Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD blokuje volnější zákoník práce

  1:00aktualizováno  1:00
Návrh nového zákoníku práce, který v úterý večer prosadili ve vládě sociálnědemokratičtí ministři přes nesouhlas lidovců a unionistů, půjde k Ústavnímu soudu. Podle jeho kritiků je totiž v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
Martin Jahn prosadil v zákoníku několik změn, které vyhovují zaměstnavatelům.

Martin Jahn prosadil v zákoníku několik změn, které vyhovují zaměstnavatelům. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

GRAFIKA: CO PŘINÁŠÍ ZÁKONÍK?

Jeho kritici - mezi nimiž je i sociální demokrat, ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký, který se hlasování v úterý zdržel - upozorňují: nový zákoník je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, součástí české ústavy.

Podle názoru Zářeckého úřadu, který pro vládu připravuje texty zákonů, vede norma v této podobě k nerovnoprávnému postavení zaměstnavatelů: šéfové firem bez odborů mají podle něj mnohem volnější ruce při rozhodování.

"Odborům zákoník dává příliš vysoké pravomoci, to je hlavní problém," říká předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který chce o přezkoumání návrhu požádat Ústavní soud.

Odbory mohou podle vládního návrhu ve firmách zablokovat vydání vnitřních předpisů například o mzdě. Mají vysoké kontrolní pravomoci v oblasti bezpečnosti práce. Mohou zakázat práci v noci či v určitém provozu.

Zákoník jako z 19. století?
A hlavně: ve firmách zastupují všechny zaměstnance - a to i tehdy, když naprostá většina z nich vůbec nejsou členové odborů.

Tato ustanovení, která vyvolala největší kritiku, však nejsou v zákoníku práce novinkou: platí už dávno, nový zákon je bez větších změn přebírá z dnes platné normy.

Vysoká pravomoc odborů a také nové paragrafy, hlavně ty, které regulují propouštění lidí, se nelíbí podnikatelům.

"Potřebovali jsme moderní právní úpravu. Zákoník v této podobě ale odpovídá podmínkám z 19. století," říká prezident Svazu průmyslu adopravy Jaroslav Míl.

Podniky: Přílišná ochrana brání najímají lidí
Manažerům nejvíc vadí, že zatímco zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv bez udání důvodu, firma smí lidi propouštět pouze za přesně vymezených podmínek.

I to však platí v dnešní verzi zákona. Nová úprava jen mírně usnadňuje firmám situaci při propouštění samoživitelek či zdravotně postižených, kterým bývalý zaměstnavatel musel po propuštění vynahradit pokles mzdy. Většina pravidel o výpovědích se však nemění.

"Zhoršuje to nezaměstnaným šanci najít práci. Nemotivuje to firmy k nabírání lidí, protože když je pak třeba i dočasně nepotřebují, mají problém se jich zbavit," řekl Míl. 

Možnost výpovědi bez udání důvodu, kterou by zaměstnavatel vynahradil vyšším odstupným, třeba deseti či patnácti měsíčních platů, by podle něj oživila trh práce a přestala svádět firmy k najímání pracovníků formou takzvaného švarcsystému.

Na druhou stranu nový zákoník neřeší postavení zaměstnanců ve firmách, které lidi podle odborů nejvíc zneužívají - prodavaček v hypermarketech, jež jsou podle odborů nuceny k desítkám neplacených přesčasových hodin a jimž šéfové neumožňují hygienické přestávky v práci.

"Posun k lepšímu v tomto nevidím," řekl předseda odborového svazu obchodu Alexander Leiner.

Jinak se však odborům návrh líbí, a to i přesto, že do původní verze při úterním jednání prosadil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn několik změn, jež vycházejí vstříc zaměstnavatelům.

Například ulehčení administrativy pro malé firmy či volnější rozhodování u firem, jež odbory nemají. "I s těmito úpravami je zákon pro nás přijatelný," řekl šéf Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz