Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daně se musí od listopadu platit dřív, výběrčí nad tím budou chvíli přivírat oči

  • 14
Od listopadu je nutné platit daně s větším předstihem, úřady ale budou zpočátku zpoždění tolerovat. Když daň nebo záloha na ni dojde pár dní po termínu, můžete si zažádat o prominutí penále, říkají výběrčí daní na nová pravidla, která fungují od listopadu. Týká se to všech daní - jak pravidelných záloh DPH, tak třeba jednou ročně placené daně z příjmu fyzických osob.

Podle nového zákona už není možné odeslat peníze až v den splatnosti, protože v tento termín už musí být na účtu příjemce. Berňák však nebude svolný ke zpožděným platbám donekonečna.

Banky nejsou schopny zaručit, kdy se odeslané peníze připíší na účet příjemce. Aby se úřad nemusel s daňovými poplatníky přetahovat o to, zda platba přišla pozdě kvůli chybě banky nebo proto, že ji dotyčný zadal pozdě, rozhodl se přivřít oči nad prvními čtyřmi dni po termínu dni platby.

Ale ne pořád. "Nejsme škarohlídi. Jsme schopni tolerovat jeden až dva prohřešky, ale ty další už budou sankcionovány normálně," upozorňuje ředitel České daňové správy Jan Knížek.

Zároveň doporučuje daně posílat s dvou – až třídenním předstihem, a to i přesto, že by už bankám nemělo trvat převedení peněz z účtu na účet déle než den. Peněžní domy však přiznávají, že se vždy nemusí podařit tento termín splnit. "Ručíme jen za to, kdy jsou peníze odeslány od nás do zúčtovacího centra v centrální bance," uvedla Pavla Langová, mluvčí České spořitelny.

Za osm měsíců pět miliard na pokutách

Dosud podle správců daní chodilo pozdě osm procent daní a záloh. České daňové správy, která vybrala za prvních osm měsíců letošního roku na pokutách 5,2 miliardy korun (meziročně o 60 procent více), se navíc nemusí tolik obávat drobní opozdilci. Úrok z prodlení se totiž připíše až tehdy, když dosáhne dvou set korun. Taková suma naskočí během jediného dne až v případě, že dlužná částka přesáhne zhruba 480 tisíc korun.

Kromě možného rizika sankcí je nepříjemnou novinou pro firmy také zkrácení lhůty, během níž mohou shromažďovat potřebné dokumenty třeba pro platbu DPH.

Před začátkem platnosti nových pravidel na to měly čas do 25. dne v měsíci, nyní budou muset agendu stihnout o několik dnů rychleji. Podle daňových poradců to není férový přístup. "Poplatník bude muset znát výši daňové povinnosti nejpozději den před stanovenou lhůtou platby a v tento den i peníze poslat," upozornil Jiří Vondrák z daňové poradenské společnosti Taxillus.

Pokud by mu mezitím došel doklad, podle kterého by si mohl daňovou povinnost zkrátit, má smůlu a musí pak zažádat o vrácení daně a čekat na ní až měsíc.

Od ledna dřív i pojištění

Dřív budou muset podnikatelé i jednotlivci platit také sociální a zdravotní pojištění. Tady však nastane změna až od ledna. Česká správa sociálního zabezpečení musí pojistné dostat na účet nejpozději 20. den následujícího měsíce. Penále je 0,05 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Přísnější pravidla však automaticky neznamenají, že z nich budou profitovat i příjemci sociálních dávek, důchodů či vratek daní. Pokud se stát v doručení platby zpozdí, žádné penále si nevyměří. Nanejvýš jej lze žalovat za škody způsobené zpožděním.

U důchodů se navíc nic nemění – stejně jako dosud musí být splaceny v den pevně stanovený při jejich přiznání. U mateřské nebo nemocenského je lhůta do 30 dnů od dodání podkladů (neschopenka apod.). Vratka daně by měla přijít do třicátého dne od zažádání, pokud finanční úřad nezahájí tzv. vytýkací řízení.