Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

  16:31aktualizováno  16:31
Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů firem a investorů. Vyplývá to z březnového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 150 společnostmi. Ty od politiků požadují jasné „ano“ pro setrvání v Evropské unii, zdůraznění přínosu členství a věcnou debatu.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Debatu o takzvaném czexitu rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu. Data ČNOPK ukazují, že kdyby k němu skutečně došlo, odchod z Česka by zvažovalo až 28 procent podniků. Obavy pociťuje 83 procent zahraničních investorů, ale také dvě třetiny dotazovaných českých firem. Podle průzkumu jsou nejvíc znepokojeny velké výrobní podniky, které mají víc než 250 zaměstnanců.

„Nikdo z iniciátorů debaty zatím srozumitelně nevysvětlil, jaký ekonomický, společenský a mezinárodní dopad by czexit pro zemi měl. Přes 80 procent českého zahraničního obchodu se odvíjí od Evropské Unie. Přístup na evropský vnitřní trh a výhody s tím spojené jsou pro Česko zásadní,“ komentuje výsledky šetření Jörg Mathew, prezident ČNOPK. „Otázkou je, zda ti, kteří džina jménem czexit vypustili, ho dokáží vrátit zpět do láhve,“ dodává.

Bleskový průzkum k aktuální diskuzi o czexitu: V jakých oblastech vidíte rizika...

Tři čtvrtiny firem, jež se průzkumu účastnily, vidí riziko v omezení svobod jednotného evropského trhu. V souvislosti s tím se objevují i obavy ze zavedení cel a daní, nárůstu byrokracie či poklesu obratu. 

Podle třetiny dotazovaných podniků by czexit vedl k propouštění zaměstnanců. Jenom němečtí investoři v České republice vytvářejí podle odhadů 150 tisíc pracovních míst. Skoro polovina firem míní, že by Česko po odchodu z Evropské unie mělo špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody.

Fotogalerie

Podle nich už i samotná debata zemi neprospívá. Požadují proto, aby se politická reprezentace jasně vyslovila pro dlouhodobé setrvání v Evropské unii a odmítla referendum o této otázce. 

Německý ekonom a prezident výzkumného institutu Ifo Clemens Fuest považuje české volání po větší nezávislosti za legitimní, varuje však před diskusí, která zatajuje reálné dopady případného czexitu. 

„Politici a média v Česku mají v této otázce značnou zodpovědnost. Lidé musejí vědět, že současný pozitivní vývoj ekonomiky patrně nebude pokračovat, pokud země Unii opustí,“ říká Fuest.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Najdete na iDNES.cz