Čtyři ministerstva si rozdělí miliardu navíc. Nejvíc dostane vnitro na výsluhy

  12:29aktualizováno  17:28
Čtyři ministerstva budou mít letos více prostředků k hospodaření, než se předpokládalo. Vláda rozhodla o uvolnění téměř jedné miliardy korun, která byla zmrazená a nemohla se používat. Nejvíce si polepší ministerstvo vnitra, spravedlnosti a průmyslu a obchodu. Několikanásobně menší suma připadne na ministerstvo zdravotnictví. Uvedl to premiér Petr Nečas.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vnitro získá celkem 380 milionů korun, ministerstvo spravedlnosti 250 milionů, ministerstvo průmyslu a obchodu 200 milionů a 30 milionů ministerstvo zdravotnictví.

"Peníze půjdou především na výsluhy policistů a hasičů," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra. Výsluhy se dříve vyplácely po deseti letech a podle nového služebního zákona, platného po roce 2007, se vyplácejí po 15 letech.

Od letošního ledna do konce září vyplatilo vnitro ve výsluhách celkem 2,37 miliardy korun. K důchodu si letos přilepšilo téměř 27 tisíc bývalých zaměstnanců bezpečnostních složek. Šedesát procent získalo částku do deseti tisíc korun, téměř devět tisíc sumu do 20 tisíc korun. Nejvyšší vyplacený příspěvek byl za tři čtvrtě roku 62 663 korun.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu využije tyto prostředky jednak pro státní podnik Diamo, který má na starosti zahlazování zátěže po těžbě, a z větší části pak na rozvoj technologických center a center strategických služeb," řekl mluvčí resortu Pavel Vlček.

Ministerstvo spravedlnosti chce 250 milionů využít na projekty e-Justice a trestu domácího vězení. Uvolněné peníze poputují i do vězeňství, konkrétně na provozní výdaje v souvislosti s nárůstem vězňů.

Miliarda navíc nenavýší schodek letošního státního rozpočtu. Minulý týden to garantoval ministr financí Miroslav Kalousek a dnes to potvrdilo ministerstvo financí. "Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 procenta HDP nebude překročen," řekl v Bruselu.

Aby Česko dodrželo stanovený deficit, musela se vláda v červenci zavázat k úsporám 28 miliard korun. Právě tato suma se zavázala, což ještě neznamená, že ministerstva budou muset dohromady tuto sumu ušetřit. Průměr úspor odpovídal 2,5 procenta na resort.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Najdete na iDNES.cz