Cukroví, kapr ani stromek nejsou letos dražší než loni

  12:14aktualizováno  12:14
- Před letošními Vánocemi je přinejmenším jeden důvod k radosti. Ceny stromků, kaprů i na objednávku děleného cukroví se oproti loňskému roku téměř nezvýšily, a pokud ano, tak pouze symbolicky.
Ceny cukroví se příliš nezměnily
Chváleným i zatracovaným hypermarketům nemůže nikdo odepřít jednu zásluhu - také díky jejich cenové "válce" se ceny základních surovin pro výrobu cukroví drží na stále stejných nebo jen o málo vyšších cenách než loni touto dobou. A tak se zlevní nejen domácí výroba cukroví, ale i to kupované v cukrárnách nebo dělané na zakázku.

Ceny stlačuje navíc také nabídka polských cukrářů. "Máslové cukroví prodáváme už čtyři roky za stejné peníze - za 198 korun za kilogram, čajové je za 120 korun. Ceny nerostou i proto, že si lidé vozí hodně cukroví z Polska," říká Václav Pícha z pražského obchodu s potravinami.

Věra Kupková z východních Čech se přidává: "Když jsem byla minulý týden v Polsku na trhu, prodávali tam dvě kila máslového cukroví za dvě stě padesát korun, navíc vypadalo moc krásně, říkala jsem si, že se skoro péct doma nevyplatí."

Jenže - co hezky vypadá, nemusí být ještě k jídlu. "Lidé, kteří loni před Vánocemi cukroví koupili, popisovali, jak si na něm málem vylámali zuby," dodává Věra Kupková. Většina lidí stále ještě peče cukroví doma a rozhodně na tom ušetří. "Kilo poctivého máslového cukroví nás vyjde tak na šedesát až sedmdesát korun," říká Soňa Dostálová ze severních Čech.

Na objednávku dělané máslové cukroví přitom stojí podle průzkumu prováděného zpravodaji MF DNES nejméně sto čtyřicet korun, výjimkou však není ani dvojnásobná cena.

Pro kapra se vyplatí zajít přímo ke zdroji
Ani ceny ryb letos příliš nevzrostou, někde budou díky dobrému úlovku dokonce nižší než loni - mezi jednotlivými regiony jsou přitom velké cenové rozdíly. V konečných cenách se navíc odráží přirážka samotných prodejců.

Podle Českého statistického úřadu je průměrná cena v obchodě za kilo kapra sedmdesát korun, ale v jižních Čechách se dá koupit za necelých devětapadesát korun. O celých dvacet jedna korun více za něj zaplatí v průměru kupující v Praze.

"Obecně platí, že v menších městech a ve vesnicích si obchodníci tolik k ceně nepřidávají. Myslím, že kilo kapra bude letos v obchodech stát do sedmdesáti korun." říká Ladislav Schwaler ze severomoravského Chovu ryb v Jistebníce, který nabízí letos kapry do obchodů za 58 korun, tedy o tři koruny levněji než loni.

Nejjistější a taky nejlevnější je zajít přímo ke stánkům zřízeným jednotlivými rybářstvími. "Na našich stáncích se budou ryby prodávat za stejnou cenu jako loni - to znamená za 65 až 70 korun za kilo," říká Milan Varda z pražské společnosti Konstruktis rybářství, která se zabývá chovem ryb.

"Kolik ale budou chtít další prodejci, kteří od nás nakupují, si netroufám říct," dodává. Podle Jiřího Kotlína z prodejny ryb v Praze 10 by cena měla podle uzavřených dohod s dodavateli zůstat stejná jako loni - tedy 70 korun za kilo.

Někteří prodejci jako například Rybářství Pohořelice odmění "rychlé" kupce nižší cenou, po patnáctém prosinci ji zvednou o pět korun, tedy na 75 korun za kilogram.

Stromky nestojí víc než v loňském roce

Nezbytnou rekvizitou k vánoční pohodě je ve většině domácností také stromeček. V mnoha rodinách si už s jeho nákupem starosti dělat nemusí, protože dávají přednost umělému, ale tam kde každoročně zdobí přírodní, za něj letos nezaplatí víc než loni.

Ceny za centimetr smrku se pohybují nejčastěji okolo koruny, u borovičky mezi jednou a dvěma korunami a za jedličku zákazník zaplatí nejčastěji tři koruny za centimetr.

"Stromky stojí stejně jako loni," uvádí prodavač ze společnosti Karol Lesný, která nabízí stromky v Českých Budějovicích před hypermarketem OBI a požaduje za centimetr smrčku i borovice shodně jednu korunu.

Platí přitom to, co u cen ryb přímo u "zdroje", tedy v hájenkách a na lesních správách, jsou stromky nejlevnější. Mnohde se vyplatí také vytrvat téměř až do Štědrého dne - těsně před ním ceny stromků u řady prodejců rapidně klesají.

Srovnání ceny cukroví na zakázku (kg/Kč)

Máslové cukroví 1999 změna proti 1998

Cukrárna Homola, Praha 2 200 0
Potraviny v Jeruzalémské, Praha 1 198 0
Cukrárna U kláštera, České Budějovice 170 +20*
Cukrárna Roc, Brno 220 +10
Cukrárna Loserti Heřman, Nový Jičín 200 0
Cukrárna Duo, Ústí nad Labem 140 0
Cukrárna Jadran, Hradec Králové 150 0
Cukrárna Crystal, Plzeň 200 +20

Pozn.: *o dva druhy více než loni
Pramen: prodejci

Srovnání cen stromků*

1999 změna proti 1998

smrček 0,80 - 1 0
borovička 1 - 2 0
jedle 3 0

Pozn.: * za 1 cm stromku
Pramen: prodejci

Srovnání cen kaprů* (kg/Kč)

1999 změna proti 1998

Rybářství Třeboň 58 0
Rybářství Pohořelice 60 0
Chov ryb Jistebník 58 -3
Konstruktis rybářství Praha 65 0
Rybářství Lnáře 52 0
České Rybářství Mariánské Lázně 59 -3

Pozn.: * 1. jakost ceny na stáncích rybářství
Pramen: rybářství

Kde lze nakoupit levněji

* kapry přímo ve státních rybářstvích
* vánoční stromky v hájenkách, zahradnictvích nebo stáncích zřízených přímo jimi
* základní suroviny pro výrobu cukroví v hypermarketech
Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz