Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další ostuda: byty pro TPCA se opozdí

  9:02aktualizováno  9:02
Zahraniční šéfové nové automobilky Toyoty, Peugeotu a Citroënu v Kolíně už mohou mít pocit, že se sliby v Česku neplní. Poté, co stát přiznal, že letos nestihne postavit dálnici D11 až k automobilce, přichází další špatná zpráva: ani 850 bytů pro zaměstnance továrny nebude včas.
Byty pro TPCA

Byty pro TPCA - Jeden ze zaměstnanců automobilky prochází kolem kolínských bytů určených pro TPCA. (25. dubna 2005) | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

K tomu se přitom město a stát zavázaly. TPCA jich letos dostane nanejvýš 300.

"Jsme z toho roztrpčení. Naši zaměstnanci totiž byty potřebují, protože teď žijí provizorně na ubytovnách," řekl mluvčí automobilky Matěj Matolín.

Už dříve bylo jisté, že byty nebudou v plánovaném termínu. O tak velkém zpoždění ale zatím nikdo nic netušil. Postavit 850 bytů pro zaměstnance továrny slíbila vláda v roce 2002. O náklady se měl podělit stát a kolínská radnice.

Budovat se začalo loni a přestože práce měly skluz, podařilo se v červnu automobilce předat prvních padesát bytů v areálu bývalých kasáren a pak desítky dalších v opravených budovách.

Stovky bytů se ještě nezačaly stavět
V kasárnách se stále pracuje a vznikne tady zhruba 300 bytů. Dalších 550 je naplánováno do nových bytových domů u vodárny. A v tom je problém: město sem zatím pouze přivádí kanalizaci, domy se ještě stavět nezačaly.

"Uděláme všechno pro to, aby se začalo alespoň letos," uvedl místostarosta Jiří Buřič.

Přitom v tomto roce už měla automobilka dostat všechny byty. Zpoždění vzniklo podle radních na ministerstvu pro místní rozvoj, které prý příliš pozdě zajistilo projekty na stavbu. Ministerští úředníci se k tomu nedokázali vyjádřit.

Za nedodržení slíbených termínů městu ani státu nehrozí žádný postih. Alespoň se o něm nezmiňuje takzvané Memorandum, které při zahájení japonsko-francouzské investice podepsaly vláda, TPCA a radnice.

"Kdybychom to ale brali do důsledku, tak bychom se možná mohli domáhat nějaké finanční náhrady za škody, které nám tím vzniknou," řekl mluvčí Matolín.

Továrna láká na bydlení dělníky
Automobilka byty nutně potřebuje co nejdříve. Jsou totiž hlavním lákadlem pro nábor obrovské skupiny dělníků, kterou potřebuje pro zahájení plné výroby. Už na podzim mají v TPCA pracovat tři tisíce lidí, z toho přibližně dva tisíce budou právě lidé v dělnických profesích.

Na Kolínsku a v okolních okresech o tato dělnická místa příliš velký zájem není. Proto začala továrna pořádat nábory v regionech s nejvyšší nezaměstnaností - například v severních Čechách nebo na Ostravsku. Lidi, kteří váhají, zda se do Kolína přestěhovat za prací, TPCA přesvědčuje právě velkou šancí dostat služební byt.

Českému státu se nedaří plnit sliby ani v oblasti dopravy. Automobilka si už při příchodu do Kolína vymínila, že vláda musí prodloužit dálnici D11 tak, aby po ní mohly jezdit kamiony zásobující továrnu součástkami.

Prodloužení dálnice, která končí u Poděbrad, slíbil stát do konce roku. Nyní ale vyšlo najevo, že ze směru od Hradce Králové se stihne dokončit jen provizorní silnice a z druhé strany nebude dálnice v termínu vůbec. - více ZDE

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz