Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Cupka převzal Sazku v konkurzu, prosí zaměstnance, ať zůstanou

  • 104
Městský soud v Praze zveřejnil v insolvenčním rejstříku prohlášení o konkurzu Sazky, který tak oficiálně začal. Dosavadní vedení v čele s Alešem Hušákem dneškem ztratilo právo nakládat s majetkem a řízení firmy přešlo plně pod insolvenčního správce Josefa Cupku.

Zatímco dosud Cupka dohlížel jen na to, aby se z firmy neztrácel majetek, ode dneška rozhoduje mimo jiné o tom, zda i nadále poběží loterie nebo jakou formou bude Sazka prodána.

"Prohlášením konkurzu přechází na správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou firmy a vykonávat akcionářská práva," uvedla mluvčí městského pražského soudu Martina Lhotáková. Pod Cupkovu správu přejde zároveň účetnictví a všichni zaměstnanci Sazky.

Čtěte dopis Josefa Cupky zaměstnancům

Těm dnes Cupka poslal obsáhlý dopis, aby je seznámil s aktuální situací firmy a dalším kroky, které podnikne. Zároveň je žádá, aby neodcházeli ke konkurenci a zůstali Sazce věrni.

"Nemohu vyloučit, že se na vás v nejbližší době obrátí konkurenční firmy s nabídkou, abyste ze Sazky odešli a začali pracovat pro konkurenci. Rozhodnutí je na každém z vás. Za sebe vás chci ujistit, že udělám vše proto, aby Sazka nadále fungovala. Proto si dovolím na vás apelovat a zároveň vás požádat a poprosit, abyste i nadále zůstali věrní Sazce, abyste i nadále Sazce věřili," napsal Cupka zaměstnancům (celé znění dopisu čtěte zde).

Prohlášení konkurzu neznamená okamžitý konec šéfa Sazky Aleše Hušáka. Ten zatím zůstane ve funkci, i když jen formálně. O jeho odvolání musí rozhodnout valná hromada, což může trvat i několik týdnů. Hušák se však nehodlá vzdát bez boje a proti vyhlášení konkurzu se chce odvolat.

Sazka potřebuje okamžitě až půl miliardy

Cupka v neděli uvedl, že zachování provozu Sazky včetně loterií je priorita. O to jde také věřitelskému výboru a největším věřitelům. Ti v pondělí s Cupkou jednali o penězích na vyplácení výher a zajištění provozu.

"Shodli se na nutnosti co nejrychlejšího zajištění finančních prostředků na běžný provoz společnosti v souladu s insolvenčním zákonem a také na uhrazení všech závazků, na základě kterých bylo se Sazkou zahájeno ministerstvem financí správní řízení o pozastavení nebo odebrání udělených licencí k provozování loterijní činnosti," uvedla tisková mluvčí Josefa Cupky Lenka Angelika Tichá.

Podle právníka KKCG a předsedy věřitelského výboru Josefa Novotného bude nutné do firmy nalít až půl miliardy.

Proti rozhodnutí o konkurzu se chce odvolat také investiční skupina Penta, která v posledních měsících spolupracovala s generálním ředitelem a předsedou představenstva Sazky Alešem Hušákem.

Zákon připouští tři způsoby konkurzu. První, za který lobbuje Penta, je veřejná dražba. Druhým je prodej firmy mimo dražbu a třetím je rozprodej majetku společnosti.