Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

D1 se rozšíří o nových osmnáct kilometrů

  9:16aktualizováno  9:16
Auto za autem, že se v některých chvílích ani nedá přejít na druhou stranu silnice. To trápí Ivanovice na Hané už mnoho let, za šestnáct dnů ale bude lépe. Od 24. října už pojedou automobily po novém úseku D1 za městem.
Dálnice

Dálnice - Doprava na dálnici D1. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Na osmnáct kilometrů nové dálnice D1 směrem na Kroměříž se těší i řidiči. U Vyškova už nebudou muset sundavat nohu z plynu a za pár minut přijedou až k Vrchoslavicím.

Objedou přitom nejen Ivanovice na Hané, ale i některé vesnice, které je zdržovaly a jejichž obyvatelé zase budou rádi, že se doprava v obci přece jen trochu zklidní.

Jak Skanska DS a její dodavatelé spěchají, aby termín stihli, bylo ve čtvrtek znát i na mimoúrovňové křižovatce nad Vyškovem, kde na nový úsek dálnice budou moci vjet i automobilisté přijíždějící od Olomouce.

"Děláme tady poslední úpravy asfaltového povrchu a zítra začneme dokončovat protihlukovou stěnu. Do 17. října tady musí být všechno hotové," říká ředitel stavby Martin Fischer ze společnosti Skanska DS.

Zmizí drncání, zvýší se komfort
Že u Vyškova vjeli řidiči na novou vozovku, by měli poznat i podle toho, že povrch bude rovnější a ubude "drncání". Betonové panely jsou vyrobené moderní technologií a ukotvené tak, aby nepraskaly.

Komfortnější by měla být jízda i v noci, protože na dálnici budou svítit "kočičí oči" a pás vymezující jízdní pruh bude reflexní a navíc se zvučícím efektem. Kdyby si řidič nevšiml, že na něj vjel, upozorní ho na to i zvuk.

První vesnicí, kterou dálnice za Vyškovem míjí, jsou Topolany. Chrání je už protihluková stěna, kterých je na novém úseku dokonce pět kilometrů. K Topolanům se dálnice také nejvíce přiblíží. "Pořád se utěšujeme, že kolem vesnice je stěna, a tak to s tím hlukem nebude tak hrozné," říká starší paní u domu na okraji Topolan, jen několik desítek metrů od dálnice.

Prachu si tady už ale prý užila tolik, že se spíš těší, až stavba skončí a dálnice se otevře. "Když umyji okna, za dva dny to není poznat. Silnice se sice kropí, ale moc to nepomůže," dodala.

Do Kroměříže až za čtyři roky
Z dálnice se dá sjet až u Ivanovic na Hané, než však automobilisté k exitu přijedou, mohou si po pravé straně všimnout takzvané gabionové zdi. Vypadá jako drátěné koše, do nichž jsou naskládané kameny. Všechny svahy jsou také osazené stromy a tolika keři, že by se jich už asi nikdo nedopočítal.

Za Ivanovicemi řidiči projedou ještě kolem Mořic a kousek před Vrchoslavicemi jejich rychlá jízda zatím skončí. Stavba dálnice pokračuje, ale až do Kroměříže, když to dobře půjde, po ní přijedou v roce 2009.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz