Čtyřicet tisíc bankéřů z Lehman Brothers hledá práci

  14:20aktualizováno  14:20
Bankéři z Lehman Brothers se stali nechtěnou atrakcí. Největší krach v dějinách Spojených států, který tato investiční banka vyhlásila v neděli, přilákal k její centrále kousek od newyorského "náměstí" Times Square desítky lidí.

Zaměstnanci Lehman Brothers vyklízejí kanceláře. | foto: Reuters

Na cestě dovnitř i ven musí zaměstnanci projít posílenou ostrahou, chumlem zvědavců a reportérů, do rukou dostávají navštívenky od lovců lidí, kteří házejí lana s nabídkou práce na potápějící se loď čtvrté největší investiční banky.

Jason Cohen, psychiatr, kterého před vstupem odchytila televize CNN, přijel na Manhattan, aby zaměstnancům padlé banky nabídl duševní úlevu. Když viděl, co se kolem banky děje, otočil se na cestu domů. "Nemám to srdce přiblížit se k lidem, kteří s kartonovou krabicí v ruce vyklízejí své kanceláře," řekl zpravodaji. Někteří z bankéřů nečekají na výpověď a odcházejí.

Odevzdanost. Nedostatek informací o tom, co bude s nimi a jejich výplatami. Přeplněné e-mailové schránky od klientů, kteří se ptají na své peníze. To jsou nejčastější odpovědi zaměstnanců Lehman Brothers na otázku, jak prožívají největší bankrot v historii.

Bude se likvidovat přes 600 miliard dolarů různě zadluženého majetku, který byl krytý jen třiceti miliardami vlastního kapitálu. Ten už fakticky neexistuje. Je odepsaný, shořel v hypoteční krizi kvůli přemrštěným investicím do toxických cenných papírů (jak se ukázalo nyní), které nyní mají hodnotu blížící se nule.

Může za to Gorila
Za viníka pádu je nejčastěji označován výkonný šéf Richard Fuld, který je kvůli své vizáži přezdíván Gorila. Loni v březnu dostal bonus ve výši 22 milionů dolarů za rekordní výsledky. Jako největší hráč na trhu cenných papírů krytých nekvalitními hypotékami vydělal bance 4,2 miliardy dolarů. A kvůli těmto investicím banka založená před 158 lety třemi německými imigranty zbankrotovala.

"Fuld udělal chybu, že nedocenil rizika ukrytá v majetku banky," řekl agentuře Reuters Charles Peabody, analytik společnosti Portales Partners. "Měl tu typickou namyšlenost dlouho sloužícího šéfa ,Já jsem tohle vybudoval a má to daleko větší hodnotu, než si myslíte‘," dodává.

Přestože USA jde těžko označit za zemi, kde by kvetla zlomyslnost, bankéře v úpadku lituje málokdo. U vstupu do banky se na ručně psaných poutačích objevují hesla jako "firemní nenažranost", na blogu Washington Post zase vzkazy jako "konečně budou restaurace bez rezervace". Na pádu banky prodělali hlavně akcionáři, jiní v tom vidí pokračování tunelů z počátku nového tisíciletí.

Přijdou propady tržeb
Dopady budou drastické. Pro bankéře, město New York a jeho obyvatele. Po pádu Lehman Brothers, propouštění v dalších investičních bankách a při hrozícím pádu pojišťovny AIG přijde newyorský Manhattan až o čtyřicet tisíc skvěle placených míst přímo a dalších 120 tisíc nepřímo, odhaduje město.

Při průměrném výdělku obchodníka na Wall Streetu okolo 350 tisíc dolarů ročně (šest milionů Kč), přijde město o významnou část svých daňových příjmů. Třetina z objemu všech platů v New Yorku pochází z Wall Streetu, už loňské krácení bonusů uvrhlo rozpočet města do minusu.

Následovat bude pád cen bytů, propad tržeb v obchodech. "O letošních Vánocích bude hodně milionářů, kteří nebudou schopni přítelkyni koupit kabelku Prada," odtušil důsledky Matthew Miller, editor seznamu nejbohatších Američanů v časopise Forbes. A pravá krize teprve začne, až budou muset šetřit (bývalí) milionáři.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu.

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA recese, věští američtí manažeři

Finanční krize během pár měsíců vymazala z akciových burz velkou část majetku....

Mezi americkými manažery se šíří negativní nálada. Téměř polovina finančních ředitelů oslovených v průzkumu...

Změňme název odrůdy Zweigelt, byl to nacista, žádají rakouští aktivisté

Víno od vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek

Aktivisté z vídeňského kulturního centra IODE požadují změnu názvu vinné odrůdy známé jako Zweigeltrebe nebo Zweigelt....

Najdete na iDNES.cz