Zdanění tampónů a dámských hygienických vložek feministická hnutí dlouhodobě považují za nespravedlivá

Zdanění tampónů a dámských hygienických vložek feministická hnutí dlouhodobě považují za nespravedlivá | foto: Profimedia.cz

Feministky slaví úspěch. Británie upustí od zdanění tamponů

  • 81
Ženy už nechtějí platit za menstruaci. Velká Británie míří k nulové „dani za tampony“. Země hbitě zareagovala, když tento týden s možností zrušení daně přišla samotná Evropská unie. V zemi na nulovou DPH dlouhodobě tlačila feministická hnutí. Jejich petici už podepsalo kolem 300 tisíc lidí.

Za rozhodnutím Bruselu umožnit svým členům anulovat tampónovou daň podle agentury AFP stojí britský premiér David Cameron, který měl při nedávných vyjednáváních s EU pohrozit tím, že se ve vládě spojí s euroskeptickými labouristy.

Podle deníku The Independent je britská vláda ochotná od daně z dámských hygienických potřeb upustit během několika dnů.

S nápadem Evropské komise souhlasili lídři všech osmadvaceti zemí. Žádají ale, aby plán zahrnoval pro jednotlivé státy při snižování DPH z hygienických potřeb větší flexibilitu.

Za nespravedlivé považují dlouhodobě zdanění hygienických potřeb feministky nejen v Británii, ale také v Austrálii nebo ve Spojených státech. Britské feministky na zrušení daně tlačili dlouhodobě. Petici proti nefér dani z dámských hygienických potřeb ve Spojeném království podepsalo na 300 tisíc lidí.

Zdanění tampónů v Británii, které dosahuje pěti procent, je přitom jedno z nejnižších v Unii. Téma vyvolalo rozruch i v dalších evropských zemích. Ve Francii například v prosinci politici odhlasovali snížení sazby DPH na dámské hygienické výrobky z 20 na 5,5 procent.

Na ženy přijde v Česku řada až po pivu

Přeřazování zboží nebo služeb do snížené sazby znamená licitování s Evropskou komisí. V EU jsou totiž jasně vymezená pravidla, jaké zboží a službě smějí být v nižší než v základní sazbě DPH.

Česko se v nedávné minulosti přetahovalo o dětské pleny. „Ve snížené sazbě máme kromě potravin zdravotnické potřeby, jde o ochranu a prevenci zdraví. Jsou tam například vložky pro inkontinenci,“ říká Hana Hejzlarová, daňová poradkyně z Kodap.

Snížená sazba (tehdy 14 procent) na pleny platila do roku 2012, pak Unie Českou republiku přinutila je přeřadit do základní sazby (dnes 21 procent).

„Možná ale budeme mít sníženou sazbu na pivo, pak by mohly přijít na řadu i ženy,“ říká s nadsázkou Hejzlarová.

DPH musí být podle unijní legislativy ve výši nejméně 15 procent, pravidla k tomu umožňují zavést maximálně dvě nižší sazby. Ty však nesmí být nižší než 5 procent a lze je použít jen na vymezené druhy zboží a služeb. Existují ovšem i výjimky v podobě nulové sazby DPH.

Měly by být dámské hygienické potřeby osvobozeny od DPH?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 21. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1933
Ne
Ne 668
,