Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Čtvrtek ukáže, zda Sazka skončí, nebo pojede dál

  • 10
Věřitelé největší tuzemské loterijní firmy budou ve čtvrtek rozhodovat o tom, zda Sazka bude žít dál, nebo spadne do konkurzu a po pětapadesáti letech přestane dýchat. Rozhodovat se bude mezi třemi plány reorganizace. Pokud se věřitelé na přeměně zadlužené firmy v novou zdravou společnost nedohodnou, Sazka skončí.

První plán restrukturalizace firmy předložil soudu samotný dlužník, konkrétně šéf Sazky Aleš Hušák. Navrhuje osekat dluhy společnosti, odpustit jejich část a odložit jejich splatnost. Počítá i s tím, že se Sazka zbaví nepotřebných aktiv a některé části podniku prodá.

Další dva plány předložili věřitelé - skupina KKCG s PPF a dále ostravská firma BQ Investment. Ta má u Sazky pohledávku za zhruba 883 tisíc korun a je tak v boji o Sazku pouze malým hráčem.

Návrh BQ Investment

Sazka se rozdělí na dvě firmy. V jedné budou aktiva spojená s provozem hlavní činnosti Sazky a tento podnik by byl oddlužen. Ve druhém podniku by zůstaly všechny závazky a vše, co nesouvisí s hlavní činností Sazky, tedy nemovitosti, pohledávky a jiné investice.

Sazka dále vydá dvě emise akcií. Věřitelům by náleželo z první emise 80 procent akcií a současným akcionářům pětina. Druhá emise by byla částečně nabídnuta finančním investorům a z výtěžku by se obnovil provoz Sazky. Další část druhé emise by náležela tomu, kdo bude pověřen řízením reorganizace.

Naopak skupiny Petra Kellnera a Karla Komárka PPF a KKCG budou mít při rozhodování o osudu Sazky klíčové slovo. Z celkové sumy 15 miliard uznaných pohledávek jim podle odhadu patří vůbec největší část, zhruba 4,5 miliardy. To samo o sobě sice nestačí na bezproblémové prosazení vlastních cílů, na své straně ale mají pravděpodobně další velké hráče - banky, mobilní operátory a společnost GTech, která pro Sazku zajišťuje síť terminálů.

Přezkumné jednání

Přezkumné jednání bude ve čtvrtek předcházet schůzi věřitelů Sazky.  Insolvenční správce bude číst zjištěné pohledávky a řekne, zda je uznal, nebo popřel. Zda je uznává či popírá, se vyjádří i dlužník, tedy Sazka.

Pokud by se přezkumné jednání protáhlo, může se schůze věřitelů konat až v pátek. Jednání věřitelů se bude konat i přes hrozbu bombového útoku.

KKCG a PPF navrhují v hrubých rysech podobné kroky na ozdravení firmy jako Hušák, tedy osekání dluhů, prominutí jejich části a odklad jejich splatnosti. Dále prodání části majetku Sazky, dodání peněz na vyřešení aktuálních provozních problémů společnosti a změny stanov firmy. Svou verzi však podmiňují odchodem Hušáka, počítají s prosazením vlastních lidí do vedení Sazky a navíc požadují od akcionářů, aby se vzdali vlastnických práv. (viz článek Pětinu Sazky, nebo konkurz, tlačí Kellner a Komárek na akcionáře)

KKCG a PPF v úterý oznámily, že pokud akcionáři Sazky jejich plán nepřijmou, budou hlasovat pro konkurz firmy a tedy rozprodej jejího majetku a konec veškeré činnosti.

Žádný další plán na ozdravení největší tuzemské sázkařské firmy už do hry nevstoupí. "Návrhy na reorganizaci jsou tři a tři zůstanou. I kdyby někdo na místě podal jiný, nebude se o něm hlasovat, protože musí být předem přihlášen na soudu," vysvětlil insolvenční správce Josef Cupka.