Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD odhalila, jak hodlá snížit daně

  17:39aktualizováno  17:39
Občanští demokraté už vědí, s čím proti jejich plánu na rovnou daň vytáhla ČSSD. Sociální demokracie představila svůj návrh na snížení daní pod názvem Šance pro všechny se zřejmým odkazem na program ODS Modrá šance.

"Likvidujeme možnost prosazení konceptu rovné daně, protože to by znamenalo zvýšení daní pro 70 procent obyvatel," uvedl premiér Stanislav Gross.

"Hlavní vada je, že to není  šance pro všechny, ale jen dárek pro vybrané skupiny s nízkými příjmy," reagoval poslanec ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý.

Pokud svůj návrh ČSSD prosadí ve vládě i ve Sněmovně, polepší si od příštího roku hlavně lidé s nízkými a  středními příjmy. Ale ani bohatší nebudou tratit a mít výplatu zhruba jako dnes.

Většině lidí zůstane po změnách daní tři až čtyři stovky měsíčně navíc. Větší úspory mohou dosáhnout chudší rodiny s dětmi díky nově konstruované slevě na manželku na mateřské. Proti dnešku to bude výhodnější pro lidi s nižšími příjmy.

"Chceme podpořit zaměstnanost, omezit past chudoby a snížit náklady práce," říká ministr financí Bohuslav Sobotka, který návrh připravil.

Práci v Česku prodražuje hlavně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které patří k nejvyšším v Evropě. S tím nynější vláda nic neplánuje dělat, protože by to znamenalo významné snížení příjmů do státní pokladny.

Navržené snížení daní bude stát podle Sobotky v prvním roce zavedení zhruba deset miliard korun. "Zaplatí se z vyššího ekonomického růstu, s kterým se ve výhledech na další roky nepočítalo," říká Sobotka. A kromě toho se zlepšují příjmy díky loni zvýšeným daním.

Lepší kondice české ekonomiky vedoucí k více penězům vybraným na daních však nesouvisí s reálným zrychlením růstu, ale spíše s tím, že ministerstvo financí je vždy v odhadech velmi konzervativní a podstřelí je. "Pak prognózy vždy opraví směrem nahoru," připomíná ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí Pavel Mertlík.

Šance pro koho?
Návrh na snížení daní z ministerstva financí je kombinací několika kroků, které prospívají různým příjmovým skupinám. 

Zatímco pokles nejnižších sazeb daně na 12 a 19 procent pomůže všem, zavedení slev na dani ve výši 600 korun měsíčně je určeno hlavně pro ty, kdo vydělávají méně než 22 tisíc korun. Sleva přímo z daně nahradí odečitatelnou položku, která dnes více pomáhá bohatším.

Stejným způsobem se změní i odpočty na manželku, lidi se zdravotním postižením či studenty. To znamená, že budou výhodnější pro domácnosti s menšími příjmy.

Výsledkem všech těchto změn dohromady je, že více na daních zbude většině lidí. Nad 35 tisíc korun hrubého měsíčně už lidé zůstanou více méně na svém.

ODS cílí na opačnou stranu voličské obce. Podle dosud známých návrhů rovné daně by si polepšili proti dnešnímu stavu sice všichni, ale výrazněji lidé s platem nad 30 tisíc korun.

Posledním tahem ČSSD vyrazila občanským demokratům část daňových trumfů z ruky. Pokud začne platit od příštího roku návrh ČSSD, rovná daň by znamenala zhoršení pro všechny vydělávající méně než 22 tisíc hrubého.

Opoziční strana ještě nemá svůj návrh kompletní, a tak stačí, aby pohnula výší odpočtu z daně, a sociální demokraty přebije. Dále by tak prohloubila výpadek příjmů v rozpočtu.

ODS zatím počítá s tím, že by rozpočet přišel zhruba o 40 miliard korun. V dalších letech by je měla nahradil více rostoucí ekonomika rozpohybovaná nižšími daněmi.

Občanští demokraté se navíc netají tím, že jim tolik neleží na srdci přijetí eura, které si vyžaduje snižování dluhů. Sobotka chce naopak naplánovanou cestu k euru dodržet.

Se svými kolegy ve vládě to nemá snadné. Na úsporách v příštích dvou letech za 70 miliard se ještě nedohodli. A tento týden odložili i jednání o tom, aby se ušetřené peníze letos hned všechny neutratily.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz