Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČSÚ: Nezaměstnanost stoupla na 6,4 procenta, nejvíce za 10 let

  • 22
Počet lidí bez práce se za druhé čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil téměř o 114 tisíc. Míra nezaměstnanosti vzrostla o 2,2 procentního bodu na 6,4 procenta, což je nejvíce od roku 1999. Oproti minulému čtvrtletí se nezaměstnanost zvýšila o 0,8 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad.

Tempo poklesu ve srovnání s poklesem mezi prvním čtvrtletím 2009 a posledním čtvrtletím 2008 se sice přibližně o jednu třetinu snížilo, přesto se jedná o jeden z nejvyšších nárůstů počtu nezaměstnaných osob během jednoho čtvrtletí.

Český statistický úřad používá při výpočtu nezaměstnanosti metodiku Mezinárodní organizace práce (ILO), což je jiný způsob výpočtu, než který využívá ministerstvo práce a sociálních věcí. I přes odlišnost metodik však nezaměstnanost oznamují obě instituce. Podle ministerstva nezaměstnanost stoupla o 2,7 procenta na 7,9 procenta.  

Jak zjišťuje nezaměstnanost ČSÚ a MPSV

ČSÚ

Využívá pro zjišťování počtu nezaměstnaných metodiku Mezinárodní organizace práce jako součást výběrového šetření pracovních sil. Vyšetřuje nezaměstnané kontinuálně v náhodně vybraném vzorku domácností na území celé republiky. Výsledky průzkumu jsou publikovány podle bydliště respondentů.

Za nezaměstnané se počítají lidé, kteří během sledovaného týdne splňují tři podmínky:
- jsou nezaměstnaní
- jsou připraveni k nástupu do práce nejpozději do 14 dnů
- v průběhu posledních 4 týdnů hledali aktivně práci (prostřednictvím úřadu práce nebo soukromé zprostředkovatelny práce, přímo v podnicích, využíváním inzerce, podnikáním kroků pro založení vlastní firmy, podáním žádosti o pracovní povolení a licence nebo jiným způsobem).

Obecná míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkové pracovní síle.

MPSV
Ministerstvo za nezaměstnané považuje lidi, kteří jsou evidováni na úřadech práce.

Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže, je podle analytika ČSOB Petra Dufka v novodobé historii nevídaná. "Zatímco dříve se obvykle trend ekonomiky promítal do vývoje na trhu práce v průběhu tří kvartálů, při současné krizi nezaměstnanost začala růst téměř okamžitě poté, co firmy začaly pociťovat úbytek zakázek," řekl agentuře ČTK.

Trend klesající zaměstnanosti v české ekonomice bude podle Dufka pokračovat i nadále, ale mnohem pomalejším tempem. Míra nezaměstnanosti by mohla postupně vystoupat až k osmi procentům. "Dá se čekat, že teprve až zhruba v polovině příštího roku by se v ekonomice mohly ve větší míře objevovat nová pracovní místa, která by dosavadní negativní trend trhu práce mohla konečně zlomit," doplnil Dufek.

Nízkou míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci (1,9 %) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (4,4 %). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (23,8 %) a mírně nadprůměrná je v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (7,1 %).

Ve srovnání s Evropskou unií je v České republice míra nezaměstnanosti stále nižší než průměr všech evropských zemí. V porovnání se sousedními zeměmi je sice míra nezaměstnanosti vyšší než v Rakousku, ale výrazně nižší než na Slovensku, kde je jednou z nejvyšších v rámci celé Unie. Také Polsko vykazuje podstatně vyšší míru. Dobře si česko vede také v porovnání s Německem.

Meziroční růst míry nezaměstnanosti se v posledním čtvrtletí minulého roku projevil pouze v polovině členských zemí EU. V prvním čtvrtletí letošního roku však vzrostla míra nezaměstnanosti meziročně až na malé výjimky ve všech státech EU. Kritická je situace zejména v baltských zemích, Španělsku a Irsku.