Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další zástupce státu míří k milionům z ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Bývalý náměstek ministra průmyslu Václav Srba není jediný, kdo vydělá desítky milionů proto, že jej stát dosadil do dozorčí rady elektrárenské firmy ČEZ. Dalším, kdo se vydal na cestu k milionům přes obchody s akciemi ČEZ, je exposlanec KDU-ČSL Pavel Šafařík z Fondu národního majetku.

Jemu v tom však na rozdíl od Srby, který těsně před nákupem akcií odešel ze státních služeb, dodnes brání dokonce zákon.

Státem ovládaná elektrárenská společnost ČEZ umožňuje svým lidem v dozorčí radě a představenstvu, aby vydělali na rostoucím kurzu akcií. Konkrétně mohou nakoupit akcie za cenu ještě z doby, než nastoupili do funkce.

Pavel Šafařík toho využil a začal loni v listopadu nakupovat akcie ČEZ, zatím jich shromáždil 150 tisíc. Takový balík má dnes na burze hodnotu 66 milionů korun. Na nákup si vypůjčil a stačilo mu zhruba 26 milionů.

"Jsem soukromá osoba, a co se týče zákona, přečtěte si jej pořádně. Zakazuje odměny, ale odměna a opční program jsou dvě rozdílné věci," reagoval ve středu Šafařík.

Bývalý lidovecký poslanec Pavel Šafařík začal pracovat pro Fond národního majetku jako náměstek ministra financí. Po volbách v roce 2002 koaliční dohoda ovlivnila i obsazení náměstkovských postů a Šafaříka nominovali do státní správy lidovci.

Před rokem pak coby člen prezidia FNM usedl i v dozorčí radě elektrárenského gigantu. "Slyším to od vás poprvé, nevěděl jsem to. Pokusím se s ním spojit a budu žádat vysvětlení," reagoval na Šafaříkovy obchody s akciemi ČEZ šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Zákon o Fondu národního majetku z roku 1991 nevymezuje detailně, jaké druhy odměn jsou zástupcům státu v dozorčích radách firem zapovězeny. Říká však: "Nesmějí pobírat odměnu od obchodní společnosti, do jejíchž orgánů byli delegováni; tato odměna nesmí být poskytnuta ani po zániku funkce v prezidiu a radě fondu."

Šafařík trvá na tom, že práci pro stát dělá zadarmo a že možný výdělek 40 milionů korun na akciích ČEZ není v rozporu se žádným zákonem, protože nejde o odměnu. "Vím, že z laického pohledu to nezní logicky, ale nechal jsem si udělat právní výklad, než jsem opci realizoval. Samozřejmě, že jsem nechtěl překračovat zákony. Žádný zákon mi ale nebrání opční program využít. Nejde o odměnu," opakuje Šafařík.

Na dotaz, jak by tedy označil garantovaný 40milionový zisk, který mu ČEZ umožnil, říká. "Je to složka k motivaci. A nezapomeňte na to, že podstupuji riziko. Kdyby vybouchl zítra Temelín nebo se stalo něco podobně fatálního, prodělám obrovské peníze," říká. S dalšími členy vedení FNM svůj plán využít výhodné nabídky ČEZ nekonzultoval.

Šafařík zatím ještě akcie neprodal, ale nakoupit stihl včas. Ministr financí Bohuslav Sobotka totiž minulý týden dal pokyn FNM, aby akciový opční program pro členy dozorčí rady ČEZ zrušil. Udělal to poté, co MF DNES poukázala na případ exnáměstka ministra průmyslu Václava Srby, jenž odešel před koncem loňského roku do důchodu.

Místo v dozorčí radě ČEZ mu zůstalo, protože stále dělá poradce ministra Milana Urbana. Na rozdílu v nákupní a prodejní ceně vydělal zatím 24 milionů hrubého a zbývají mu akcie za dalších 23 milionů.

Ministr Sobotka ve středu nad Šafaříkovým případem jen kroutil hlavou a řekl, že příkaz na zrušení výhodných akciových programů pro dozorčí radu už vydal. Sám je přitom šéfem prezidia FNM a může vládě navrhovat jeho složení. "Pan Šafařík už na mém ministerstvu nepracuje, byl do prezidia FNM zvolen Sněmovnou a byl nominován KDU-ČSL. Je to jeho soukromá věc," říká Sobotka.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...Najdete na iDNES.cz