Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek

Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek | foto: Kavárna

ČSSD navrhuje progresivní zdanění a daň 30 procent pro velké firmy

  • 436
Majetková přiznání, progresivní zdanění či 30procentní daň z příjmu pro velké firmy. Takové jsou recepty sociální demokracie v daňové politice. Opoziční strana je ve středu představila ve svém reformním návrhu.

ČSSD navrhuje zvýšit daně z příjmu právnických osob ze současných 19 procent na 21 procent. Zavedla by i druhou sazbu daně z příjmu právnických osob ve výši 30 procent pro velké firmy ze sektoru finančnictví, energetiky a telekomunikací.

U fyzických osob chtějí sociální demokraté zavést progresivní zdanění. Sociální demokracie také slibuje, že vrátí sazbu DPH na původní úroveň u knih, novin, potravin a léků. Jen ale v případě, že to umožní rozpočtová situace.

Stínový ministr financí Jan Mládek prosazuje "férovější rozdělení daňového břemene", boj s daňovými úniky a předvídatelný daňový systém. "Chceme snížit deficit veřejných financí do roku 2013 a vyrovnaný rozpočet do roku 2017," uvedl.

Zaorálek: Chceme vyvolat diskusi

Podle ČSSD nejde o ucelený návrh strany. "Chceme tím vyvolat debatu a narozdíl od vlády vést dialog," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Nevíme, jaká bude hospodářská situace a naši případní koaliční partneři," dodal Mládek. V létě ČSSD představí své plány na boj s korupcí a reformu zdravotnictví.

Koalice chce sjednotit DPH na sazbě 17,5 procenta či vybírat daně z příjmů, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojistného v rámci jednoho inkasního místa. Sociální demokracie to ale považuje za riskantní a nezodpovědný experiment. "Nekompetentní kroky v těchto oblastech by mohly způsobit rozvrat výběru peněz do veřejných rozpočtů," stojí v dokumentu ČSSD.

Ministerstvo financí, které daňovou reformu připravilo, naopak hodlá zrušit superhrubou mzdu, z níž se odvádí daň z příjmu 15 procent. Nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent.

Skončí také zřejmě zhruba čtvrtina z celkových 118 daňových výjimek. Do rozpočtu by to mělo přinést přibližně deset miliard korun. Úřad Miroslava Kalouska předpokládá, že změny začnou platit 1. ledna 2013.