předem přislíbeného úvěru na koupi Jihočeských pivovarů si sama IPB zastavené akcie stáhla do spřízněné firmy Egada.
Chvalovský proto na začátku loňského roku na své bývalé společníky podal žalobu. K  požadované částce došel tak, že ohodnotil cenu nejlepšího a dnes jediného majetku Jihočeských pivovarů - ochranných známek Budweiser Bier a Budějovické pivo
Aby zvýšil své šance, vztáhl Chvalovský žalobu nejen na své někdejší společníky, ale i "jejich" firmy Prazdroj a IPB. V Česku by neměl šanci uspět, protože obě společnosti nejsou účastníky transakce. Právo kantonu Lugano však dává rozhodcům možnost zkoumat, zda odpovědnost za nenaplnění smlouvy nenesou i firmy, jejichž vrcholní zástupci dohodu podepsali.

 

Autoři: , ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz