Další aerolinky omezují provoz

  • 5
Americký letecký trh se hroutí jako kostky domina. Ke společnostem, které oznámily omezení provozu a plánované proupouštění zaměstnanců, se přidala i americká šestka U.S.Airways. Také třetí největší dopravce Delta Air Lines omezí svůj provoz a zváží snížení počtu pracovníků.

U.S.Airways se podobně jako například Continental Airlines rozhodly omezit svůj provoz zhruba o pětinu až čtvrtinu. Konkrétní počty zaměstnanců, kteří mají firmu opustit, zatím nezveřejnily. Pokud se v nejbližší době neotevře letiště Reagan National Airport ve Washingtonu, může být omezení provozu aerolinek ještě větší.

S omezením nabídky služeb počítají také Delta Air Lines, které jsou stejně jako České aerolinie členem aliance Sky Team. Očekávají, že Američané nějakou dobu omezí cesty letadlem.

Continental Airlines propustí 12 tisíc lidí
Americká letecká společnost Continental Airlines, která je pátou největší v USA, oznámila v sobotu, že propustí 12 tisíc lidí, což je zhruba pětina všech zaměstnanců. Ztráty společnosti, která po teroristickém útoku na Pentagon a Světové obchodní středisko snížila počet svých letů o 20 procent, dosahují 30 milionů dolarů denně. Pokud se situace nezlepší, firmě hrozí, že bude muset možná již v říjnu ohlásit bankrot.

S podobným problémem se potýkají i další americké letecké společnosti. United Airlines, druhá největší, a Northwest Airlines, čtvrtá největší v USA, rovněž plánují omezení svých letů o 20 procent.

Masivní propouštění
Americký letecký průmysl čelí bezprecedentní finanční krizi, varoval přední činitel Continental Airlines Gordon Bethune. Pokud má letecká doprava v USA přežít, potřebujeme okamžitou akci Kongresu, řekl Bethune a předpověděl, že krize postihne i zahraniční letecké společnosti, které mohou celkově snížit počty svých zaměstnanců až o 100 tisíc.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se sídlem v Ženevě, které zastupuje 266 leteckých společností, odhaduje, že ztráty společností za uplynulý týden a dodatečné náklady na zvýšení bezpečnosti dosáhnou 10 miliard dolarů.

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

sobotní on-line reportáž

AKTUÁLNÍ on-line reportáž

Přísná bezpečnostní opatření
Většina leteckých společností mezitím postupně obnovuje své lety do USA, ale zvýšená bezpečností opatření vedou k dlouhým čekacím dobám při odbavování na letištích. V USA a dalších zemích nesmějí pasažéři mít u sebe nejen kapesní nože a nůžky, ale ani pilníčky na nehty. Některé společnosti odstranily z prvních tříd kovové příbory a nahradily je plastovými.

V USA se cestujícím doporučuje přijet na letiště nejméně dvě hodiny před odletem, v Evropě se dosavadní dvouhodinové odbavování většinou prodloužilo na tři hodiny. Znovu otevřena byla většina hlavních amerických letišť, včetně Hartsfieldova v Atlantě, O'Hare v Chicagu a Loganova v Bostonu. Nadále uzavřeno zůstává Reaganovo letiště nedaleko Washingtonu, které je v blízkosti Pentagonu a Bílého domu.

Letecká doprava podraží
Odborníci  upozorňují, že s tím, jak letecké společnosti budou nuceny vynaložit více finančních prostředků na větší bezpečnost a snížit počet letů, které každé letadlo může absolvovat, ceny letenek stoupnou.

Britský list The Times napsal, že letecké společnosti, které velmi spoléhaly na transatlantické lety, jako například v Británii British Airways a Virgin Atlantic, budou postiženy nejvíce. Vzhledem ke zvláštním bezpečnostním kontrolám už nebude možné, aby se letadlo během 30 minut otočilo a uskutečnilo tak denně čtyři lety tam a zpátky.

,