Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dálnice propojila Prahu s Ostravou. První řidiči už jsou na cestě

  9:31aktualizováno  21:47
Řidiči si poprvé vychutnávají jízdu po dálnici z Prahy až do Ostravy. Krátce před polednem se slavnostně otevřel nový úsek dálnice mezi Bělotínem na Přerovsku, Hladkými Životicemi a Bílovcem na Novojičínsku, který propojí obě města. Moravskoslezská část dálnice D47 pak přijde o své jméno a přejmenuje se na D1.

Slavnostní pásku nového třicetikilometrového dálničního úseku, který přišel na 7,6 miliardy korun, přestřihl krátce před polednem ministr dopravy Gustáv Slamečka. Přihlíželi mu investoři a zástupci moravskoslezského kraje včetně hejtmana.

"Jsem nesmírně rád, že se podařilo propojit Ostravu s Prahou. Přál bych si, aby se ve stavbě pokračovalo a dálnice se protáhla až k polské hranici," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

Ve dvě odpoledne se otevře úsek ve směru na Brno, od osmi večer už budou moci řidiči proudit obousměrně mezi Ostravou a Prahou.

Úsek dálnice D47 u Lipníka nad Bečvou.

Nový úsek částečně uleví silnici I/48 na Frýdek-Místek, po které jezdili řidiči do Ostravy. Dálnice nyní propojí nejen první největší město se třetím největším, ale bude možné dopravit se po čtyřproudé komunikaci z německo-českých hranic u Rozvadova až do Polska.

Na dvanáctikilometrovém zpoplatněném úseku mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi budou jezdit řidiči bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem na Přerovsku, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice při snížené rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

"Dálnice pomůže zlepšit dopravní situaci v Moravskoslezském kraji. Připojení sice ještě není plnohodnotné, ale nové úseky dopravu zrychlí a učiní ji bezpečnější," poznamenal ministr dopravy Gustav Slámečka.

Celý dálniční úsek bude otevřen v srpnu příštího roku; do té doby na něm řidiči nebudou dálniční známku potřebovat. Už od ledna však bude dálniční známka povinná na všech ostatních úsecích bývalé D47 až do Bohumína na Karvinsku.

Dálnice D1 zatím nevede z Prahy až do Ostravy, ale končí v Kroměříži. Řidiči, kteří míří z Brna do Ostravy, se napojují u Vyškova na dálnici R46 a u Olomouce na R35, která vede k Hranicím. Tam je možné přejet na nově otevřený úsek D1.

Dálnici pomohly dostavět dluhopisy

Zprovoznění obou dálničních úseků, které ŘSD začalo stavět na jaře 2006, pomůže celému Moravskoslezském kraji. Uleví se tím například přetíženým silnicím I/47 a I/48, které ostravsko-karvinskou aglomeraci napojovaly na dosavadní D1.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

Stavbu ale provázely problémy. Státu totiž chyběly peníze na její dokončení. Hrozilo dokonce, že se práce úplně zastaví. Nakonec ale vláda peníze na dokončení obou úseků získala vydáním dluhopisů.

Na stavbu posledního úseku mezi Bohumínem a česko-polskou hranicí však peníze stále chybějí. Šest kilometrů dálnice mělo být původně dokončeno v roce 2010, kvůli dopadům krize hrozí až dvouleté zpoždění.

Přestřižení pásky dnes přihlíželi také členové hnutí Duha, kteří na místě protestují proti tomu, že novým úsekům chybí pořádný šelmochod (nadchod pro zvěř).

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Auta stojí... vlaky též. Dojíždění do Prahy zkomplikují rozkopané koleje

Snášení jižního železničního mostu hlavního vlakového nádraží v Plzni. (19....

Lidé dojíždějící po železnici do Prahy si letos budou muset vzít víc věcí na čtení. V hlavním městě a jeho okolí se...

Na pražské letiště vlakem? Dříve než za deset let to rozhodně nebude

Vizualizace rychlodráhy

Před třemi roky vybrala vláda nejvhodnější trasu pro vybudování železničního spojení pražského ruzyňského letiště a...

Provizorní šéf Svoboda povede SŽDC nastálo, úřad bude propouštět

Jiří Svoboda, ředitel SŽDC

Správní rada ve čtvrtek jmenovala generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Jiřího Svobodu. Úřad dočasně...

Najdete na iDNES.cz