Čtvrtina Čechů má doma vlastní počítač

Každý čtvrtý dospělý Čech má doma k dispozici počítač. Ještě loni přitom měla podle průzkumu agentury Median počítač doma jen necelá sedmina obyvatel. Rychlý růst odstartovaly loni na podzim nabídky počítačů na splátky společně s připojením k internetu zdarma a vše ještě podpořily klesající ceny výpočetní techniky.

"Nárůst si vysvětlujeme především masivním nástupem internetu. Loni se objevily různé varianty levného či bezplatného připojení a výrobci počítačů nabídli ve spolupráci s připojovateli zajímavý splátkový prodej," říká Petr Žůrek, manažer pro domácí počítače české pobočky Compaq Computer.

Stejně si nárůst vysvětluje i marketinkový ředitel největšího tuzemského výrobce počítačů AT Computers Aleš Kilnar. "Silný zájem jsme loni zaznamenali už v září, což jiné roky nebývalo, a trval až do konce roku," dodává.


Impulsem k investicím do výpočetní techniky byl i příznivý vývoj cen. "Teprve loni jsme mohli sestavit kompletní multimediální počítač se vším všudy a udržet se přitom na přijatelné hranici kolem 30 až 35 tisíc včetně DPH," dodává Kilnar.

Růst také podpořila řada firem, které při obnově počítačů nabídly zaměstnancům starší stroje se slevou.

Poslední vývoj vynesl Česko i na špici středoevropského regionu - podle Economist Intelligence Unit má doma počítač jen 12 procent Poláků, poslední dostupná čísla z Maďarska hovoří o 14 procentech.

Ve srovnání se západními zeměmi však republika stále ještě zaostává. Kolem 930 tisíc českých počítačových domácností představuje necelých 24 procent z celkového počtu. V USA lze přitom počítač nalézt v 59 procentech domovů, některé odhady hovoří až o dvou třetinách. Ve Velké Británii činí tento podíl čtyřicet procent.

Rozšíření výpočetní techniky považují odborníci za nezbytnou podmínku toho, aby ekonomika zůstala konkurenceschopná ve srovnání se zahraničím. "Bez znalosti práce s počítačem je už dnes velmi obtížné ucházet se o práci. Mít počítač doma má smysl i kvůli dětem, které s nimi pak pracují zcela intuitivně," soudí ředitelka Sdružení pro informační společnost Jitka Pavlonová.

Některé zahraniční firmy, například Intel a Ford, nabídly svým zaměstnancům počítače domů zdarma, aby zlepšily jejich vzdělání a produktivitu práce.

Na větší náklonnosti Čechů k počítačům se výrazně odráží zájem o internet. "Kdo byl na počítač připojený k síti zvyklý z práce, pořizuje si jej nyní domů, často i proto, aby byl k dispozici dětem jako učební pomůcka.

Nárůst počtu uživatelů připojených z domova přes modem je evidentní, hlavně o víkendech," konstatuje marketingový ředitel internetového portálu centrum.cz Oldřich Bajer.

I přesto mezi uživateli stále převažují ti, kteří internetem surfují ze zaměstnání. Podle agentury GfK tvoří asi 58 procent z celkového počtu. "Největší nárůst v posledních dvou letech však zaznamenali uživatelé, kteří přistupují do sítě z domácností. Od poloviny roku 1998 vzrostl jejich počet čtyřnásobně na současných 380 tisíc. Nejvíce jich přibylo v posledních šesti měsících," říká Věra Lhotská z GfK Praha.

Například společnost Contactel zaznamenala od letošního března, kdy přišla s nabídkou připojení k internetu zdarma, příliv devadesáti tisíc nových klientů.

Možnosti připojení k internetu z domova tak využívá kolem třiceti procent všech uživatelů, kterých GfK v zemi napočítala přes 1,2 milionu. Obdobnou zkušenost má i centrum.cz.

"Podle našich průzkumů se nyní připojuje modemem necelá třetina uživatelů, ještě loni na podzim to bylo kolem deseti procent. Přibývá i těch, kteří do sítě vstupují pomocí mobilního telefonu připojeného k notebooku - takových bývá už i tisícovka denně," tvrdí Bajer.

Internet z pohodlí domácí pracovny si však vzhledem ke stále poměrně vysokým telekomunikačním poplatkům mohou dovolit spíše ti movitější. Podle studie provedené poradenskou společností Deloitte&Touche a agenturou Markent se v tuzemsku z domova připojují většinou domácnosti s celkovým příjmem nad padesát tisíc korun měsíčně. A vysoké poplatky za připojení uvedlo jako největší problém při používání internetu 49 procent dotázaných.

Zatraktivnit počítačovou síť se pokouší i stát - Poslanecká sněmovna má v září projednat poslanecký návrh na daňové úlevy při nákupu počítačů připojitelných k internetu.

"Spousta lidí stále považuje počítač za něco luxusního. Pokud dá stát takto najevo, že chce podpořit vytváření informační společnosti, může to řadu z nich přesvědčit," říká Pavlonová.

Poté, co se podaří učinit internet finančně dostupnějším a zvýšit důvěru v jeho využití ještě mezi širším okruhem obyvatel, lze podle odborníků očekávat další rychlý rozvoj. Podle průzkumu Medianu například jen asi jednu polovinu počítačů vybavených modemem jejich majitelé opravdu využívají k přístupu na internet.

"Druhá polovina jej buď ještě nevyužívá vůbec, nebo třeba jen pro elektronickou poštu. To je na jednu stranu poměrně překvapující, na druhou stranu je zde velký potenciál pro rychlou expanzi internetu v českých domácnostech," míní Lubomír Červeňák z pražské pobočky poradenské firmy Andersen Consulting.

Počítače, kterými jsou čeští uživatelé vybaveni, jsou na slušné technické úrovni. Téměř polovina z nich je vybavena procesorem Pen- tium, tři čtvrtiny z nich mají CD mechaniku a více než každý třetí má modem pro připojení k internetu.

"Domácí pécéčka jsou tradičně lépe vybavená než kancelářské počítače - a to jak po hardwarové, tak softwarové stránce. Nezanedbatelný vliv má stále větší popularita počítačových her, které jsou právě na vybavení počítačů velmi náročné.

Součástí standardu je dnes proto multimediální výbava, vybavení pro internet a výkonná grafická karta," vysvětluje Žůrek z firmy Compaq. Právě ze skladby hardwaru lze podle Červeňáka také usuzovat na budoucí rozvoj internetu.

"Češi využívají elektronické informace, jako jsou vzdělávací programy či počítačové hry, i když zatím jen z CD-ROM, a nikoli on-line. Myslím, že tak získali schopnost pohybovat se v elektronickém prostředí, a od CD-ROM je už jen krok k připojení na internet," míní.