Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD chce zrušit poplatky u malých dluhů, advokátům se to nelíbí

  4:40aktualizováno  4:40
Vysoké poplatky za advokáty častokrát několikanásobně převyšovaly dlužnou částku, kterou měli právníci vymáhat. Ministerstvo spravedlnosti je sice snížilo, sociální demokracie je nyní chce zrušit úplně. Advokátní komora ale namítá, že v takovém případě by se dluhy už nevyplatilo vymáhat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnský Dopravní podnik své pohledávky za nezaplacené pokuty nevymáhá sám, ale stejně jako řada dalších dopravců je přeprodává dalším firmám. Přesto, že vymahatelnost takových pohledávek činí zhruba třicet procent, inkasní agentury je rády skupují za sto i více procent jejich nominální hodnoty.

Až donedávna totiž měly jistotu v podobě odměny advokátovi, která častokrát výrazně převyšovala dlužnou částku. Opomenutý dluh v řádu několika stovek se tak mohl kvůli vysokým advokátním poplatkům vyšplhat na několik desítek tisíc korun.

Problém léta nikdo neřešil, v posledních týdnech však poplatky rychle klesají. Nejdříve snížil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil výši poplatků o polovinu, minulý týden se dlužníků zastali i ústavní soudci.

Ti rozhodli, že věřitel, kterému brněnský Dopravní podnik přeprodal 11 pohledávek, dostane za každý dluh místo 6 000 korun jen jistinu ve výši samotného dluhu, v tomto případě 1 022 korun.

Podle předsedy senátu Vojtěcha Güttlera je totiž podání takové žaloby velice jednoduché, nevyžaduje žádný čas ani odborné znalosti. Rozhodnutí proto platí pro všechny budoucí i probíhající spory na základě takzvaných "formulářových" žalob.

ČSSD: Do deseti tisíc zrušte poplatky úplně

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni, která se zabývá pomocí dlužníkům, tak přijdou firmy zabývající se odkupem pohledávek o miliardy. "Systém je navíc donutí slučovat pohledávky a nebudou si tak moci účtovat za každý dluh zvlášť," říká Hůle.

Sociální demokraté však chtějí jít ještě dál a poplatky u dluhů do deseti tisíc korun zrušit úplně. "Z 95 procent se jedná o kauzy, kde je právní zastoupení jen nástroj, jak se domoci poplatku, a ve skutečnosti tam žádná práce není," vysvětluje senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Týkalo by se to především dluhů za nezaplacené pokuty dopravním podnikům nebo poplatky stanovené zákonem. "To jsou například zdravotnické poplatky, poplatky za televizi nebo školné, pokud bude zavedeno," dodal Dienstbier. V ostatních případech, kdy by se prokázalo, že věřiteli vznikly větší náklady, by je mohl soud stanovit.

Advokáti se bouří

Pozměňovací návrh k novele občanského soudního řádu a exekučního řádu však neprošel ústavněprávním výborem Sněmovny.

"Mohlo by dojít k tomu, že by se pohledávky nevymáhaly vůbec, protože náklady by výrazně převýšily vymoženou částku," zdůvodnil poslanec Pavel Staněk (ODS), který je zpravodajem novely, a stejný názor zastává i advokátní komora. ČSSD se přesto pokusí prosadit svůj návrh ještě ve druhém čtení.

Brněnský dopravce se ale podle své mluvčí Lindy Škrancové poklesu vymožených pokut neobává a nemá strach ani z dalších legislativních změn.

"Pohledávky budeme důsledně vymáhat, i když se případně změní podmínky a způsoby jejich vymáhání. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k nárůstu počtu neplatičů," uvádí Škrancová. Podnik naopak nyní zvažuje, že bude po šesti letech místo přeprodávání spravovat své nesplacené pokuty sám.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz