Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČSSD chce zrušit poplatky u malých dluhů, advokátům se to nelíbí

  • 253
Vysoké poplatky za advokáty častokrát několikanásobně převyšovaly dlužnou částku, kterou měli právníci vymáhat. Ministerstvo spravedlnosti je sice snížilo, sociální demokracie je nyní chce zrušit úplně. Advokátní komora ale namítá, že v takovém případě by se dluhy už nevyplatilo vymáhat.

Brněnský Dopravní podnik své pohledávky za nezaplacené pokuty nevymáhá sám, ale stejně jako řada dalších dopravců je přeprodává dalším firmám. Přesto, že vymahatelnost takových pohledávek činí zhruba třicet procent, inkasní agentury je rády skupují za sto i více procent jejich nominální hodnoty.

Až donedávna totiž měly jistotu v podobě odměny advokátovi, která častokrát výrazně převyšovala dlužnou částku. Opomenutý dluh v řádu několika stovek se tak mohl kvůli vysokým advokátním poplatkům vyšplhat na několik desítek tisíc korun.

Problém léta nikdo neřešil, v posledních týdnech však poplatky rychle klesají. Nejdříve snížil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil výši poplatků o polovinu, minulý týden se dlužníků zastali i ústavní soudci.

Ti rozhodli, že věřitel, kterému brněnský Dopravní podnik přeprodal 11 pohledávek, dostane za každý dluh místo 6 000 korun jen jistinu ve výši samotného dluhu, v tomto případě 1 022 korun.

Podle předsedy senátu Vojtěcha Güttlera je totiž podání takové žaloby velice jednoduché, nevyžaduje žádný čas ani odborné znalosti. Rozhodnutí proto platí pro všechny budoucí i probíhající spory na základě takzvaných "formulářových" žalob.

ČSSD: Do deseti tisíc zrušte poplatky úplně

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni, která se zabývá pomocí dlužníkům, tak přijdou firmy zabývající se odkupem pohledávek o miliardy. "Systém je navíc donutí slučovat pohledávky a nebudou si tak moci účtovat za každý dluh zvlášť," říká Hůle.

Sociální demokraté však chtějí jít ještě dál a poplatky u dluhů do deseti tisíc korun zrušit úplně. "Z 95 procent se jedná o kauzy, kde je právní zastoupení jen nástroj, jak se domoci poplatku, a ve skutečnosti tam žádná práce není," vysvětluje senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Týkalo by se to především dluhů za nezaplacené pokuty dopravním podnikům nebo poplatky stanovené zákonem. "To jsou například zdravotnické poplatky, poplatky za televizi nebo školné, pokud bude zavedeno," dodal Dienstbier. V ostatních případech, kdy by se prokázalo, že věřiteli vznikly větší náklady, by je mohl soud stanovit.

Advokáti se bouří

Pozměňovací návrh k novele občanského soudního řádu a exekučního řádu však neprošel ústavněprávním výborem Sněmovny.

"Mohlo by dojít k tomu, že by se pohledávky nevymáhaly vůbec, protože náklady by výrazně převýšily vymoženou částku," zdůvodnil poslanec Pavel Staněk (ODS), který je zpravodajem novely, a stejný názor zastává i advokátní komora. ČSSD se přesto pokusí prosadit svůj návrh ještě ve druhém čtení.

Brněnský dopravce se ale podle své mluvčí Lindy Škrancové poklesu vymožených pokut neobává a nemá strach ani z dalších legislativních změn.

"Pohledávky budeme důsledně vymáhat, i když se případně změní podmínky a způsoby jejich vymáhání. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k nárůstu počtu neplatičů," uvádí Škrancová. Podnik naopak nyní zvažuje, že bude po šesti letech místo přeprodávání spravovat své nesplacené pokuty sám.