Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSOB žaluje bankéře z ČKA o miliony

  10:00aktualizováno  10:00
Českou justici čeká neobvyklý proces. Jde o další dějství v teď už otevřené válce mezi největším finančním ústavem v zemi a státní konsolidační agenturou. ČSOB tvrdí, že jí některá veřejná vystoupení vysokých státních úředníků z České konsolidační agentury (ČKA) poškodily pověst, a způsobily tak i ekonomickou škodu.
ČSOB

ČSOB | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Proto se vedení banky rozhodlo obrátit na soud: v žalobě na ochranu dobrého jména požaduje banka omluvu a finanční kompenzaci. Utrpěnou škodu vyčíslila na deset milionů korun, původně ale plánovala žádat až desetinásobek.

Banka žalobu podala v srpnu, v pátek to MF DNES potvrdil mluvčí banky Milan Tománek.

ČSOB se u Městského soudu v Praze domáhá toho, aby se kromě agentury, s níž banka dlouhodobě vede spory o vypořádání části dědictví po padlé IPB, omluvil za své výroky jmenovitě i jeden z bývalých členů představenstva ČKA Mojmír Hampl.

Hampl se kriticky vyjadřoval zejména o náklonnosti bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) k ČSOB. V případě prohry by se Hampl měl s agenturou dělit i při placení případného odškodnění: pravděpodobně půl na půl.

ČSOB: Jen se bráníme
"Ty naše výhrady se vztahují k době, kdy jsme žalobu někdy před dvěma měsíci podali. Tehdy vyvrcholilo několikaměsíční období, kdy konsolidační agentura říkala věci, které prostě nejsou pravda. Manipulovala s fakty. My nemáme jinou možnost než poté, co jsme ji na to upozornili, a ona přesto zůstávala na svém, se bránit standardní cestou, kterou se obvykle bráníváme," vysvětlil motivace banky Tománek.

Podle Tománka banka zažalovala vedle agentury i bývalého člena představenstva Mojmíra Hampla proto, že pan Hampl některé výroky říkal za svou osobu, nikoliv za orgány agentury".

ČSOB odmítla zveřejnit znění žaloby a odmítla specifikovat, za které konkrétní výroky by se agentura a Hampl měli omlouvat. „Je to věc ve sporu a my věci ve sporu nekomentujeme. Komentujeme až jejich výsledky,“ řekl Tománek.

Podle dostupných informací žaloba obsahuje zejména desítky citací z rozhovorů, které bývalý člen představenstva ČKA Hampl, ředitel agentury Zdeněk Čáp a její mluvčí Jiří Pekárek poskytli za poslední měsíce médiím.

Nekonečný spor
Napadané výroky se týkají zejména takzvaného sporu o jedenáct miliard. Jde o dlouhodobou při mezi agenturou a bankou, který se vede o rizikové pohledávky z dědictví bývalé IPB.

Ty agentura napřed v rámci garancí od ČSOB převzala a vyplatila jí jejich plnou cenu. Pak ale podle svých tvrzení při kontrolách zjistila, že banka se při správě těchto dluhů dopustila chyb, takže se na ně garance nevztahují.

Proto se rozhodla je ČSOB vrátit a požaduje vrácení vyplacených miliard. To ale banka ve většině případů odmítá. Agentura se vrácení peněz domáhá žalobami.

Nepřítel v bankovní radě?
Vedení konsolidační agentury včera odmítlo svůj nejnovější spor s ČSOB komentovat. „V současné době připravujeme žalobní odpověď. To je všechno, co vám mohu říct,“ řekl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

O sporu nechce mluvit ani bývalý manažer ČKA Mojmír Hampl. „Na podobné pokusy ČSOB se dívám se shovívavostí a úsměvem. Věřím, že soud rozhodne správně,“ řekl Hampl.

Ekonom Hampl byl jedním z těch, kteří v agentuře prosazovali tvrdý postoj vůči ČSOB a bojovali proti řešení sporu o rizikové pohledávky, které prosazoval bývalý ministr financí Sobotka a které bylo pro banku podstatně výhodnější.

Hampl je podle informací MF DNES na seznamu lidí, ze kterých chce prezident Václav Klaus v listopadu vybírat nové členy bankovní rady České národní banky.

Vedení národní banky má rozsáhlé pravomoci mluvit do chodu komerčních bank a je pravděpodobné, že šéfové ČSOB by na tomto postu rádi viděli někoho jiného než právě Hampla.

Otevřený soudní spor s největší bankou v zemi může Hamplovy šance snížit.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Dům odborových svazů koupili majitelé Siko koupelen, chtějí postavit byty

Dům odborových svazů v Praze

Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. Novým majitelem je podle serveru E15.cz koupelnářská...

Najdete na iDNES.cz