Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD má plán proti krizi, chce například třicetiprocentní daň pro bohaté

  17:26aktualizováno  17:26
Sociální demokraté představili sérii opatření, která podle nich zaberou v boji s finanční krizí. Jedním z nich je zavedení třicetiprocentní daně ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že strana chce návrhy předložit Sněmovně nejdéle do konce února. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že strana chce opatření v podobě legislativních návrhů předložit Sněmovně nejpozději do konce února.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) jsou ale opatření sociálních demokratů mimořádně nákladná. Stát by měl podle něj podporovat hlavně zaměstnanost.

"Na to nám někdo musí půjčit. A půjčí nám? To je otázka, jestli nám na to půjčí a za kolik nám na to půjčí," řekl Kalousek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Strana chce vyplatit 13. důchod

ČSSD navrhuje mimo jiné zvýšit základní slevu na dani o 3 600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce vzít část peněz státu z loňské dividendy ČEZ, kterou stát získá letos. Podle Sobotky je možné takto získat pět až sedm miliard korun.

Strana chce například také zvýšit podporu v nezaměstnanosti ze současných pěti na šest měsíců; zvýšit by ji chtěla na 80 procent měsíčního čistého výdělku.

Nezaměstnaní na rekvalifikačních nebo vzdělávacích kurzech by mohli podporu dostávat až devět měsíců. Toto opatření by mělo platit od poloviny letošního roku do konce roku 2011. Stát by měl také pomáhat zaměstnancům firem, které nemají peníze na výplaty.

Chce také, aby nemocní dostávali v prvních třech dnech nemocenskou ve výši 25 procent výdělku. Toto ČSSD navrhuje jako trvalé opatření. Dalším z návrhů je i zpomalení tempa deregulace až do roku 2012. Do konce roku 2011 navrhuje i navýšení příspěvku na bydlení o 300 korun měsíčně. Příspěvky na dítě ve všech třech věkových kategoriích navrhuje zvýšit natrvalo o 100 korun měsíčně.

DPH z devíti na šest

Další návrh se vztahuje k zeleným kartám pro cizince. Tam chce sociální demokracie prodloužit dobu, dokdy úřad práce nabízí volné místo tuzemským uchazečům, z nynějších 30 na 60 dní. Teprve pak by ho mohl nabídnout zahraničním dělníkům.

Dalším daňovým návrhem je pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty ze současných devíti na šest procent. Mělo by to platit do konce roku 2010. Na zisky firem by se měla natrvalo vztahovat loňská sazba 21 procent, a nikoli letošních 20 procent. Proti tomu se ale dnes v České televizi postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Jak řekl, zvyšovat daně v období krize je jako léčit angínu studenou sprchou.

V příštích dnech chtějí sociální demokraté představit plán na posílení veřejných investic a podpory automobilového průmyslu.

Peníze na svá opatření chce ČSSD vzít například z vyššího zdanění. Sobotka předpokládá, že trvalá opatření budou mít dopad na státní rozpočet do 20 miliard korun. Na druhé straně očekává, že zvýšení daní přinese i víc peněz.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz