Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dálnice propojila Prahu s Ostravou. První řidiči už jsou na cestě

  9:31aktualizováno  21:47
Řidiči si poprvé vychutnávají jízdu po dálnici z Prahy až do Ostravy. Krátce před polednem se slavnostně otevřel nový úsek dálnice mezi Bělotínem na Přerovsku, Hladkými Životicemi a Bílovcem na Novojičínsku, který propojí obě města. Moravskoslezská část dálnice D47 pak přijde o své jméno a přejmenuje se na D1.

Slavnostní pásku nového třicetikilometrového dálničního úseku, který přišel na 7,6 miliardy korun, přestřihl krátce před polednem ministr dopravy Gustáv Slamečka. Přihlíželi mu investoři a zástupci moravskoslezského kraje včetně hejtmana.

"Jsem nesmírně rád, že se podařilo propojit Ostravu s Prahou. Přál bych si, aby se ve stavbě pokračovalo a dálnice se protáhla až k polské hranici," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

Ve dvě odpoledne se otevře úsek ve směru na Brno, od osmi večer už budou moci řidiči proudit obousměrně mezi Ostravou a Prahou.

Úsek dálnice D47 u Lipníka nad Bečvou.

Nový úsek částečně uleví silnici I/48 na Frýdek-Místek, po které jezdili řidiči do Ostravy. Dálnice nyní propojí nejen první největší město se třetím největším, ale bude možné dopravit se po čtyřproudé komunikaci z německo-českých hranic u Rozvadova až do Polska.

Na dvanáctikilometrovém zpoplatněném úseku mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi budou jezdit řidiči bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem na Přerovsku, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice při snížené rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

"Dálnice pomůže zlepšit dopravní situaci v Moravskoslezském kraji. Připojení sice ještě není plnohodnotné, ale nové úseky dopravu zrychlí a učiní ji bezpečnější," poznamenal ministr dopravy Gustav Slámečka.

Celý dálniční úsek bude otevřen v srpnu příštího roku; do té doby na něm řidiči nebudou dálniční známku potřebovat. Už od ledna však bude dálniční známka povinná na všech ostatních úsecích bývalé D47 až do Bohumína na Karvinsku.

Dálnice D1 zatím nevede z Prahy až do Ostravy, ale končí v Kroměříži. Řidiči, kteří míří z Brna do Ostravy, se napojují u Vyškova na dálnici R46 a u Olomouce na R35, která vede k Hranicím. Tam je možné přejet na nově otevřený úsek D1.

Dálnici pomohly dostavět dluhopisy

Zprovoznění obou dálničních úseků, které ŘSD začalo stavět na jaře 2006, pomůže celému Moravskoslezském kraji. Uleví se tím například přetíženým silnicím I/47 a I/48, které ostravsko-karvinskou aglomeraci napojovaly na dosavadní D1.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

Stavbu ale provázely problémy. Státu totiž chyběly peníze na její dokončení. Hrozilo dokonce, že se práce úplně zastaví. Nakonec ale vláda peníze na dokončení obou úseků získala vydáním dluhopisů.

Na stavbu posledního úseku mezi Bohumínem a česko-polskou hranicí však peníze stále chybějí. Šest kilometrů dálnice mělo být původně dokončeno v roce 2010, kvůli dopadům krize hrozí až dvouleté zpoždění.

Přestřižení pásky dnes přihlíželi také členové hnutí Duha, kteří na místě protestují proti tomu, že novým úsekům chybí pořádný šelmochod (nadchod pro zvěř).

Autoři: , ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Z loňského výběru mýta získají dopravci 213 milionů korun zpět

Ilustrační snímek

Český stát vrátí kamionovým dopravcům ze zaplaceného mýta téměř 213 milionů korun. Vratka poplatků za množstevní slevy...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Najdete na iDNES.cz