Těžaři už si osahávají uhlí za limity, zamířili k němu pod zemí

  8:43aktualizováno  8:43
Těžaři ze společnosti Czech Coal provedli ražbu několika průzkumných vrtů a štol v lomu ČSA na Mostecku. Chtějí zjistit, nakolik je reálné těžit hlubinným způsobem. Ekologové ovšem varují, že se těžaři snaží obejít limity těžby hnědého uhlí, které od roku 1991 chrání obce Černice a Horní Jiřetín.
Greenpeace upozorňuje, že se ekologické limity limity vztahují jen na povrchou těžbu, nikoliv na hlubinnou. (Ilustrační snímek)

Greenpeace upozorňuje, že se ekologické limity limity vztahují jen na povrchou těžbu, nikoliv na hlubinnou. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Limity se totiž vztahují jen na povrchovou těžbu, nikoliv na hlubinnou," uvedl Jan Rovenský z ekologického hnutí Greenpeace.

Průzkumnou činnost v podzemí těžaři zahájili začátkem května a skončili s ní na konci srpna.

"Báňský úřad v Mostě dostal ohlášení o provedení čtyř průzkumných štol uvnitř dobývacího prostoru," potvrdil mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.

Ražbu štol Czech Coal, respektive Litvínovská uhelná, oznámil v režimu tzv. ohlášení, které nevyžaduje žádné povolení.

"Bylo to ohlášeno jako druh důlní činnosti, která se nijak nepovoluje. Báňský úřad tedy žádné povolení vydávat nemusel," uvedl Machek.

Štoly navíc nepřesáhly délku sto metrů, což je nutný předpoklad pro vydání povolení. "Neproběhlo tak ani žádné správní řízení," kritizuje Rovenský.

Do řízení by se přihlásily dotčené strany - město Horní Jiřetín nebo Národní památkový ústav, jež se stará o přilehlé arboretum se vzácnými dřevinami u zámku Jezeří.

Czech Coal tvrdí, že hlubinná těžba není výhodná

Czech Coal podzemní ražbu odůvodnil tím, že chce zjistit kvalitu nevytěženého uhlí.

Limity v kraji

V kraji fungují čtyři hnědouhelné velkolomy: Vršany a ČSA patřící Czech Coal a Bílina a Nástup - Tušimice, kde těží Severočeské doly patřící ČEZ. Prolomení limitů se týká za několik desítek let lomu Bílina a už aktuálně lomu ČSA u Jiřetína. Při zachování limitů se tu bude těžit do roku 2021, je tu ještě asi 38 milionů tun uhlí. Kdyby se ale těžilo za limity, tak v první fázi jde o 280 milionů tun do roku 2065, lom by zničil Jiřetín a Černice, přiblížil by se k Litvínovu, stočil k Záluží - a odměnou by bylo dalších 470 milionů tun uhlí a těžba do roku 2120.

"Cílem je upřesnění kvalitativních parametrů uhlí pro zbývající těžbu v rámci platného povolení hornické činnosti, tedy v rámci územních limitů těžby," reagovala mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová. Zároveň dodala, že přímo pod územím Horního Jiřetína, obce, kterou limity chrání, se štoly ani vrty nedělaly.

Benešová uvedla, že se prověřují i další možnosti těžby za limity. Jednou z nich je podzemní zplynování uhlí nebo právě hlubinná těžba.

"Nicméně velkoplošná hlubinná těžba nebo hlubinná těžba, která by neohrozila sídelní útvary, je z mnoha důvodů nereálná," uvedla Benešová.

Těžaři totiž tvrdí, že se jim hlubinné dobývání ekonomicky nevyplatí. "Navíc kvůli zajištění obydlených oblastí proti poklesům a dalším nebezpečným průvodním jevům hlubinné činnosti, by nutně došlo ke znehodnocení zásob strategické suroviny. V případě ČSA by šlo minimálně o 130 milionů tun uhlí," upřesnila Benešová.

Jiřetínu by hlubinná těžba tolik nevadila

Nedaleko Horního Jiřetína přitom stále funguje hlubinný důl Centrum. Je to poslední zařízení svého typu v Česku. "S ním nemáme žádné negativní zkušenosti. Není to pro nás žádný nepříjemný soused," prohlásil místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Podle jeho názoru není dopad podzemní ražby na krajinu tak devastující jako povrchová varianta těžby.

"Pokud by se skutečně hledala alternativa povrchové těžby, bylo by to pro nás spíše pozitivní než negativní. Hlubinná těžba v dole Centrum nám nedělá vážnější problémy," řekl Buřt.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz