Hodinky PRIM

Hodinky PRIM | foto: PRIM

Primky mají nového majitele. Rozšíří království zbrojaře Strnada

  • 19
Společnost Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada koupila většinový podíl ve společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která je výrobcem náramkových hodinek značky Prim. Informaci v pondělí sdělila mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová.

Podíl Czechoslovak Group koupila od pražské firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem Eltonu. Cena transakce nebyla zveřejněna.

„Tímto krokem Czechoslovak Group pokračuje ve své vizi udržovat a dále rozvíjet tradiční československé značky, které jsou ve svých oborech výjimečné. Silné zázemí holdingu, který má aktuálně téměř pět tisíc zaměstnanců, přináší novoměstskému výrobci hodinek nové možnosti růstu a vývoje,“ uvedli Dittmannová a mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Novým předsedou představenstva Eltonu se stal Martin Pabiška, který v čele firmy vystřídal Aleše Fleischmanna.

Příběhy českých značek: Primky pro davy i celebrity

Podnik Elton hodinářská je pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice založené v roce 1949. Firma se zaměřuje na individuální výrobu hodinek na objednávku. Ročně vyrobí kolem pěti tisíc kusů hodinek, z nichž přibližně pětinu tvoří hodinky s mechanickým strojkem. Podnik má asi padesát zaměstnanců.

V roce 2009 Elton dokončil rozsáhlou investici do technologií, díky níž si dělá sám všechny díly mechanických strojků i zapouzdření. „Díky této investici je Elton jednou z mála světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jedné továrně,“ uvedla Dittmannová.

Českým primkám se daří

Loni Elton hodinářská zvýšila prodej o dvacet procent na 48 milionů korun a letos zatím pánovala zvýšení tržeb na více než 50 milionů korun. Růst odbytu podnik letos čeká zejména v Japonsku.

Na českém trhu si vyšší tržby slibuje od nyní představené limitované edice náramkových hodinek k 700. výročí narození císaře Karla IV. Průměrná cena mechanických hodinek se pohybuje kolem 50 tisíc korun. Pokud jsou ze zlata, blíží se jejich cena k půl milionu korun. Ceny quartzových hodinek jsou mezi pěti a dvaceti tisíci korun.

Před rokem 1989 tvořila zhruba polovinu produkce novoměstské společnosti speciální výroba pro vojenské účely. Po roce 1989 firma tuto výrobu opustila.

Do Strnadova průmyslového a zbrojařského holdingu Czechoslovak Group patří například kopřivnická Tatra. Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Podniky holdingu Czechoslovak Group loni vytvořily tržby 12 miliard korun.

Zatím poslední akvizicí firmy byl nákup automobilky Avia od indické firmy Ashok Leyland. Letos v únoru skupina ovládla letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy. V dubnu získala pardubickou společnost Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku.

Hodinky s označením Prim prodává i konkurenční frýdecko-místecká MPM-Quality, která ochrannou známku vlastní od roku 2001, kdy ji koupila od tehdejší Chronotechny Šternberk. Obě firmy kvůli tomu vedly už několik soudních sporů a záležitost není dořešena. Problémy mají svůj původ v době privatizace v 90. letech.

Archivní video: Jak se vyrábí hodinky: