Kandidát na předsedu strany Bohuslav Sobotka potvrdil, že pokud by strana  v budoucnu získala v parlamentu potřebnou většinu, pokusí se její poslanci a senátoři reformu penzí "napravit".

Kandidát na předsedu strany Bohuslav Sobotka potvrdil, že pokud by strana v budoucnu získala v parlamentu potřebnou většinu, pokusí se její poslanci a senátoři reformu penzí "napravit". | foto: Michal Sváček, MAFRA

ČSSD se chystá rozbít vládní reformu důchodů

  • 286
Středeční jednání ekonomických ministrů o podobě důchodové reformy se zaseklo hned na několika bodech. Jasno není například v tom, zda spořit na penzi povinně, nebo dobrovolně. Dále se vedou spory o to, jak podpořit rodiny s dětmi.

Zatím je shoda jen v tom, že by lidé posílali pár procentních bodů (jeden až pět) z důchodového pojištění na individuální penzijní účty, které by spravovaly soukromé penzijní fondy.

Tyto peníze by však chyběly při výplatě penzí dnešním důchodcům – tuto díru by ucpalo sjednocení sazby DPH na 19 procentech. Nejradikálnější přístup k reformě má TOP 09, která chce povinné spoření ve výši až pět procent. ODS by dala lidem vybrat, zda do penzijních fondů jít, nebo se spolehnout pouze na stát. Věci veřejné se také kloní k dobrovolnosti spoření, navíc jsou ochotny vyvést do fondů co možná nejméně.

Nejmenší vládní strana si také stanovila dvě podmínky: chce podpořit rodiny s dětmi např. slevou na pojistném a zachovat sníženou sazbu DPH pro mléko, vodu, chléb, ryby, brambory a zeleninu, a nově i knihy. "Slevy jsou příliš plošné řešení, dorovnání pro nízkopříjmové by bylo adresnější například zvýšením přídavků na děti,“ uvedl po jednání ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).

Vladimír Špidla

"Systém, který vláda navrhuje, je rozmetáním solidarity.“ Vladimír Špidla, poradce ČSSD

Do hry co nevidět vstoupí i opoziční sociální demokracie, možná příští vládní strana. A ta myšlenku vyvádění peněz na vlastní účty jednotlivých budoucích důchodců odmítá, stejně jako zvýšení desetiprocentní sazby DPH na potraviny, léky, teplo a veřejnou dopravu.

"Systém, který vláda navrhuje (individuální spoření, pozn. red.) v budoucnu sníží nárok na důchod z průběžného systému o 15 až 20 procent. To je rozmetání důchodové solidarity, proto to nechceme,“ říká Vladimír Špidla, poradce ČSSD, bývalý eurokomisař a exministr práce. Pro stranu připravuje koncept reformy penzí, který bude definitivně schválen zřejmě až po stranických volbách v polovině března.

Kandidát na předsedu strany Bohuslav Sobotka potvrdil, že pokud by strana získala v parlamentu potřebnou většinu, pokusí se její poslanci a senátoři reformu penzí "napravit". "Nesmí se oslabovat zdroje pro průběžný důchodový systém. Jsme připraveni zvýšenou DPH přesunout zpět,“ uvedl.

Pokud by mezitím začaly fungovat soukromé penzijní fondy, bylo by to složitější. "Vyžadovalo by to právně-ekonomickou analýzu, která ukáže, co bude možné upravit, redukovat,“ uvedl Sobotka. Druhý kandidát na šéfa socialistů, Michal Hašek, včera neměl čas se vyjádřit.

Sociální demokraté připouštějí, že stále vyšší výdaje státu na důchody jsou problém. Neřešili by to však reformou, ale dotováním důchodů z jiných příjmů než z důchodového pojištění – konkrétně z vyšších daní pro firmy (dnes 19 procent ze zisku) a pro vysokopříjmové poplatníky. Podle klasifikace MPSV by se to mohlo týkat lidí s příjmem nad 35 tisíc korun měsíčně.