Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSOB žaluje bankéře z ČKA o miliony

  10:00aktualizováno  10:00
Českou justici čeká neobvyklý proces. Jde o další dějství v teď už otevřené válce mezi největším finančním ústavem v zemi a státní konsolidační agenturou. ČSOB tvrdí, že jí některá veřejná vystoupení vysokých státních úředníků z České konsolidační agentury (ČKA) poškodily pověst, a způsobily tak i ekonomickou škodu.
ČSOB

ČSOB | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Proto se vedení banky rozhodlo obrátit na soud: v žalobě na ochranu dobrého jména požaduje banka omluvu a finanční kompenzaci. Utrpěnou škodu vyčíslila na deset milionů korun, původně ale plánovala žádat až desetinásobek.

Banka žalobu podala v srpnu, v pátek to MF DNES potvrdil mluvčí banky Milan Tománek.

ČSOB se u Městského soudu v Praze domáhá toho, aby se kromě agentury, s níž banka dlouhodobě vede spory o vypořádání části dědictví po padlé IPB, omluvil za své výroky jmenovitě i jeden z bývalých členů představenstva ČKA Mojmír Hampl.

Hampl se kriticky vyjadřoval zejména o náklonnosti bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) k ČSOB. V případě prohry by se Hampl měl s agenturou dělit i při placení případného odškodnění: pravděpodobně půl na půl.

ČSOB: Jen se bráníme
"Ty naše výhrady se vztahují k době, kdy jsme žalobu někdy před dvěma měsíci podali. Tehdy vyvrcholilo několikaměsíční období, kdy konsolidační agentura říkala věci, které prostě nejsou pravda. Manipulovala s fakty. My nemáme jinou možnost než poté, co jsme ji na to upozornili, a ona přesto zůstávala na svém, se bránit standardní cestou, kterou se obvykle bráníváme," vysvětlil motivace banky Tománek.

Podle Tománka banka zažalovala vedle agentury i bývalého člena představenstva Mojmíra Hampla proto, že pan Hampl některé výroky říkal za svou osobu, nikoliv za orgány agentury".

ČSOB odmítla zveřejnit znění žaloby a odmítla specifikovat, za které konkrétní výroky by se agentura a Hampl měli omlouvat. „Je to věc ve sporu a my věci ve sporu nekomentujeme. Komentujeme až jejich výsledky,“ řekl Tománek.

Podle dostupných informací žaloba obsahuje zejména desítky citací z rozhovorů, které bývalý člen představenstva ČKA Hampl, ředitel agentury Zdeněk Čáp a její mluvčí Jiří Pekárek poskytli za poslední měsíce médiím.

Nekonečný spor
Napadané výroky se týkají zejména takzvaného sporu o jedenáct miliard. Jde o dlouhodobou při mezi agenturou a bankou, který se vede o rizikové pohledávky z dědictví bývalé IPB.

Ty agentura napřed v rámci garancí od ČSOB převzala a vyplatila jí jejich plnou cenu. Pak ale podle svých tvrzení při kontrolách zjistila, že banka se při správě těchto dluhů dopustila chyb, takže se na ně garance nevztahují.

Proto se rozhodla je ČSOB vrátit a požaduje vrácení vyplacených miliard. To ale banka ve většině případů odmítá. Agentura se vrácení peněz domáhá žalobami.

Nepřítel v bankovní radě?
Vedení konsolidační agentury včera odmítlo svůj nejnovější spor s ČSOB komentovat. „V současné době připravujeme žalobní odpověď. To je všechno, co vám mohu říct,“ řekl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

O sporu nechce mluvit ani bývalý manažer ČKA Mojmír Hampl. „Na podobné pokusy ČSOB se dívám se shovívavostí a úsměvem. Věřím, že soud rozhodne správně,“ řekl Hampl.

Ekonom Hampl byl jedním z těch, kteří v agentuře prosazovali tvrdý postoj vůči ČSOB a bojovali proti řešení sporu o rizikové pohledávky, které prosazoval bývalý ministr financí Sobotka a které bylo pro banku podstatně výhodnější.

Hampl je podle informací MF DNES na seznamu lidí, ze kterých chce prezident Václav Klaus v listopadu vybírat nové členy bankovní rady České národní banky.

Vedení národní banky má rozsáhlé pravomoci mluvit do chodu komerčních bank a je pravděpodobné, že šéfové ČSOB by na tomto postu rádi viděli někoho jiného než právě Hampla.

Otevřený soudní spor s největší bankou v zemi může Hamplovy šance snížit.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Dluží, aby mohli pracovat. Zaměstnávání cizinců v Česku provází korupce

(Ilustrační snímek)

Mongolové platí stovky eur překupníkům, aby se dostali do Česka. Kvůli kupčení svolali letos dokonce dvě demonstrace....

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Najdete na iDNES.cz