Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně se musí od listopadu platit dřív, výběrčí nad tím budou chvíli přivírat oči

  9:51aktualizováno  11:44
Od listopadu je nutné platit daně s větším předstihem, úřady ale budou zpočátku zpoždění tolerovat. Když daň nebo záloha na ni dojde pár dní po termínu, můžete si zažádat o prominutí penále, říkají výběrčí daní na nová pravidla, která fungují od listopadu. Týká se to všech daní - jak pravidelných záloh DPH, tak třeba jednou ročně placené daně z příjmu fyzických osob.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle nového zákona už není možné odeslat peníze až v den splatnosti, protože v tento termín už musí být na účtu příjemce. Berňák však nebude svolný ke zpožděným platbám donekonečna.

Banky nejsou schopny zaručit, kdy se odeslané peníze připíší na účet příjemce. Aby se úřad nemusel s daňovými poplatníky přetahovat o to, zda platba přišla pozdě kvůli chybě banky nebo proto, že ji dotyčný zadal pozdě, rozhodl se přivřít oči nad prvními čtyřmi dni po termínu dni platby.

Ale ne pořád. "Nejsme škarohlídi. Jsme schopni tolerovat jeden až dva prohřešky, ale ty další už budou sankcionovány normálně," upozorňuje ředitel České daňové správy Jan Knížek.

Zároveň doporučuje daně posílat s dvou – až třídenním předstihem, a to i přesto, že by už bankám nemělo trvat převedení peněz z účtu na účet déle než den. Peněžní domy však přiznávají, že se vždy nemusí podařit tento termín splnit. "Ručíme jen za to, kdy jsou peníze odeslány od nás do zúčtovacího centra v centrální bance," uvedla Pavla Langová, mluvčí České spořitelny.

Za osm měsíců pět miliard na pokutách

Dosud podle správců daní chodilo pozdě osm procent daní a záloh. České daňové správy, která vybrala za prvních osm měsíců letošního roku na pokutách 5,2 miliardy korun (meziročně o 60 procent více), se navíc nemusí tolik obávat drobní opozdilci. Úrok z prodlení se totiž připíše až tehdy, když dosáhne dvou set korun. Taková suma naskočí během jediného dne až v případě, že dlužná částka přesáhne zhruba 480 tisíc korun.

Kromě možného rizika sankcí je nepříjemnou novinou pro firmy také zkrácení lhůty, během níž mohou shromažďovat potřebné dokumenty třeba pro platbu DPH.

Před začátkem platnosti nových pravidel na to měly čas do 25. dne v měsíci, nyní budou muset agendu stihnout o několik dnů rychleji. Podle daňových poradců to není férový přístup. "Poplatník bude muset znát výši daňové povinnosti nejpozději den před stanovenou lhůtou platby a v tento den i peníze poslat," upozornil Jiří Vondrák z daňové poradenské společnosti Taxillus.

Pokud by mu mezitím došel doklad, podle kterého by si mohl daňovou povinnost zkrátit, má smůlu a musí pak zažádat o vrácení daně a čekat na ní až měsíc.

Od ledna dřív i pojištění

Dřív budou muset podnikatelé i jednotlivci platit také sociální a zdravotní pojištění. Tady však nastane změna až od ledna. Česká správa sociálního zabezpečení musí pojistné dostat na účet nejpozději 20. den následujícího měsíce. Penále je 0,05 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Přísnější pravidla však automaticky neznamenají, že z nich budou profitovat i příjemci sociálních dávek, důchodů či vratek daní. Pokud se stát v doručení platby zpozdí, žádné penále si nevyměří. Nanejvýš jej lze žalovat za škody způsobené zpožděním.

U důchodů se navíc nic nemění – stejně jako dosud musí být splaceny v den pevně stanovený při jejich přiznání. U mateřské nebo nemocenského je lhůta do 30 dnů od dodání podkladů (neschopenka apod.). Vratka daně by měla přijít do třicátého dne od zažádání, pokud finanční úřad nezahájí tzv. vytýkací řízení.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Najdete na iDNES.cz