Unikátní pilotní projekt hromadné výstavby pasivních domů vyrostl v roce 2007 obci Koberovy na území CHKO Český ráj. | foto: DOMY ATREA

Další zpřísnění z EU: stavět se budou jen domy s téměř nulovou spotřebou

  • 834
Stavění domů čekají velké změny. Už od letoška platí přísnější normy na energetickou náročnost pro veřejné budovy. Od roku 2020 však budou muset mít nižší spotřebu i rodinné domky. Mluví se přitom ještě o dalším zpřísnění.

Vyplývá to z evropské směrnice, podle které nepůjde od roku 2020 postavit jiný dům než s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější pravidla budou platit už dříve pro bytové domy nebo veřejné budovy, rodinné domy jdou na řadu jako poslední. „Téměř nulovou spotřebu“ musí mít od letošního roku všechny nové budovy nad 1 500 metrů čtverečních stavěné veřejnou správou.

Zděný, z tvárnic i dřevostavba. Podívejte se na nejlepší pasivní domy

Podle odborníků na úspory energie se však lidé nemusí obávat, že jim stavby domů po roce 2020 nějak podraží. Požadavek na spotřebu takového domu se pohybuje mezi 30 až 70 kWh na metr čtvereční a rok, což je už dnes běžná spotřeba nízkoenergetických domů, kterých se stavějí tisíce. Ty musí mít spotřebu do 50 kWh.

„Máme k dispozici veškeré materiály a technologie, abychom tyto domy mohli stavět už dnes, a ta lepší a kvalitnější část domů se už dnes takto staví. Není se proto čeho bát,“ říká Michal Čejka, energetický expert aliance Šance pro budovy. „Navíc lidé při provozu takového domu uspoří energie a tím i peníze,“ dodal.

Od státu až 450 tisíc na dům

Pasivních domů, jejichž standard je ale přísnější, se u nás zatím staví i přes podporu v Nové zelené úsporám relativně málo, zhruba kolem deseti procent. Stát přitom na pasivní rodinné domy přispívá až 450 tisíci korun. „Náklady na jejich stavbu jsou při dobrém projektu přitom jen zhruba o pět až patnáct procent vyšší,“ dodal Čejka. Podle něj mezi lidmi panuje o pasivech zbytečně spousta předsudků, které se nezakládají na pravdě, například že se v nich nesmí větrat.

Zatímco pasivní dům má běžně energetickou třídu A, domy s téměř nulovou spotřebou mají energetickou třídu většinou B, někdy dokonce i C. I proto se objevují hlasy, že by normy měly ještě zpřísnit.

„Potřeba energie na vytápění takzvaného nulového domu je přibližně stejná jako u nízkoenergetického domu. Zatím tedy nedostojí svému názvu. Chceme, aby se tento standard v dalším kroku po roce 2020 spíše přiblížil pasivním domům,“ říká šéf Šance pro budovy Petr Holub. Pasivní domy mají spotřebu kolem 15 kWh na metr čtvereční a rok.

Jak funguje pasivní dům

Lidé z oboru neočekávají, že by změna norem nějak výrazně zvýšila zájem o stavby domů předtím, než začnou platit nová pravidla. „Část investorů opravdu upřednostní výstavbu ještě podle starší normy, ale nebudou to tak velké objemy, které by měly výraznější vliv na vývoj celkové stavební produkce nebo ji mohly znatelněji ovlivnit. Naopak investoři, kteří mají zájem o energeticky efektivnější bydlení, již takové stavby realizují nyní a nemusí čekat až do roku 2020,“ řekl Jiří Vacek ze společnosti CEEC Research.

Podle Miroslava Maška ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví se stavební firmy setkávají s poptávkou na úspornější budovy. „Předpokládáme, že obyvatelé domů a bytů při rozhodování o investici budou stále více zohledňovat výši běžných účtů za energii,“ dodal Mašek.