Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD chce rušit odpočty úroků z úvěrů

  1:00aktualizováno  1:00
Koaliční politici promýšlí možnost zrušení odpočtů úroků z hypoték, úvěrů ze stavebního spoření, penzijního připojištění či životních pojistek. To by šlo v protisměru snižování daní, které ČSSD nasadila poté, co ani rozdávání v podobě novomanželských půjček nové voliče nepřineslo.

"Pokud by se snížily daně, měl by se přehodnotit i systém odpočitatelných položek," uvedl včera ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který má na starosti bytovou politiku.

"Probíhá diskuse a ve hře jsou všechny možnosti," říká i místopředseda vláda pro ekonomiku Martin Jahn.

Na odpočty úroků z hypoték a dalších úvěrů, penzijního spoření a životních pojistek jde dnes ze státní kasy poměrně velká suma. Podle odhadů úředníků může jít o osm až deset miliard korun. Ta rychle roste s tím, jak přibývá lidí s hypotékou či penzijním připojištěním.

Nelogický by tento krok nebyl, protože vláda by si tím buď zcela či částečně vykompenzovala příjmy ztracené snižování daní. Ty potřebuje, protože i přes miliardy vybrané navíc na daních, zůstávají dluhy vysoké.

"Konečný efekt na státní rozpočet by měl být zhruba vyvážený či mírně negativní," říká Jahn. To jinými slovy znamená, že někomu přidá a někomu vezme. Podobně se už dříve vyjádřil i poradce premiéra Jan Mládek.

Peníze získané ze zrušených odpočtů by zhruba pokryly pokles všech čtyř daňových sazeb o procento. Neuvažuje se ale jen o samotném snížení sazeb ale i o zvednutí daňových pásem. To už se nedělalo čtyři roky a jen prostým zvýšením platů tak zaměstnanci platí každý rok vládě do pokladny o tisíce korun ročně navíc.

Rušení odpočtů by ale dost prodražilo splácení hypoték, které má v tuzemsku už přes 130 tisíc lidí. Těm, co začali splácet, by se u milionové hypotéky zvedly měsíční splátky v průměru o 800 až 900 korun.

Hrozba nových změn už vyděsila banky i penzijní fondy. "Budeme se snažit protiargumentovat, protože daňový odpočet je velmi výrazný jednak skutečným finančním dopadem, ale i psychologicky," říká šéf hypoték České spořitelny Kamil Kosman.

Obavy mají i penzijní fondy. "Změnit pravidla může otřást důvěrou obyvatelstva v tyto produkty," říká Petr Žaluda, generální ředitel Credit Suisse Life & Pensions. Daňové úlevy podle něj lidi výrazně motivují, aby si na stáří spořili.

Doposud to vypadalo, že od příštího roku vláda motivaci ke spoření zvýší. Úředníci na ministerstvu financí už vypracovali návrh, díky kterému by si firmy mohly odečítat z nákladů skoro dvakrát větší příspěvek na penzijní pojištění zaměstnance. A zaměstnanci by si mohli z daní odečíst až dvojnásobek toho, co dnes. Teď není jasné, má-li tento ještě návrh šanci.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz