Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

  16:31aktualizováno  16:31
Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů firem a investorů. Vyplývá to z březnového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 150 společnostmi. Ty od politiků požadují jasné „ano“ pro setrvání v Evropské unii, zdůraznění přínosu členství a věcnou debatu.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Debatu o takzvaném czexitu rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu. Data ČNOPK ukazují, že kdyby k němu skutečně došlo, odchod z Česka by zvažovalo až 28 procent podniků. Obavy pociťuje 83 procent zahraničních investorů, ale také dvě třetiny dotazovaných českých firem. Podle průzkumu jsou nejvíc znepokojeny velké výrobní podniky, které mají víc než 250 zaměstnanců.

„Nikdo z iniciátorů debaty zatím srozumitelně nevysvětlil, jaký ekonomický, společenský a mezinárodní dopad by czexit pro zemi měl. Přes 80 procent českého zahraničního obchodu se odvíjí od Evropské Unie. Přístup na evropský vnitřní trh a výhody s tím spojené jsou pro Česko zásadní,“ komentuje výsledky šetření Jörg Mathew, prezident ČNOPK. „Otázkou je, zda ti, kteří džina jménem czexit vypustili, ho dokáží vrátit zpět do láhve,“ dodává.

Bleskový průzkum k aktuální diskuzi o czexitu: V jakých oblastech vidíte rizika...

Tři čtvrtiny firem, jež se průzkumu účastnily, vidí riziko v omezení svobod jednotného evropského trhu. V souvislosti s tím se objevují i obavy ze zavedení cel a daní, nárůstu byrokracie či poklesu obratu. 

Podle třetiny dotazovaných podniků by czexit vedl k propouštění zaměstnanců. Jenom němečtí investoři v České republice vytvářejí podle odhadů 150 tisíc pracovních míst. Skoro polovina firem míní, že by Česko po odchodu z Evropské unie mělo špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody.

Fotogalerie

Podle nich už i samotná debata zemi neprospívá. Požadují proto, aby se politická reprezentace jasně vyslovila pro dlouhodobé setrvání v Evropské unii a odmítla referendum o této otázce. 

Německý ekonom a prezident výzkumného institutu Ifo Clemens Fuest považuje české volání po větší nezávislosti za legitimní, varuje však před diskusí, která zatajuje reálné dopady případného czexitu. 

„Politici a média v Česku mají v této otázce značnou zodpovědnost. Lidé musejí vědět, že současný pozitivní vývoj ekonomiky patrně nebude pokračovat, pokud země Unii opustí,“ říká Fuest.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz