Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD chce rušit odpočty úroků z úvěrů

  1:00aktualizováno  1:00
Koaliční politici promýšlí možnost zrušení odpočtů úroků z hypoték, úvěrů ze stavebního spoření, penzijního připojištění či životních pojistek. To by šlo v protisměru snižování daní, které ČSSD nasadila poté, co ani rozdávání v podobě novomanželských půjček nové voliče nepřineslo.

"Pokud by se snížily daně, měl by se přehodnotit i systém odpočitatelných položek," uvedl včera ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který má na starosti bytovou politiku.

"Probíhá diskuse a ve hře jsou všechny možnosti," říká i místopředseda vláda pro ekonomiku Martin Jahn.

Na odpočty úroků z hypoték a dalších úvěrů, penzijního spoření a životních pojistek jde dnes ze státní kasy poměrně velká suma. Podle odhadů úředníků může jít o osm až deset miliard korun. Ta rychle roste s tím, jak přibývá lidí s hypotékou či penzijním připojištěním.

Nelogický by tento krok nebyl, protože vláda by si tím buď zcela či částečně vykompenzovala příjmy ztracené snižování daní. Ty potřebuje, protože i přes miliardy vybrané navíc na daních, zůstávají dluhy vysoké.

"Konečný efekt na státní rozpočet by měl být zhruba vyvážený či mírně negativní," říká Jahn. To jinými slovy znamená, že někomu přidá a někomu vezme. Podobně se už dříve vyjádřil i poradce premiéra Jan Mládek.

Peníze získané ze zrušených odpočtů by zhruba pokryly pokles všech čtyř daňových sazeb o procento. Neuvažuje se ale jen o samotném snížení sazeb ale i o zvednutí daňových pásem. To už se nedělalo čtyři roky a jen prostým zvýšením platů tak zaměstnanci platí každý rok vládě do pokladny o tisíce korun ročně navíc.

Rušení odpočtů by ale dost prodražilo splácení hypoték, které má v tuzemsku už přes 130 tisíc lidí. Těm, co začali splácet, by se u milionové hypotéky zvedly měsíční splátky v průměru o 800 až 900 korun.

Hrozba nových změn už vyděsila banky i penzijní fondy. "Budeme se snažit protiargumentovat, protože daňový odpočet je velmi výrazný jednak skutečným finančním dopadem, ale i psychologicky," říká šéf hypoték České spořitelny Kamil Kosman.

Obavy mají i penzijní fondy. "Změnit pravidla může otřást důvěrou obyvatelstva v tyto produkty," říká Petr Žaluda, generální ředitel Credit Suisse Life & Pensions. Daňové úlevy podle něj lidi výrazně motivují, aby si na stáří spořili.

Doposud to vypadalo, že od příštího roku vláda motivaci ke spoření zvýší. Úředníci na ministerstvu financí už vypracovali návrh, díky kterému by si firmy mohly odečítat z nákladů skoro dvakrát větší příspěvek na penzijní pojištění zaměstnance. A zaměstnanci by si mohli z daní odečíst až dvojnásobek toho, co dnes. Teď není jasné, má-li tento ještě návrh šanci.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz