Budoucí brněnský hotel Marriott (nižší světlá budova vlevo)

Budoucí brněnský hotel Marriott (nižší světlá budova vlevo) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nepochodil s Amazonem. Teď developer CTP do Brna přivedl hotel Marriott

  • 8
Developer CTP Invest přivedl do Brna hotel Marriott. Ještě větší plány má ale v blízké budoucnosti. V areálu bývalé Vlněny chce vybudovat na desítkách tisíc čtverečních metrů kanceláře a obchodní prostory. Na Ponávce pak doplňuje stávající komplex kanceláří a skladů o soukromé studentské koleje.

Několik let nedostavěná a následně prázdná budova stojící ve stínu kancelářské Spielberk Tower se po dlouhém čekání dočká prvního nájemníka. A ne lecjakého - na nábřeží Svratky k Heršpické ulici se nastěhuje největší světový hotelový řetězec Marriott. Ten by měl v budově v řádu měsíců otevřít hotel s dvěma stovkami pokojů.

„Očekáváme, že by hotel mohl otevřít v posledním letošním čtvrtletí. Bude ale záležet na tom, jak se ve finále s Marriottem dohodneme na vybavení nebo designu interiérů,“ řekl MF DNES mluvčí developera CTP Brendan Donnellan. Právě firma holandského podnikatele Remona Vosse budovu, stejně jako celý přilehlý kancelářský komplex, v letech 2007 až 2012 postavila.

Spíš pro byznysmeny než turisty

Americká skupina Marriott, která po světě provozuje ve více než pěti tisících hotelech přes milion pokojů, již má čtyři hotely v Praze a jeden v Plzni. Vedení Brna vnímá její příchod pozitivně.

“Brno se za poslední roky vyvíjí ekonomicky příznivě a příchod mezinárodní konkurence může vést ke zkvalitnění hotelových služeb obecně, a rozšířit tak již širokou nabídku ubytovacích zařízení zejména pro business klientelu,“ uvedla vedoucí Kanceláře strategie města Brna Marie Zezůlková.

I podle Davida Natha z poradenské společnosti Cushman&Wakefield bude nový hotel žít mnohem víc z těch návštěvníků, kteří do Brna zavítají pracovně, než z lidí přijíždějících za poznáváním krás jihomoravské metropole.

Spíš než z motocyklové Velké ceny nebo strojírenského veletrhu - tedy obvyklých sezonních špiček - bude ale podle něj Marriott těžit právě z blízkosti kancelářského centra. „V Brně bude mezi takzvanými brandovými hotely jeho jedinou konkurencí Holliday Inn u výstaviště. Takže trh má k dispozici poměrně velký,“ dodává Nath.

CTP měl problémy s Amazonem, teď je má v Hradci Králové

Dokončovaná dohoda s Marriottem ale není zdaleka jediným aktuálním momentem, kdy developer CTP Invest výrazně mění Brno.

Hlavní byznys firmy spočívá v budování průmyslových parků. Drží více než třetinu všech pronajímatelných průmyslových ploch v Česku, což ze společnosti se sídlem v Humpolci dělá jedničku trhu.

Šéf CTP Voss se rád chlubí tím, že firmy sídlící v jeho průmyslových budovách na okraji Brna zaměstnávají tisíce lidí z regionu. Zároveň je ale CTP známá tím, že často svůj byznys dělá na hraně. Nebo i za ní. Právě CTP byla totiž developerem, který měl na Černovických terasách stavět obří sklad pro Amazon.

A byla to právě Vossova firma, kdo začal bez povolení upravovat pozemek doslova v předvečer jednoho z hlasování zastupitelů o osudu obří plánované investice (více čtěte zde).

Problémy má CTP také v Hradci Králové, kde začala stavět dvě haly načerno, za což dostala rekordní pokutu a ve stavbě nemůže pokračovat (nejnovější vývoj kauzy jsme popsali zde).

Koleje i kanceláře místo Vlněny

Mluvčí CTP Donnellan se ale dušuje, že nyní v Brně firma podniká čistě a trpělivě čeká na všechna povolení. V posledních letech se developer v Brně čím dál víc posouvá směrem k centru. Například na Ponávce už nedávno postavil skladové a kancelářské budovy. Nyní tam dokončuje administrativní komplex, do kterého se má nastěhovat IT gigant IBM a další firmy.

CTP Invest

Developerskou společnost CTP založil před šestnácti lety nizozemský podnikatel Remon Voss, který ji spolu s Eddy Massem ovládá. Firma má hlavní sídla v Humpolci a v Praze.

Hlavním byznysem je pro firmu budování a pronájem průmyslových areálů a skladů. Na tomto poli je v Česku jedničkou. Ze svého hlavního trhu ale v poslední době expanduje za hranice. Vlastní například slovenské areály automobilek Peugeot a (vznikající) Jaguar Land Rover.

Do jejího portfolia patří i průmyslové parky v Maďarsku, na Ukrajině a v Rumunsku, nově také ve Slovinsku. Celkem provozuje okolo šedesáti průmyslových parků.

Zároveň mluvčí společnosti Brendan Donnellan potvrdil, že v současnosti stále probíhají jednání o případném prodeji části společnosti. Jednou z možností je prodej českého portfolia australskému investorovi Macquarie, druhým vstup na burzu. V obojím případě by se pravděpodobně jednalo o obchod za desítky miliard korun.

Jen o kousek vedle chce záhy - až získá stavební povolení - začít stavět soukromou studentskou ubytovnu s dvěma sty lůžky. Fungovat má už od letošního podzimního semestru.

A hlavně: CTP vlastní rozsáhlý areál bývalé Vlněny, který po vyřízení potřebných náležitostí plánuje zbourat a na jeho místě postavit desítky tisíc čtverečních metrů kanceláří. První etapa by měla být podle ambiciozního plánu (zatím firma nemá ani územní rozhodnutí) hotová už koncem příštího roku. Bourat a následně stavět chce developer začít už letos.

Zastupitelka: Byznys CTP se mi nelíbí

Když se předloni rozhodovalo o Amazonu, jednou z nejhlasitějších kritiček - a tedy oponentek CTP - byla Hana Kašpaříková ze sdružení Čisté Tuřany. Ta se poté i díky tomu stala zastupitelkou za hnutí ŽítBrno. A byznys CTP se jí stále nelíbí.

„Pozitivní je, že ke svým projektům využívají brownfieldy,“ říká Kašpaříková, čímž ale zároveň její chvála CTP končí. Samotné projekty už hodnotí negativně. „CTP podle mne nestaví městotvorně, plán na přestavbu Vlněny například nedodržuje uliční čáru,“ uvádí příklady.

Připomíná, že se příliš nezměnil ani vyjednávací styl developera směrem k městu. Jako příklad uvádí projednávání dodatku smlouvy právě k Vlněně, kde CTP podle ní obešlo požadavky zastupitelů na podobu projektu.

Zároveň ale přiznává, že v případě Vlněny už zastupitelé žádné velké páky na developera nemají.

Brno v nových kancelářích letos předčí Prahu

Kromě etické, estetické a politické roviny má ale kancelářský development samozřejmě i ekonomickou rovinu. Při vzpomínce na to, jak dlouho právě na Spielberk Tower visel transparent hlásící volné kanceláře k pronájmu, vyvstává otázka, kolik nových kanceláří Brno ještě pojme.

Jen letos se totiž má v Brně dostat na trh přes padesát tisíc čtverečních metrů kanceláří, což je dokonce víc než v Praze (více čtěte zde). Celkem už tak bude v jihomoravské metropoli k dispozici přes půl milionu čtverečních metrů administrativních prostor.

Podle experta z poradenské společnosti Cushman&Wakefield Lukáše Netolického ale i tak výstavba nových kanceláří dává smysl. „Všechny aktuálně dokončované kancelářské budovy už mají svého hlavního nájemce. A vzhledem k poloze velmi blízko centra, kde se areál Vlněny nachází, nejspíš nebude problém naplnit příští rok ani tyto prostory,“ myslí si.