Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další zástupce státu míří k milionům z ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Bývalý náměstek ministra průmyslu Václav Srba není jediný, kdo vydělá desítky milionů proto, že jej stát dosadil do dozorčí rady elektrárenské firmy ČEZ. Dalším, kdo se vydal na cestu k milionům přes obchody s akciemi ČEZ, je exposlanec KDU-ČSL Pavel Šafařík z Fondu národního majetku.

Jemu v tom však na rozdíl od Srby, který těsně před nákupem akcií odešel ze státních služeb, dodnes brání dokonce zákon.

Státem ovládaná elektrárenská společnost ČEZ umožňuje svým lidem v dozorčí radě a představenstvu, aby vydělali na rostoucím kurzu akcií. Konkrétně mohou nakoupit akcie za cenu ještě z doby, než nastoupili do funkce.

Pavel Šafařík toho využil a začal loni v listopadu nakupovat akcie ČEZ, zatím jich shromáždil 150 tisíc. Takový balík má dnes na burze hodnotu 66 milionů korun. Na nákup si vypůjčil a stačilo mu zhruba 26 milionů.

"Jsem soukromá osoba, a co se týče zákona, přečtěte si jej pořádně. Zakazuje odměny, ale odměna a opční program jsou dvě rozdílné věci," reagoval ve středu Šafařík.

Bývalý lidovecký poslanec Pavel Šafařík začal pracovat pro Fond národního majetku jako náměstek ministra financí. Po volbách v roce 2002 koaliční dohoda ovlivnila i obsazení náměstkovských postů a Šafaříka nominovali do státní správy lidovci.

Před rokem pak coby člen prezidia FNM usedl i v dozorčí radě elektrárenského gigantu. "Slyším to od vás poprvé, nevěděl jsem to. Pokusím se s ním spojit a budu žádat vysvětlení," reagoval na Šafaříkovy obchody s akciemi ČEZ šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Zákon o Fondu národního majetku z roku 1991 nevymezuje detailně, jaké druhy odměn jsou zástupcům státu v dozorčích radách firem zapovězeny. Říká však: "Nesmějí pobírat odměnu od obchodní společnosti, do jejíchž orgánů byli delegováni; tato odměna nesmí být poskytnuta ani po zániku funkce v prezidiu a radě fondu."

Šafařík trvá na tom, že práci pro stát dělá zadarmo a že možný výdělek 40 milionů korun na akciích ČEZ není v rozporu se žádným zákonem, protože nejde o odměnu. "Vím, že z laického pohledu to nezní logicky, ale nechal jsem si udělat právní výklad, než jsem opci realizoval. Samozřejmě, že jsem nechtěl překračovat zákony. Žádný zákon mi ale nebrání opční program využít. Nejde o odměnu," opakuje Šafařík.

Na dotaz, jak by tedy označil garantovaný 40milionový zisk, který mu ČEZ umožnil, říká. "Je to složka k motivaci. A nezapomeňte na to, že podstupuji riziko. Kdyby vybouchl zítra Temelín nebo se stalo něco podobně fatálního, prodělám obrovské peníze," říká. S dalšími členy vedení FNM svůj plán využít výhodné nabídky ČEZ nekonzultoval.

Šafařík zatím ještě akcie neprodal, ale nakoupit stihl včas. Ministr financí Bohuslav Sobotka totiž minulý týden dal pokyn FNM, aby akciový opční program pro členy dozorčí rady ČEZ zrušil. Udělal to poté, co MF DNES poukázala na případ exnáměstka ministra průmyslu Václava Srby, jenž odešel před koncem loňského roku do důchodu.

Místo v dozorčí radě ČEZ mu zůstalo, protože stále dělá poradce ministra Milana Urbana. Na rozdílu v nákupní a prodejní ceně vydělal zatím 24 milionů hrubého a zbývají mu akcie za dalších 23 milionů.

Ministr Sobotka ve středu nad Šafaříkovým případem jen kroutil hlavou a řekl, že příkaz na zrušení výhodných akciových programů pro dozorčí radu už vydal. Sám je přitom šéfem prezidia FNM a může vládě navrhovat jeho složení. "Pan Šafařík už na mém ministerstvu nepracuje, byl do prezidia FNM zvolen Sněmovnou a byl nominován KDU-ČSL. Je to jeho soukromá věc," říká Sobotka.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Najdete na iDNES.cz