Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

  16:31aktualizováno  16:31
Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů firem a investorů. Vyplývá to z březnového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 150 společnostmi. Ty od politiků požadují jasné „ano“ pro setrvání v Evropské unii, zdůraznění přínosu členství a věcnou debatu.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Debatu o takzvaném czexitu rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu. Data ČNOPK ukazují, že kdyby k němu skutečně došlo, odchod z Česka by zvažovalo až 28 procent podniků. Obavy pociťuje 83 procent zahraničních investorů, ale také dvě třetiny dotazovaných českých firem. Podle průzkumu jsou nejvíc znepokojeny velké výrobní podniky, které mají víc než 250 zaměstnanců.

„Nikdo z iniciátorů debaty zatím srozumitelně nevysvětlil, jaký ekonomický, společenský a mezinárodní dopad by czexit pro zemi měl. Přes 80 procent českého zahraničního obchodu se odvíjí od Evropské Unie. Přístup na evropský vnitřní trh a výhody s tím spojené jsou pro Česko zásadní,“ komentuje výsledky šetření Jörg Mathew, prezident ČNOPK. „Otázkou je, zda ti, kteří džina jménem czexit vypustili, ho dokáží vrátit zpět do láhve,“ dodává.

Bleskový průzkum k aktuální diskuzi o czexitu: V jakých oblastech vidíte rizika...

Tři čtvrtiny firem, jež se průzkumu účastnily, vidí riziko v omezení svobod jednotného evropského trhu. V souvislosti s tím se objevují i obavy ze zavedení cel a daní, nárůstu byrokracie či poklesu obratu. 

Podle třetiny dotazovaných podniků by czexit vedl k propouštění zaměstnanců. Jenom němečtí investoři v České republice vytvářejí podle odhadů 150 tisíc pracovních míst. Skoro polovina firem míní, že by Česko po odchodu z Evropské unie mělo špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody.

Fotogalerie

Podle nich už i samotná debata zemi neprospívá. Požadují proto, aby se politická reprezentace jasně vyslovila pro dlouhodobé setrvání v Evropské unii a odmítla referendum o této otázce. 

Německý ekonom a prezident výzkumného institutu Ifo Clemens Fuest považuje české volání po větší nezávislosti za legitimní, varuje však před diskusí, která zatajuje reálné dopady případného czexitu. 

„Politici a média v Česku mají v této otázce značnou zodpovědnost. Lidé musejí vědět, že současný pozitivní vývoj ekonomiky patrně nebude pokračovat, pokud země Unii opustí,“ říká Fuest.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz